Trogir

Starobylý Trogir patří mezi nejnavštěvovanější města Dalmácie. Jeho historické jádro je zapsáno na seznamu UNESCO jako jedinečný příklad románského ostrovního městečka. Největším magnetem je katedrála s proslulým Lvím portálem.

Chorvatsko... Místa... Trogir
aktualizace: 06.04.2022

 • Starobylé dalmatské město a přístav (13 200 obyv.) leží na severozápadním pobřeží Kaštelského zálivu (Kaštelanski zaljev), 27 km západně od Splitu.
 • Město se nachází zčásti na pevnině a zčásti na ostrově Čiovo. Samotné historické centrum města se rozkládá na malém ostrově (mezi pevninou a Čiovem), který je spojen s pevninou krátkým kamenným mostem zvaným Malý most (Mali most), s ostrovem Čiovo je přes Trogirský průliv (Trogirsky kanal) spojen moderním zvedacím mostem.
 • Do roku 2018 Trogir sužovaly časté dopravní zácpy, protože jediná přístupová cesta na ostrov vedla právě přes historický ostrůvek a oba mosty. Problém vyřešilo postavení nového mostu z pevniny na ostrov Čiovo, který stojí 800 metrů východně.
 • Město si oddechlo i vybudováním obchvatu (Trogirska cesta) severně od města, kam byla přesunuta veškerá tranzitní doprava z rušné pobřežní Jadranská magistrály (D8).
 • Nové části města se rozrostly jednak na pevnině oběma směry, jednak na březích ostrova Čiovo.
 • Od r. 1997 je historické centrum Trogiru zapsáno do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.
 • Vlastní Trogir není vysloveně rekreační pobytová destinace. Turisté se zde ubytovávají na kratší dobu, zejména při poznávacích cestách po Dalmácii. K rekreaci slouží blízká letoviska Seget Donji (4 km západně od Trogiru) a Seget Vranjica (6 km západně), především pak ostrov Čiovo.
 • Jachtaři mají k dispozici dvě mariny. První - ACI Marina Trogir se nachází na břehu ostrova Čiovo,  mezi mostem a mysem Čubrijan. S ní sousedí i druhý trogirský jachtařský přístav - Marina Trogir (Marina & Service Center Trogir). Další se nachází v sousední obci Seget Donji - Marina Baošić.
 • V roce 2018 byl otevřen trajektový přístav Trogir Soline na lokalitě Soline (západně od starého města směrem na Seget Donji), který slouží pro dopravu na ostrovy Drvenik Veli a Drvenik Mali.
 • Ve městě je loděnice, farmaceutický průmysl, zpracování tabáku, těžba kamene.
 • V blízkosti, v obci Kaštela (v osadě Resnik) se nachází mezinárodní letiště Split-Kaštela.

Ubytování

 • Ubytovací kapacity Trogiru se omezují na historické jádro město nebo přilehlé moderní centrum. Jsou to menší hotely a ubytování v soukromí.
 • Největším ubytovacím zařízením v blízkém okolí je Medena (Seget Donji) s nabídkou hotelových lůžek, apartmánů a široké palety rekreačních služeb. Západně od Segetu leží Seget Vranjica - menší letovisko zaměřené na ubytování v apartmánech (Belvedere) v soukromí. Velmi rozsáhlou nabídku ubytování v soukromých vilách a penzionech má sousední ostrov Čiovo (přes most).
 • Kdo hledá ubytování v kempu, zamíří do kempu Seget (Seget Donji) nebo do kempu Belevedere (Seget Vranjica).

Aktuální nabídky dovolené v Trogiru-Seget Donji, v Segetu Vranjica a na ostrově Čiovo.

Hotely:
Concordia
Fontana
Trogirski Dvori
Herritage Hotel Pašike
Villa Meri
Trogir Palace
Trogir
Brown Beach House
Bifora Herritage Hotel
Monika
Herritage Hotel Tragos
Vila Sikaa
XII Century Herritage Hotel

Apartmány:
Aparthotel Bellevue

Související články

Trogir získal nový trajektový přístav
Dokončení mostu z pevniny na ostrov Čiovo se očekává letos v červenci
Nová atrakce pro potápěče: podmořská "Křížová cesta" u Trogiru
Trogir - město na seznamu UNESCO
"Festival šťastného okamžiku – Kairos 2014" v Trogiru
Šest nejkrásnějších zážitků, které na Vás čekají v Chorvatsku
V Trogiru byl otevřen pěší most
Trogirská katedrála a její Radovanův portál září opět v plném lesku
Zajímavý výletní cíl - rezervace Pantan u Trogiru

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Ivo Studený

I po několika stovkách návštěv najdete vždy něco nového. Doporučuji se podívat vzhůru na nádherně zdobené fasády v patrech.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook