"Festival šťastného okamžiku – Kairos 2014" v Trogiru

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... "Festival šťastného…
Publikováno: 24.06.2014
Trogir
Trogir

Turistické sdružení města Trogiru pořádá od 27. do 29. června velmi zajímavou akci, která se nazývá "Festival šťastného okamžiku – Kairos 2014" (Festival sretnog trenutka). Je zaměřen na všechny druhy uměleckého výrazu – od výtvarného umění, herectví, tance, k pouličnímu divadlu a pouličním bavičům všeho druhu.

Poškozený reliéf řeckého boha Kaira, boha šťastného okamžiku, patří k nejcennějším památkám v trogirských muzeích (nachází se ve sbírkách kláštera sv. Mikuláše - Sv. Nikola). Pochází asi z 1. století př. n. l. a je pravděpodobně dílem některého řeckého umělce, ovlivněného Lýsippovou školou, především Lýsippovou sochou tohoto božstva z bronzu ze začátku 3. století př. n. l. (tato socha se nedochovala). Přestože se mělo původně za to, že Kairos pochází přímo z Trogiru, který pod jménem Tragurion patřil k nejstarším řeckým koloniím na Jadranu, není tomu tak. Nyní se předpokládá, že reliéf byl do Trogiru přenesen z Řecka v období renesance. Pravděpodobně jej přivezl do Trogiru některý člen patricijské trogirské rodiny Statilićů (původně italsky Statileo), významných diplomatů a milovníků umění.

Trogir
Trogir, reliéf s postavou boha Kaira

Kairos, nejmladší syn vládce bohů Dia, byl představován jako mladík s křídly, stojící na kouli s břitvou v ruce (někdy míval místo břitvy meč) – tím byla vyjádřena jeho nezkrotná vůle nenechat se odradit žádnou překážkou. Jindy zase býval znázorňován jako mladý muž v letu, s bohatou kšticí vlasů, ale pouze zpředu, nad čelem. Na zátylku byl holý, bez vlasů. V ruce míval váhy. Známý epigram řeckého básníka Possidippuse za začátku 3. století př. n. l. Jej charakterizoval takto: tohoto boha šťastného okamžiku stále pádícího vpřed mohl zachytit jen ten, kdo dychtivě čekal na své štěstí a byl proto stále ve střehu. Musel Kaira – své štěstí – chytit zepředu "za pačesy", protože jakmile bůh přeletěl, nebyla už naděje zezadu ho zachytit, byť by touha po štěstí byla sebevětší.

Festival se koná v jednom z nejkrásnějších měst na pobřeží Jadranu, jehož staré jádro je zapsáno na seznam nejcennějších světových památek lidstva organizace UNESCO. Antickou minulost připomene trh s výrobky, produkty a specialitami, vytvořenými podle receptur z dávných časů. Antickou kuchyni budou prezentovat kuchaři jak z domovského Trogiru, tak z dalších měst s antickou minulostí. Dále organizátoři nabídnou sportovní soutěže pocházející z doby antiky, např. běh, závod plachetnic, veslování, antický fotbal či bocciu. O zábavu se postarají pouliční umělci: žongléři, tanečníci, akrobati a další performeři. Svůj prostor bude mít i antická hudba, výtvarné umění a tanec.

Na závěr festivalu proběhne "Noc Kaira" (Noć Kairosa), kdy je pro zájemce připravena hra "Hledání Kaira" (Potraga za Kairosom), tedy noční hledání šťastného okamžiku v úzkých uličkách historického Trogiru.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat