Zajímavý výletní cíl - rezervace Pantan u Trogiru

Chorvatsko... Články ... Témata ... Zajímavý výletní…
Publikováno: 25.02.2011
25.2.2011

Pantan

Pantan málokdo zná. Přitom je tato lokalita významná přírodní rezervací ptáků, přilehlá pláž nemá o návštěvníky nouzi a areál zdejšího, nedávno zrekonstruovaného historického mlýnu se snaží získat své místo na mapě středodalmatských výletních míst jako "synergie přírody a historie".

Mokřad Pantan, ležící 2 km východně od historického města Trogiru, byl roce 2000 vyhlášen zvláštní ornitologicko-ichtyologickou rezervací o rozloze 40 hektarů. Mokřad je cenné přírodní území, a to především jako útočiště vodního ptactva. Hnízdí tu osm druhů ptáků, třináct druhů zde přezimuje a pro 41 druhů je důležitou zastávkou při podzimním a jarním stěhování. Vodní svět je ovlivňován jak odlivem a přílivem, tak mícháním sladké a mořské vody. Rybí populace je poměrně velmi rozmanitá – žije tu 60 druhů ryb a 12 druhů raků.

První historické zmínky o Pantanu pocházejí z 13. století, kdy se tu nacházelo dvanáct mlýnů na žito. O tom že to byla ekonomicky důležitá lokalita, svědčí i tehdejší zákaz lovit ryby sítěmi, spásat trávu, řezat rákos a další omezení, aby se jezero nezanášelo bahnem. Jezero, napájené vydatnými prameny, bylo tenkrát mnohem větší a dokonce na ně mohly krátkým kanálem vplouvat i velké lodě. Zemětřesení koncem 15. století způsobilo, že se rozloha jezera podstatně zmenšila. Nyní z něj vytéká říčka Rika, která se po kilometru toku vlévá do mořské laguny. Vlivem hospodářské činnosti a urbanizace se území mokřadu stále zmenšovalo.

Opevněný renesanční mlýn z 16. století patří k nejvýznamnějším památkám svého druhu na východním pobřeží Jadranu a jako takový je zapsán na seznamu stavebních památek Chorvatské republiky. V uplynulém desetiletí prošel za dohledu památkářů nákladnou rekonstrukcí, na níž se kromě majitele - rodiny Pavić, finančně podílela i ministerstva kultury a cestovního ruchu. V jeho areálu je nyní umístěno muzeum, stylová restaurace s otevřenou kuchyní a lze se ubytovat v několika pokojích v mlýnské věži. Do areálu se platí vstupné (dospělí 2 eura, děti od 7 let 1 euro), ale nemusí jej platit hosté, kteří konzumují v restauraci. Zájemci si mohou vypůjčit kajak nebo se zúčastnit vyjížďky po řece na tradiční dřevěné lodi (ladja). Mlýn stojí v těsné blízkosti silnice D315 Trogir - Kaštely.

Na jižní straně mokřad lemuje mořská laguna s mělčinou a útesy, obývaná stovkami racků. Na jejím západním okraji, při ústí říčky do moře, se vytvořila pěkná písečná pláž ve tvaru trojúhleníku. Navštěvují ji především obyvatelé blízkého Trogiru - vždyť jeho první domky začínají hned na druhém břehu říčky. Služby tu zastupuje plážový bar "Mosquito" s nabídkou nápojů, zmrzliny a rychlého občerstvení.

Při pohledu na satelitní mapu je to skutečně malá zelená oáza, sevřená mezi mořem a silnicí. Na západě na ni těsně navazuje aglomerace Trogiru a na východě ji jen půlkilometrový pás polí odděluje od vojenské letecké základny Divulje (při pobřeží) a přistávací dráhy splitského letiště (Split-Kaštela).

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat