Kaštely (Kaštela)

Obec Kaštely tvoří sedm osad a letovisek rozložených v dvacetikilometrovém pásu na březích Kaštelského zálivu. Je pojmenována podle opevněných zámků - kaštelů, které si tu v 15. a 16. století vybudovala splitská a trogirská šlechta.

Chorvatsko... Místa... Kaštely (Kaštela)

Plánek: Kaštely (31 kB)


Sedm starých, původně samostatných obcí, spojených nyní v jeden administrativní celek pod výše uvedeným názvem. Leží severozápadně od Splitu, má 32 tis. obyv. Skládá se z těchto jednotlivých obcí - Kaštelů (od západu k východu): Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac. Přičleněna byla i obec Resnik.

Přímořský pás v délce asi 20 km, kde se při Kaštelském zálivu (Kaštelanski zaljev) všechny kaštely rozkládají, se nazývá Riviéra sedmi Kaštelů (Rivijera sedam Kaštela).

Nad Kaštely se zvedá pohoří Kozjak. Území mezi mořem a Kozjakem je velmi úrodné (vinná réva, zelenina, ovoce). Kaštely zásobují těmito plodinami města Split i Trogir. Ve východních Kaštelech byly průmyslové závody, které značně znečišťovaly ovzduší. Byly převážnou měrou dány mimo provoz nebo přestěhovány.

Hustota obyvatelstva je v Kaštelech mimořádně velká, což příliš nepřispívá ke kvalitě zdejších podmínek pro rekreaci a odpočinek.

Kaštely
Kaštel Sućurac

Leží při Jadranské magistrále a zejména mezi magistrálou a pobřežím, středem obcí vede stará původní komunikace. V těsné blízkosti Kaštelů vede žečlezniční trať Záhřeb - Knin - Split. U Kaštelu Resnik je splitské letiště Split-Kaštela. Železniční zastávka je nad obcí K.Stari, další v K. Sućurac. Aktualita: Příměstský vlak mezi Splitem a Kaštely.

Všechny Kaštely jsou oblíbená přímořská letoviska, vynikající velmi bohatou přímořskou vegetací. Akatualita: Stoleté výročí cestovního ruchu v Kaštelech s českými kořeny

 • Kaštel Štafilić je nazván po prvním majiteli, šlechtici S. Štafileovi z Trogiru, který dal zač.16.stol. na ostrůvku těsně u pevniny postavit opevněný zámek - kaštel, spojený padacím mostem s pevninou. V místě je pěkný renesančně barokní farní kostel z 18.stol.

  Od K. Štafiliće na západ stojí nedokončený Kaštel Nehaj (přibližně starý jako K.Štafilić) a skupina domů šlechticů ze Splitu - Papalićů.

  Součástí K. Štafiliće je rekreační středisko Resnik (bungalovy, kemp).

 • Kaštel Novi. Opevněný zámek tu dal postavit trogirský šlechtic P.Čipiko začátkem 16. stol. V kaštelu je nyní pěkné Vlastivědné muzeum Kaštelů (Zavičajni muzej Kaštela). V obci je ještě renesanční kostelík sv. Rocha (Sv. Rok) z konce 16.stol., na náměstí pak barokní městská lodžie a věž s hodinami.

  Severně od Kaštelu Novi, na úpatí horského pásma Kozjak, se nachází staré chorvatské poutní místo Stomorija s mariánským kostelíkem (Gospa Stomorija) z 12. století. Nedávno zde byla vybudována "Biblická zahrada Stomorija" (Biblijski vrt Stomorija). K místu vede z magistrály odbočka. Podrobněji viz tematický článek: Biblická zahrada Stomorija v Kaštelech.

 • Kaštel Stari. Opevněný zámek - kaštel tu dal vybudovat trogirský šlechtic, spisovatel a vojevůdce Koriolan Ćipiko koncem 15. stol. Z moře vypadá jako půvabné letní sídlo, z pevninské stran je opevněn. Dále několik renesančně-barokních kostelů. V místě renovovaný hotel s krásným parkem.

 • Kaštel Lukšić. Kaštel vybudovala trogirská šlechtická rodina Vitturiů koncem 15. a v 16. stol. Má podobu opevněného uzavřeného renesančního paláce se čtvercovým nádvořím, který se zachoval celkem neporušený.

  Mimo areál paláce je arboretum - chráněný přímořský park, v posledních letech obnovené a nově upravené.

  Starý farní kostel ze zač.16. stol. je goticko-renesanční. Do nového pozdně barokního monumentálního kostela byl ze splitského kláštera přenesen pozoruhodný oltářblahoslaveného Arnira, dílo Juraje Dalmatince. V kostele je i vzácný obraz J.Palmy ml. (Madona s dítětem). Směrem k západu stál kaštel Rosani- Rušinac (jen skromné pozůstatky). Tyto zbytky a nedaleký kostelík sv. Jana Křtitele (Sv.Ivan Krstitelj) připomíná historii legendárních milencůMiljenka a Dobrily, jejichž osud a smrt se podobají Shakespearovým milencům Romeu a Julii. V kostelíku je hrob s nápisem "Pokoj ljubavnikom" (Pokoj milencům), údajně hrob obou.

 • Kaštel Kambelovac. Kaštel byl původně postaven v 16. stol. splitskou šlechtickou rodinou Cambiů na malém ostrůvku při pobřeží, později spojen násypem. Na pobřeží je další opevněný dům této rodiny a uprostřed obce opevněná věž s palácem s bohatým renesančním balkonem.

 • Kaštel Gomilica. Je to spolu s K. Kambelovac nejmalebnější kaštel. Vybudovaly jej splitské benediktinky na ochranu před Turky. kaštel stojí na ostrůvku u pobřeží, spojen pohyblivým mostem (16.stol.) Později kolem něj vyrostla srostlice domů. Románský kostelík sv. Kosmy a Damiána (Kuzma i Damjan) z 12.stol. Kostel sv.Jeronýma (Sv.Jerolim i Sv.Jere) je barokní, farní kostel je novější.

Ubytování

Ubytovací zařízení hotelového typu jsou především v Kaštelu Stari, Kaštelu Novi a Kaštelu Štafilić. Kempy, soukromé minikempy a velmi bohatá nabídka ubytování v soukromí.


Hotely:
Resort Resnik (K. Štafilić)
Adria (K. Štafilić)
Villa Žarko (K. Lukšić)
Kastel (K. Lukšić)
Tamaris (K. Kambelovac)

Apartmány:
Resnik (K. Štafilić)

Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook