Stoleté výročí cestovního ruchu v Kaštelech s českými kořeny

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Stoleté výročí…
Publikováno: 18.12.2009

V tomto roce slaví Kaštelská riviéra u Splitu stoleté výročí svého cestovního ruchu. A jako v celé řadě dalších oblíbených letovisek na Jadranu je i toto výročí spojeno s nejstarší přítomností Čechů na jadranském přímoří.

Začátek organizovaného cestovního ruchu v Kaštelech znamenalo před sto léty otevření prvního tzv. turistického penzionu s upravenou pláží v Kaštelu Lukšići, jehož majitelem byl roku 1909 český lékař doktor Henrik Šoulavý. Otevřel je v půvabné staré dalmatské vile ze 17. století se zahradou, s bohatou středomořskou květenou, kterou upravil pro potřeby cestovního ruchu své doby. Teprve o 20 let později bylo na lokalitě vybudováno další zařízení pro cestovní ruch, a to hotel Palace v Kaštelu Stari.

Kaštely
Kaštely, v popředí Kaštel Gomilica

Doktor Šoulavý zůstal věrný svému hotelovému zařízení v Kaštelu Lukšići a střední Dalmácii po celý zbytek života. Jeho příběh zaujal českého filmového režiséra Jiřího Menzla natolik, že jej zahrnul do svého dokumentárního filmu „Moje Chorvatsko", který natáčí pro Chorvatskou radiotelevizi (viz aktualita: Režisér Jiří Menzel opět tvoří v Chorvatsku). Film na jednotlivých příbězích dokládá, že pionýry cestovního ruchu na jadranském pobřeží byli právě Češi.

Velkým překvapením však je, že Šoulavého penzion opět pro desítkách let ožil a to ještě mnohem krásnější a luxusnější než byl v době svého založení. Nabízí nyní sedm komfortních klimatizovaných apartmánů. Villa Šoulavy se odvolává na svou tradici v oboru a zdůrazňuje přednosti svého umístění v těsné blízkosti moře, mezi palmami a další jižní vegetací, nově upravenou pláž. Jako historický objekt je dnes Villa Šoulavy kulturní památkou, její interiéry však nabízejí veškerý moderní komfort nabízený návštěvníkům po celý rok.

Chloubou Kaštelu Lukšiće je dnes i jeho park Vitturi, historický park z 18. století, který je zařazen mezí přírodní památky. Rozkládá se na ploše 7450 m2 a jeho zakladatelem byla šlechtická rodina Vitturiů, která byla stavebníkem zdejšího renesančně-barokního kaštelu Vitturiů druhé poloviny 16. století.

Kaštelská riviéra je známá svými opevněnými zámky - kaštely v sedmi obcích, které si tu v 15. až 16. století stavěli trogirští a splitští šlechtici a kolem nich se pak rozrostly vlastní osady – Kaštely. Zámečky jdou mimořádně malebné a byly vždy nejen velmi oblíbeným výletním cílem z nedalekého Splitu a Trogiru, ale i pobytovým místem. Kaštely dnes poskytují mnoho možností ubytování, především v soukromí.

V obci Kaštela, v níž jsou nyní soustředěny všechny dříve samostatné jednotlivé Kaštely, se nachází i pozoruhodná Biblická zahrada (Biblijski vrt), na jejímž území lze navštívit i posvátné mariánské místo Gospa od Stomorija. Zahrada je založena na počest druhé návštěvy papeže Jana Pavla II. v Chorvatsku. Její architektonické ztvárnění je dílem předních chorvatských architektů. V zahradě jsou soustředěny stovky rostlinných druhů, které jsou buď přímo zmíněny v Bibli, nebo na ni nějakým způsobem navazují. Podrobněji v aktualitě: Biblická zahrada Stomorija v Kaštelech.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení Splitsko-dalmatské župy (Turistička zajednica Splitsko-dalmatske županije):
    www.dalmatia.hr

Mohlo by vás zajímat