Otevřena plavební cesta průplavem Mali Ždrelac

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Otevřena plavební…
Publikováno: 01.02.2011

V pondělí 24. ledna byla opět otevřena plavební cesta průplavem Mali Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman. Díky rozšíření kanálu z 20 na 56 metrů se značně zvýší bezpečnost plavby a mohou jím proplouvat mnohem větší plavidla.

Projekt rekonstrukce mostu mezi ostrovy Ugljan a Pašman a úpravy plavební cesty v průplavu Mali Ždrelac se realizuje již od roku 2008. V červnu roku 2009 byl pro cestující mezi oběma ostrovy otevřen most s novou nosnou konstrukcí, čímž získal úplně nový vzhled (viz aktualita: Otevřen most Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman).

Práce v průplavu budou probíhat až do konce června 2011. Vzhledem k tomu, že se jedná o dokončovací práce na pevnině, nebude třeba další uzavření průplavu.

Průplav Mali Ždrelac je velmi frekventovaná plavební cesta výletních lodí, pravidelných linek i jachet na ostrovy zadarské oblasti, do národní parku Kornati a jižní části ostrova Dugi otok (především zátoky Telašćica). V době jeho uzavření musela všechny plavidla včetně pravidelných lodních linek plout delší trasou úžinou Veli Ždrelac u severozápadního cípu ostrova Ugljan, mezi ostrovy Ugljan a Rivanj.

Ždrelac
Nový most Mali Ždrelac

Zdroj informací:

  • Ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury (Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture): www.mmpi.hr

Mohlo by vás zajímat