Škraping na ostrově Pašmanu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Škraping na ostrově…
Publikováno: 07.03.2013
Pašman
Škrapy na ostrově Pašmanu

Že jste slovo "škraping" nikdy neslyšeli? Není divu, protože to slovo vymyslela hrstka sportovních nadšenců teprve před pár lety, když hledali název pro specifický orientační závod po ostrově Pašmanu. Slovo škraping je odvozeno od názvu krasového jevu "škrapy", které jsou běžnou součástí krasových povrchů a které vznikají na povrchu vápencových skal stékáním dešťové vody. Jsou to ostré rýhy a hřebínky ve skalách, s nimiž se setkáváme všude na ostrovech a pobřeží Jadranu.

Škraping je amatérský závod v běhu po ostrém vápencovém kamenitém terénu ostrova Pašmanu v zadarské oblasti, který se konal poprvé v roce 2006. Tento jedinečný dobrodružný trekking představuje kombinaci běhu, lezení po skalách, skoků a orientace v těžko přístupném krasovém terénu. Běží se po ostrém skalnatém povrchu, po pobřežních útesech, lesními stezkami, roklemi a kaňony, prolézá se téměř neprostupnou makchií, skáče se z balvanu na balvan, leze se po skalních stěnách, a to po trase, kterou vytyčili organizátoři akce a kterou běžci musejí sledovat.

Pašman
Ostrov Pašman od jihu

Běží se ve třech kategoriích , které se liší délkou trasy – nejobtížnější, která je dlouhá 40 kilometrů ("Ultra") a je tedy rovna maratonu, lehčí("Light"), dlouhá 20 kilometrů a kratší túra o délce 8 km ("Djir"). Loňský vítěz nejdelší varianty zvládl běh za 6 hodin. Loni se běhu zúčastnilo více než 800 sportovců. Převahu měli běžci z Pašmanu a okolních ostrovů, ale dost bylo i závodníků ze zahraničí, především ze sousedních zemí.

Start a cíl tohoto mezinárodního závodu je v obci Tkon na severním pobřeží ostrova Pašman, v jeho jižní části. Leží proti Biogradu na moru, odkud sem jezdí pravidelná trajektová linka.

Organizátoři škrapingu si vytkli za cíl obohatit mimosezónní období na ostrově o zajímavou adrenalinovou akci, zvýšit povědomí sportovců v evropských zemích o přírodě a sportovních možnostech na jadranských ostrovech a přitáhnout obyvatele ostrova ke sportování a pohybu v přírodě.

Škraping Pašman 2013 se bude konat v sobotu 9. března. Veškeré informace o závodu najdete na stránce: www.skraping.hr.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat