Rekreační horská stezka Željina na ostrově Ugljan

Chorvatsko... Články ... Témata ... Rekreační horská…
Publikováno: 15.01.2006
15.1.2006


th_chorvatsko2001_037_filtered.jpg, 8 kB
Vyšší kopec je Šćah (288 m),
nižší je Željina
(z pevnosti sv. Michala)

Ti, kdo nechtějí při pobytu na severodalmatském ostrově Ugljan jen tak ležet na pláži, opalovat se a koupat, mají od loňského roku další výbornou možnost poznávání vnitrozemí tohoto malebného ostrova.

Byla totiž upravena a otevřena sportovně rekreační horská stezka Željina, která začíná v jihozápadním cípu pevnosti sv. Michala (tvrdjava sveti Mihovil) v nadmořské výšce 263 m nad obcí Preko, ve střední části ostrova Ugljan (viz tematický článek: Pevnost sv. Michala - Severní Dalmácie na dlani). Stezka vede okruhem pod vrcholovými skalami kopce Željina a pak klesá k zátokám Željina Mala a Željina Vela na západní straně ostrova.

th_chorvatsko2001_031_filtered.jpg, 5 kB
Výhled k jihu, přes Ugljan na Pašman
(z pevnosti sv. Michala)

Kopec Željina se táhne severozápadně od pevnosti sv. Michala. Stezka se upravovala několik let a nyní je to velmi atraktivní, řádně značená horská stezka se dvěma jeskyněmi a pozoruhodnou skalní branou zvanou Řecká brána (Grčka vrata). Jsou zde krásné výhledy na okolní ostrovy, moře a pevninu.

Kopec Željina byl navštěvován již v minulých letech, a to především stejnojmenná skalní stěna vysoká téměř 60 metrů, která je oblíbeným lezeckým terénem milovníků volného lezení.Mohlo by vás zajímat