"Úplňková noc" v Zadaru si získává stále větší popularitu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... "Úplňková noc" v…
Publikováno: 22.07.2010

V den úplňku, který letos připadá na pondělí 26. července, se bude již tradičně v Zadaru konat jedinečná akce "Úplňková noc" (Noć punog miseca), jedna z nejnavštěvovanějších a nejúspěšnějších zábavních akcí na chorvatském pobřeží Jadranu. Za devět let existence se stala velkým festivalem gastronomie, kultury a původních zvyků zadarského regionu. Je zároveň přehlídkou starobylých řemesel, lidových krojů, zpěvů, tanců, dalmatské kultury i tradiční zábavy.

Zadar
Zadar

Obrovskou scénou, kde se každoročně "Úplňková noc" odehrává, bude i letos zadarské nábřeží zv. Riva. Akce však začíná mnohem dříve, již v 16 hodin. Nábřeží se zaplní nejrůznějšími plavidly kotvícími u nábřeží v několika řadách, stánky a pódii. Aby bylo možno zažít úplněk v celém jeho stříbřitém svitu, zůstanou v tento jediný den v roce zhasnuty po setmění všechny pouliční lampy na celém nábřeží a k záři měsíce se přidá pouze světlo svící, pochodní, lampionů a rybářských svítilen.

Tak jako po staletí byl bohatý a mocný Zadar střediskem, kam se sjížděli se svými úlovky rybáři z široka daleka, z ostrovů i rybářských vesnice na pobřeží, kam přijížděli zemědělci z úrodného vnitrozemí s povozy plnými ovoce, zeleniny a místních rukodělných výrobků, tak tomu bývá každoročně i o tomto festivalu. Ostatně jeho návštěvníci se o tom budou moci i letos přesvědčit: přijede silná rybářská flotila z obce Kali na ostrově Ugljan, rybáři z Kukljice, z Bibinje, z Privlaky, z Novigradu, z ostrova Pašmanu a z mnoha dalších míst v okolí. Na svých vozech přivezou své výpěstky a připravené hotové dobroty zemědělci z Benkovce, z Polači, Stankovců a dalších vnitrozemských míst. Pro všechny bude dost místa na nábřeží a na lodích, všudypřítomná bude vůně připravovaných specialit z ryb, mořských plodů, jehněčího, apod. Každé z míst, odkud rybáři a zemědělci přijedou, vlastní prastaré recepty na přípravu jídel, z každého místa budou mít pokrmy trochu jinou, specifickou chuť a mnohé ze zakotvených lodí se promění v útulné konoby se spoustou dobrého vína. Bude možno ochutnat různé druhy sýrů, pršut z řady lokalit, šokol z Ninu (viz aktualita: "Ninska šokolijada" 2010), sardele z Kali, slávky z Novigradu, proslulý likér maraska z místních višní a další delikatesy.

Ale jídlo bývá jen menší částí této obrovské akce. Samozřejmě nebude chybět hudba, tanec a zábava. Mandolíny, dudy, kytary se smísí se zpěvem klap – skupin zpěváků tradičních dalmatských písní, kteří se sem sjedou v tento den ze všech koutů severní Dalmácie a severodalmatských ostrovů. Jako každy rok přijedou do Zadaru se svými zvyky, písněmi a folklórem např. mladí muži ze Sali na ostrově Dugi otok a předvedou tu tzv. "oslí muziku", z ostrova Iž s tzv. Ižským králem, skupiny z Rábu, Šibeniku, Krapanje či Murteru. V posledních letech byla velkou atrakcí garda knížete Zrinského z města Čakovec na severu Chorvatska, která svým řízným pochodem a starodávnými uniformami obohatila program o historické prvky z oblastmi Mezimuří, dále piráti z Neretvy, krajkářky z Pagu, středověcí řemeslníci z daleké Koprivnice aj.

K místní pohádkové atmosféře přispívají i jedinečné atrakce Zadaru: zvuky "Mořských varhan" (viz Zadar má jednu novou velkou atrakci - "Mořské varhany") a světelné efekty "Pozdravu slunci" (viz Pozdrav Slunci - další světová atrakce Zadaru).

Na účastníky festivalu čeká nejen nádhera noci úplňku, ale předchází jí i nezapomenutelný západ slunce. Nebylo tedy divu, že velký mistr hororových filmů, režisér Alfred Hitchcock, když před 45 léty při sklenici maraskina vychutnával na zadarském nábřeží kouzlo sluce zapadajícího mezi zadarskými ostrovy, ohodnotil tuto scenérii jako nejkrásnější západ slunce na světě.

"Úplňková noc", tento festival zadarského kraje, přerostl rámec oblastní podívané a stal se cílem desetitisíců návštěvníků jak zahraničních, tak domácích – v loňském roce jich bylo na 40 tisíc. Pro všechny je tato noc jedinečným zážitkem, v němž se spojuje jak zábava, tak poznání zvyků a obyčejů vzdálené minulosti. Každoročně obohacují organizátoři program o další a další novinky, ale většina návštěvníků oceňuje především skvělou atmosféru festivalu. Festival je přehlídkou toho nejlepšího, čím Středomoří v této své části kdysi žilo a co zanechalo jako své nepřehlédnutelné dědictví dnešním generacím.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat