Kde lze na Jadranu dobře nakoupit zeleninu a ryby?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Kde lze na Jadranu…
Publikováno: 19.06.2006
aktualizace: 02.05.2022


Hvar
Tržiště ve Hvaru

Návštěvníci jadranského pobřeží jistě uvítají informaci o tom, kde mohou nejvýhodněji, v co největším výběru a v nejlepší kvalitě nakoupit po dobu svého pobytu u moře zeleninu, ovoce, jako i další zemědělské výrobky (tržnice - tržnica), případně i ryby a mořské plody (rybárna - ribarnica). V naší informaci jsou uvedena jak velká přímořská místa, tak i mnohá menší a některá malá letoviska na pobřeží a ostrovech.

Turistům, kterým mnohdy dělá potíže orientovat se v kvalitě zdejší široké nabídky, se doporučuje všímat si, kde a co nakupují místní hospodyně a podle nich se při nákupu řídit.

Ti, kdo chtějí nakoupit skutečně kvalitní ryby, by si měli přivstat a zkusit to nejen v dále uvedených rybárnách, ale i přímo v přístavech, kam přijíždějí z lovu rybářské čluny. Většinou se dá s rybáři koupě dobře domluvit.

Istrie


Rybárna v Malém Lošinji

Severozápadní přímoří Istrie je již na první pohled zemí úrodnou, obhospodařovanou mnohdy až k samým jadranským břehům. Není město nebo i malá osada, a to i pár kilometrů od moře, kde by nebylo možné v létě koupit čerstvé plodiny nejrůznějšího druhu. Ve větších místech je pak nabídka těchto výrobků soustředěna na trzích, tržnicích a rybárnách.

Pro turisty jsou přitažlivé pravidelné trhy (trh = sajam) ve vnitrozemských městech Istrie:

V letovisku Umag se tržnice s rybárnou nachází v blízkosti středu města, u nového obchodního domu.

V Novigradu je tržnice umístěná 280 od středu města (Ul. Murve). Přestože není veliká, veškeré plodiny jsou zdejší z okolních polí a zahrad a lze tu koupit i lanýže (tartufi), kvalitní olivový olej a med. Velmi dobrou pověst tu mají dvě malé kryté rybárny. Místní tvrdí, že právě ryby ulovené při nedalekém ústí řeky Mirny a podávané v místních rybárnách představují špičkovou kvalitu.


Tržiště ve Visu

V Poreči je velmi snadné tržnici i rybárnu najít. Nacházejí se v samotném středu města blízko velkého parkoviště v zátoce Peškera a jsou ve své otevřené i kryté části velmi dobře organizovány.

Ve Vrsaru, v tržnici za benzinovou čerpací stanicí jižně od přístavu se prodává kvalitní zelenina a ovoce od místních zemědělců. Velmi dobrá je i nabídka ryb, mořských plodů v malé kryté rybárně nedaleko tržnice, pocházející z denních úlovků místních rybářů.

V Rovinji je tržiště zeleniny a ovoce u severního přístavu, těsně u starého města (Ul. Garibaldi). Pochází většinou z okolních rozsáhlých polí. Prodávají i houby - lanýže, istrijský olivový olej a další istrijské speciality. Čerstvé ryby do nedaleké rybárny dodávají místní rybáři. Ryby se dají koupit i v rybárně Cromaris (ul. Giorgano Paliaga 8).

Tržnice v Pule se řadí k nejpěknějším na Jadranu. Je totiž umístěna, resp. její krytá část, v krásné secesní budově z roku 1903, nedávno plně obnovené, jihovýchodně od starého města (Narodni Trg). Nabídka zeleniny a ovoce je tu opravdu špičková - pochází z širokého a bohatého zemědělského zázemí tohoto největšího istrijského města. Rybárna je umístěna ve stejné budově jako tržnice zeleniny a ovoce. Lze v ní koupit nejrůznější mořské ryby a plody, vyskytující se ve zdejších vodách. Menší tržnice je také v městské části Veruda.


Z rybárny v Supetaru (2010)

Slabší je nabídka v letovisku Medulin. Zelenina a ovoce se prodává jen v pár stáncích asi 100 m severně od zdejšího přístaviště. Ryby je možno koupit jen přímo od rybářů.

Kvarner

Opatijská tržnice zeleniny a ovoce i rybárna patří mezi velmi dobře zásobené (Ul. Vjekoslava Spinčića 2). Je to krásná jednopatrová budova z konce 19. století, severně od parku Angiolina. Obvyklý sortiment je tu po celou sezónu doplňován sýry z pohoří Učka (z kravského mléka), jedlé kaštany (na podzim), výborné třešně (koncem června) a další sadařské a zemědělské výpěstky.

Velmi široký je sortiment prodávaný v tržnici ve Rijece, obsahující např. i speciality z nedalekých zemědělských oblastí, např. sýr z Grobniku nebo brambory z Gorského kotaru. Větší část této velké tržnice je umístěna v kryté hale u přístavu, kde je též prodejna masa a rybárna. Ta se pokládá za druhou největší rybárnu na severním Jadranu - hned po italském Terstu. Vzhledem k tomu, že moře v okolních vodách Kvarnerského zálivu, Kvarneriće a Velebitského průlivu jsou bohaté raky a ráčky, je jimi i zdejší rybárna mimořádně dobře zásobena.


Med, olivový olej a levandule ve Hvaru

"Zelenou tržnice" (Zelena tržnica) v Crikvenici lze najít blízko autobusového nádraží (Ul. Braće Brozičević) Prodává se zde zelenina a ovoce pocházející ze Severní Dalmácie a s ostrova Krku. Hlavní rybárna je v kryté hale tržnice, s celkem bohatou nabídkou. Ještě jedna menší rybárna je nedaleko.

Menší "Zelená tržnice" je také v sousedním letovisku Selce (Šetalište Ivana Jelačića).

Tržnice v Novém Vinodolském se nachází v cetru (v blízkosti Korzo Hrvatskih Branitelja a Trg Ivana Mažuranića). Zeleninu tu prodávají zemědělci především ze Severní Dalmácie a z Liky. Zdejší rybáři prodávají své úlovky v malé, dobře zásobené rybárně.

Na ostrově Krku, na jeho úrodných poljích roste kvalitní zelenina, v zahradách zase ovoce. Prakticky v každém větším ostrovním přímořském místě jsou dobře zásobené tržnice nebo tržiště se spoustou čerstvých plodů. Největší je ve městě Krku, blízko přístavu, v komplexu obchodního domu, k němuž paří rybárna. Díky dosti početným rybářům v místě je nabídka ryb dobrá, především pokud jde o tzv. modré ryby. Nová moderní tržnice bude stát v prostoru mezi přístavem a autobusovou zastávkou.


Z rybárny v Malém Lošinji (2011)

Podobnou tržnici a rybárnu v rámci nového nákupního střediska má letovisko Malinska.

V Bašce je jen několik málo stánků s ovocem a zeleninou u nákupního střediska (Ul. Zdenke Čermakove), kde se současně prodávají i ryby. Nejbohatší je nabídka rajčat, které jsou velmi rozšířenou plodinou na celém ostrově a lze je koupit všude na Krku. Další rybárna je ve starém městě (ul. Vladimira Nazora).

V Rábu na stejnojmenném ostrově je dobře zásobená, ale nevelká tržnice ovoce a zeleniny, jakož i rybárna součástí nového nákupního střediska Palit, severně od přístavu. Nabízí se ovoce, zelenina, sýry a další mléčné výrobky, olivový olej, pršut atd.

Tržnice v Cresu (na ostrově Cresu) není veliká, ale dobře ji zásobují okolní zahrady a pole. Nachází se v těsné blízkosti hlavního náměstí (Ul. Creskog Statuta). Nabídku zemědělských plodin doplňuje olivový olej z ostrova. Často se tu prodává i ovčí sýr, v červnu se nabídka rozšiřuje o výborné třešně.

Rybárna v Malém Lošinji na ostrově Lošinj je umístěna v pěkné restaurované budově přímo u hlavního náměstí(Trg Republike Hrrvatske). Ryb se zde nabízí hodně, ale jsou dražší.


Tradiční produkty Visu

V letovisku Veli Lošinj se prodává místní zelenina ve stáncích nad přístavem (250 od centra, Ul. Vladimira Nazora). V přístavu je sice pěkná rybárna, ale ryb bývá málo a nebývají každý den.

Na ostrově Pagu v obci Novalja se tržnice nachází asi 50 m od přístavu, vedle pošty (Ul. Plasica). Nabídka není veliká, ale je to zelenina vypěstovaná na ostrově. Kromě toho se nakupuje přímo u zemědělců; ti prodávají i velmi dobré sýry.

Severní Dalmácie


Tržnice v Zadaru (2010)

Zadarská tržnice, snad největší a z nejlépe organizovaných na jadranském pobřeží, je od přístavu oddělena vysokou zdí starého městského opevnění (Ul. Pod Bedemom). Má otevřenou i krytou část. Prodává se v ní to nejlepší, co dozrává v úrodném zadarském zázemí. Mezi hlavní dodavatele patří oblast Ravni kotari, patřící k nejvyhlášenějším zemědělským krajům v Dalmácii. Na početných stáncích lze najít krásnou čerstvou místní zeleninu. Vyskytuje se i dovozová zelenina, ale o tu není takový zájem. Součástí areálu je velká moderní krytá rybárna (zrekonstruovaná v roce 2021), která je stejně dobře zásobená jako zeleninová tržnice. V nabídce nechybějí ani tuňáci z nedalekého umělého chovu, solené ryby (sardele) - specialita obce Kali na ostrově Ugljan, a četné mušle.

V Biogradu na moru funguje tržnice i rybárna (Šetalište Kneza Branimira). V současné době se chystá rekonstrukce na stejné lokalitě, kde má vzniknout nová moderní krytá tržnice s rybárnou.

V Preku ostrově Ugljan je tržiště dobře zásobené zeleninou z ostrovních zdrojů. Je také možno též nakoupit kvalitní ryby, dodávané proslulými rybáři z vedlejší obce Kali (na nábřeží Bilišće 18 a rybárna Cromaris Artić 1). V nabídce nechybí ani solené sardele, které jinde na jaderském pobřeží téměř nejsou k dostání a právě v Kali se udržel tento způsob zpracování malých modrých ryb. Na severodalmatských ostrovech se dají ryby koupit v přístavech přímo od rybářů, když brzy ráno přijedou z lovu.

V proslulé rybářské obci Kali lze koupit čerstvé ryby v rybárně Galeb při hlavní silnici, proti marketu Studenac.


Krevety v rybárně v Supetaru (2010)

Na ostrově Pašmanu,ve Tkonu je možno koupit ryby v rybárně Limbora na nábřeží.

V Tribunji na pevnině jsou dvě rybárny: jedna u zátoky blízkou mariny (Ul. Ribarska) a druhá při hlavní ulici rybárna Ribarska zadruga Adria - "Sinje More" (Ul. Jurjevgradska 61).

Bohatě zásobenou tržnici mají v letovisku Vodice. Nachází se spolu s rybárnou v areálu nového obchodního střediska a je v ní možno koupit různé zemědělské produkty (Helfordska ulica), blízko ACI Mariny Vodice.

V Šibeniku je nabídka soustředěna do nové tržnice v centru města, jen 5 minut od náměstí Poljana (Ul. Ante Starčevića), v jejíž části je i rybárna. Obě části tržnice jsou velmi dobře zásobeny. Rybárna má vždy dostatek mušlí, pocházejících z nedalekých míst na řece Krce, kde se mušle pěstují.

Střední Dalmácie

Split
Rybí tržnice ve Splitu

V Rogoznici se ryby prodávají prakticky každodenně. Ryby z rybářských člunů se právě zde nakládají na auta dopravující je do obchodů ve vnitrozemí a přitom vždy zbude něco pro místní zájemce. Tržnice a rybárna se nachází v areálu obchodního střediska u náspu na ostrůvek Kopar (Ul. Jadranska).

V Trogiru je pěkná a prostorná tržnice. Lze ji najít u mostu, který vede z pevniny starého města. Nabídka je tu mimořádně bohatá, neboť zelenina pochází z velmi úrodného kaštelského polje. Zatímco ve většině tržnic vysoce převažuje zelenina, v Trogiru mají na stáncích širokou paletu ovoce - podle ročního období. Zvlášť vyhledávané jsou zdejší třešně, které pak vystřídají broskve, renklody, vinné hrozny atd. V kryté části je dobře zásobená rybárna.

Největší přímořské město, Split, má i svému významu odpovídající nabídku ovoce, zeleniny, zemědělských výrobků a ryb. Zdejší tržnice u východní hradební zdi Diokleciánova paláce je známa široko daleko. Prodávají se ve výborné kvalitě snad všechny druhy zeleniny, velký je i výběr ovoce. Hlavním dodavatelem jsou jednak Kaštely, jednak zahrady a sady kolem Podstrany, kde je zemědělsky využit každý kousek půdy. Na stáncích se prodávají i sýry, vejce, med, olivový olej, sušené i čerstvé fíky a další plodiny. Rozsahem své nabídky a kvalitou plodin se splitská tržnice vyrovná i proslulé tržnici v hlavním chorvatské městě - Záhřebu. Budova rybárny (výhradně se jí tu říká peškarija, z italštiny) se nachází při protilehlé, tj. západní vnější zdi Diokleciánova paláce, v Marmontově ulici. Spolu s rijeckou a zadarskou jsou to největší prodejny ryb a vynikají spolehlivou, širokou nabídkou. Zájemce tu vždy najde značnou část druhů ryb a mořských plodů žijících v Jadranu.


Kačićovo náměstí v Makarské,
tržnice je v levém rohu

I tržnice "Peovica" v Omiši, byť není velká, je dobře zásobena. Nachází se u mostu, ve staré části města. Prodává se v ní zelenina a ovoce z úrodného vnitrozemí. Součástí je i několik stánků s rybami. Nabídka je vždy dost velká a kvalitní, neboť v Omiši je dost aktivních rybářů. Ryby lze koupit i v prodejně "Gastroribarnica Brač" v rámci supermarketu Studenac u kempu Galeb.

Pěknou tržnici má Makarská, nachází se nad Kačićovým náměstím (Kačićev trg). V sezóně se tu prodává hlavně zelenina a ovoce z delty Neretvy. Nedaleko je i rybárna "Kantar" (Ul. Mihovila Pavlinovića). Ryb se zde prodává vždy dost a kromě toho se ryby mohou nakupovat i přímo na rybářských lodích zakotvených po návratu z lovu u pobřeží.

Tržnice na ostrově Brači nejsou veliké. Největší je v Supetaru, ale její nové umístění není nejoptimálnější (u autobusového nádraží). Do zdejší rybárny se jezdí pro ryby z celého ostrova. Dobrý je výběr ryb, a to jak lovených (menší modré ryby), tak i chovaných v okolních vodách.


Rybárna v Supetaru (2010)

V Postiře se malé staré tržiště nachází u velkého parkoviště jižně od zátoky. Všechno, i ryby se prodává v několika otevřených stáncích. Výběr domácí zeleniny je bohatý, stejně i ovoce. Jsou tu ke koupi i různé citrusové plody, především mandarinky, pěstované na ostrově, broskve aj. Daří se tu i kiwi. Zelenina a některé běžné druhy ovoce se sem dovážejí z Podstrany, broskve rovněž z pevniny, z vnitrozemského Vrgorce.

V Milně lze po ránu koupit čerstvé ryby přímo z rybářských lodí, které je dodávají do místního rybářského závodu (vedle mariny).

V Bolu je tržiště na plošině nad přístavem, prodává se především místní ovoce a zelenina. Ryby lze v Bolu koupit v rybárně na nábřeží (Riva 6).


Z rybárny v Supetaru (2010)

Na ostrově Hvaru je nejlepší tržnice ve městě Hvaru, vedle katedrály. Není velká a prodává se v ní zelenina od místních zemědělců a zahradníků, i dovážená. Místní trhovci prodávají i med, nakládané kapary, granátová jablka, domácí pálenky (rakije), levanduli sušenou i levandulový olej. Na tržnici navazuje krytá rybárna.

Téměř stejná je situace v Jelse. Tržnice se tam nachází těsně za benzinovou čerpací stanicí. Domácích plodin bývá velmi málo, úplně převládá zelenina dovážená z delty Neretvy. Rybárna je blíž pobřeží, ve stejné uličce, kde je kino. Ryby se v ní, a to v malém výběru, prodávají jen brzy ráno. Kdo chce lepší výběr, čekává brzy ráno přímo na břehu na rybáře, vracející se z lovu.

Ve Starém Gradu je tržnice v závěru Starigradského zálivu a je dobře zásobena místními zelináři a ovocnáři. Vedle je ve staré budově rybárna, pravidelně dobře zásobená.


Rozmanitá nabídka v rybárně v Komiži (2009)

Tržnice ve Visu (na ostrově Visu) je malá a nabídka v ní nebývá příliš veliká. Obvykle se však nabízejí i pomeranče a mandarinky (v odpovídající době). Vedle tržnice je stará rybárna, která není moc dobře zásobená rybami.

Mnohem lepší je situace v Komiži. Tamější tržnice se co do výběru, šíře sortimentu a kvality plodin pokládá za jednu z nejlepších na Jadranu (blízko náměstí Škor, Ul. Hrvatskih Mučenika). Prodávají se v ní jen místní výpěstky a výrobky. Je možno si tu koupit i nakládané fíky, olivy, sušené fíky, pálenky a další produkty. Rybárna, snad nejmenší na Jadranu, je na náměstí Škor a je podstatně lépe zásobená rybami než ta ve Visu.

Jižní Dalmácie

V desítkách stánků při Jadranské magistrále (D8) v Deltě Neretvy lze koupit čerstvou zeleninu, ovoce a zemědělské produkty tohoto úrodného kraje. Vyhlášené jsou zejména zdejší mandarinky.


Murény v rybárně v Komiži (2009)

Na ostrově Korčula, ve stejnojmenném městě je velmi dobře zásobená zeleninová tržnice u schodiště k jižní korčulské bráně. Domácí zeleniny je však jen málo. Ceny všech plodin jsou extrémně vysoké. Rybárna je v krytém prostoru, pod zeleninovou tržnicí.

Ve Vela Luce na Korčule lze koupiti domácí zeleninu, pocházející z úrodného okolí města Blato, kvalitní olivový olej a víno. Ryby nabízí nově přestavěná rybárna "Peškarija" blízko přístavu.

Na ostrově Mljetu se ryby dají koupit je v rybárně v Sobře. Ovoce a zeleninu nabízejí stánky na nábřeží v Pomeně a v osadě Polače. Obyčejně prodávají i zdejší výborné fíky a mandle.


Z rybárny v Malém Lošinji (2011)

Chce-li si turista pochutnat na čerstvých ústřicích a slávkách ve Stonu, v jeho blízkosti se v Malostonském zálivu a v Bistrině tyto plody uměle chovají, musí si hodně přivstat. Dají se tu koupit i četné druhy ryb, které sem vozí rybáři i z dost vzdálených míst. Tržnice je vedle obecního úřadu u městských hradeb. Slávky a ústřice se prodávají i ve stáncích při silnici.


Hřebenatky svatojakubské v rybárně v Malém Lošinji
(2011)

V Dubrovníku jsou tržnice dvě. Větší z nich, méně honosná, ale velmi bohatě zásobená, je v Gruži, přístavní čtvrti (Ul. Padre Perice). Převládá v ní široká nabídka neretvanské zeleniny a ovoce. Rybárna tu není veliká, ale je slušně zásobena rybáři, kteří v ní své úlovky i prodávají. Skutečně reprezentativní je tržiště v samém srdci starého Dubrovníku, na Gundulićově náměstí (Gundulićeva poljana). Všechna prodávaná zelenina a ovoce je domácího původu. Byla vypěstována v úrodné oblasti Konavle, jižně od Dubrovníka. Tu a tam jsou trhovkyně oblečeny v malebných lidových krojích z Konavle. Je celkem pochopitelné, že ceny na dubrovnickém tržišti, které je současně i turistickou atrakcí, jsou v sezóně vyšší než jinde. Za zmínku stojí, že před polednem zmizí veškeré stánky tohoto tržiště, prostor se uklidí a jejich místo zaujmou stolky a křesílka oblíbené kavárny.

Nejjižnější jadranská tržnice je v Cavtatu. Nachází se u severního přístavu a prodává se v ní výhradně jen to, co vyrostlo v oblasti Konavle. Když měli zdejší rybáři úspěšný lov, prodávají se tu i ryby.


Mohlo by vás zajímat