Stari Grad

Město na ostrově Hvaru, přístav, velké a oblíbené letovisko Stari Grad je zajímavé svou polohou na konci hlubokého zálivu, historickými památkami (jedna z nich pod ochranou UNESCO), pěstováním levandule a kvalitních vín i pěkným koupáním.

Chorvatsko... Místa... Stari Grad

Stari Grad

Město, přístav, velké a oblíbené letovisko v severozápadní části ostrova Hvaru (1 906 obyv.) leží konci rozlehlého a hlubokého Starigradského zálivu (Starigradski zaljev). Jeho okolí má dostatek vegetace (převážně borové lesy). Stari Grad je proslulý pěstováním levandule, která tu roste na svazích okolních kopců.

Město se v posledních desetiletích rozrostlo do přilehlého vnitrozemí. Hlavním odvětvím je vedle cestovního ruchu vinařství (velké vinařské závody).

Východně od města se rozkládá úrodné Starigradské polje a táhne se až k Jelse a Vrbosce. Pěstuje se tu převážně vinná réva, ale i ovoce a zelenina. Dochoval se tu tzv. řecký ager, což je parcelace zemědělské půdy přistěhovalcům po kolonizaci ostrova Řeky před 2500 lety. Přidělené pozemky o stejné výměře byly od sebe oděleny suchými zídkami a cestami. Pro svou zachovalost je to mimořádná historická památka v celém Středomoří. V roce 2008 bylo Starigradské polje zapsáno do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO (viz aktualita: Sedmá chorvatská památka na seznamu UNESCO).

Na okraji města Stari Grad byl před nedávnem vybudován nový trajektový přístav, největší na ostrově (zrušen starý v obci Vira) a nová silnice od něho do města Hvaru. Stari Grad má trajektové spojení se Splitem, Vela Lukou na Korčule, s Dubrovníkem, s Ubli na Lastovu a Rijekou. Trajektové linky jej spojují i s Itálií.

Ubytování

Stari Grad nabízí ubytování v hotelech, v hotelových apartmánech, v kempu a v soukromí.

Prohlédněte si aktuální nabídky ubytování v letovisku Stari Grad.


Hotely:
Arkada
Lavanda
Roko

Apartmány:
Helios
Trim

Související články 

Fotogalerie (7)

Vaše hodnocení místa

121 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook