Vela Luka

Vela Luka je největší město na ostrově Korčula a druhé největší na jadranských ostrovech. Leží v závěru širokého a hlubokého zálivu na západním pobřeží ostrova. Navštěvuje jako jachtařské středisko s marinou, letovisko i jako léčebné lázně.

Chorvatsko... Místa... Vela Luka
Plánek: ostrov Korčula
Vela Luka

Největší město na ostrově Korčula (4 500 obyv.), přístav, 48 km západně od města Korčuly, v závěru hlubokého, 7 km dlouhého a poměrně širokého zálivu stejného jména, na západním pobřeží Korčuly. Vela Luka se navštěvuje jako letovisko i jako léčebné lázně.

V posledních 30 letech vyrostla v průmyslové středisko ostrova (loděnice, zpracování ryb a oliv, vinařský závod, lihovar, výroba těstovin). V okolí se pěstuje vinná réva, zelenina, ovoce.

Vela Luka se rozkládá pod svahy vrchu Spilinski rat (150 m) a je okolními pahorky chráněna před studenými větry, což přispívá i k bohatství vegetace.

Vela Luka má trajektový přístav, v němž zastavují trajekty nebo i lodě ze Splitu a pak pokračují na ostrov Lastovo.

Z Vela Luky vychází silnice, spojující všechna větší místa ve vnitrozemí ostrova, silniční spojky vedou do pobřežních obcí a osad.

Vela Luka je vyhledávána i jako léčebné lázně (ty se jmenují Kalos). Léčí se zde především choroby dýchacích cest, poruchy pohybového ústrojí a ženské nemoci, provádí se rehabilitace nejrůznějšího zaměření. V zátoce Kale na konci přístavu vyvěrají léčivé prameny.

Ubytování

Hotel, kemp, v soukromí. Od nového hotelového městečka možnost dopravy člunem do středu města nebo delší procházkou kolem zátoky.

Hotely: Dalmacija
Posejdon
Adria

Apartmány:
Posejdon

Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook