Jachtařské cíle při jižním pobřeží Hvaru

Chorvatsko... Články ... Témata ... Jachtařské cíle při…
Publikováno: 03.01.2010
Zavala
Zavala

Ti, kdo chtějí opravdu užít toulek na plachetnici po Jadranu přijíždějí obvykle před a po turistické sezóně. Vždyť jachtařská sezóna je podstatně delší než ta turistická. V hlavní turistické sezóně je sice možné najít mnohá odlehlá krásná místa, ale ta vyhlášená jsou úplně přeplněna. Pokud vám však nejrůznější důvody nedovolí vzít si dovolenou jinak než v hlavní sezóně, máme pro vás několik typů, kde si i v té době můžete užít klidu a pohody na moři.

Hvar
Tvrdni dolac

K takovým místům patřila zatím východní polovina ostrova Hvaru, především strmé jižní pobřeží. Od malého letoviska Zavala je směrem na východ spousta nevelkých příjemných zátok, kde můžete kotvit na poměrně značné hloubce (mezi 5 až 12 m), aniž by se tu tísnilo příliš mnoho dalších lodí. Jsou to např. zátoky Črvanj, Medvidina, Srhov Dolac, Skozanje, Torac, Smarska, Pelinovik, Smokvina, Veprinova, Ržišće, Mrtinovik, Prapratna a další. Některé jsou jsou zcela neobydlené, v jiných je jen pár rybářských domků. Živěji je na části pobřeží kolem zátoky Tvrdni dolac, kam vede z hlavní hvarské silnice úzká asfaltka. Tady jsou postaveny i nové apartmánové domky. Na severním pobřeží patří k nejpříhodnějším místům zátoka Bristova s menší osadou, rozlehlejší zátoka Pokrivenik (nová výstavba zahrnuje i hotel a příjemnou restauraci), malebná zátoka Vela Stiniva obklopená skalami se stejnojmennou osadou nebo Prapratna (i ta je postižena novou výstavbou).

Hvar
Letovisko Sveta Nedjelja

Nebo je možné zkusit návštěvu ostrůvku Šćedro , který leží poměrně blízko pobřeží, proti obci Zavala při jižním pobřeží Hvaru (foto a popis ostrůvku je u výletů ze Zavaly). Je však třeba vzít na vědomí, že Zavala vyrostla z někdejší idylické maličké osady ve velmi navštěvované letovisko se spoustou nových soukromých ubytovacích zařízení a s pravidelnou přepravou zájemců na ostrov Sćedro (taxi-čluny kotví u mola v Zavale), takže klidu si mohou jachtaři užít spíš na okraji sezóny. Navštěvují se především zátoky na severním pobřeží ostrova, zátoka Lovišće (v sezóně tu fungují dvě restaurace) nebo zátoka Manastir (též Mostir), kde jsou mj. působivé zříceniny kláštera ze 16. stol. V rybářské osadě je možné občerstvení ve zdejší sezónní restauraci. Ze zátok na jihovýchodě ostrova Šćedro je nejpříhodnější neobydlená zátoka Čarnjeni (též Portoruša) s pěknou oblázkovou pláží. Bohužel jsou pláže jižního pobřeží plné naplavenin z moře, nijak neudržované.

Hvar
Jižní pobřeží západně od letoviska Sv. Nedjelja
s Červenými skalami

Letoviska západně od Zavaly - Ivan Dolac a Sveta Nedjelja (malá marina) jsou dost navštěvovaná a rozrůstají se do svahů nad pobřežím, ale stále jsou si zachovávají svoji odlehlost a klid, které jim dopřává jediný možný přístup po silnici na tuto část pobřeží - tunel Pitve-Zavala. Za osadou Sv. Nedjelja následuje krásná neobydlená zátoka Lučišće pod vysokými srázy nejvyšších partií ostrovního hřbetu, avšak bez možnosti kotvení u břehu. Plavba pak pokračuje pod Červenými skalami (Crvene stijene), které se vyznačují červenohnědou barvou a vertikálním členěním, a hned za nimi se ukrývá další z pěkných zátok ke koupání - Pišćena (kotviště). Čím blíž však k hlavnímu letovisku ostrova, městečku Hvaru, tím se i malé osady a zátoky mění v živá místa se spoustou návštěvníků, ať již jde o Dubovicu (foto je u popisu ostrova Hvar), Zarače či Milnu. V žádném případě by si neměla posádka jachty ujít prohlídku města Hvaru nebo návštěvu Paklených ostrovů (Pakleni otoci) - popis je u výletů z města Hvar. Jenom je třeba vzít na vědomí, že tato oblast patří k nejfrekventovanějším a nejnavštěvovanějším ostrovním cílům na středním Jadranu.

Hvar
Zátoka Lučišće


Související články

Jachting a jachtařské přístavy - mariny
Jachting na Jadranu
Přehled jachtařských přístavů (marin) v ChorvatskuMohlo by vás zajímat