Hvarské pašijové procesí "Za křížem" na seznamu UNESCO

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Hvarské pašijové…
Publikováno: 30.03.2010
Hvar
Hvar, pašijová procesí

Slavné velikonoční procesí "Za křížem" (Za križem), které se jako projev lidové zbožnosti koná každoročně na ostrově Hvaru, bylo v září loňského roku zapsáno na Seznam nehmotného dědictví UNESCO. Tento seznam zahrnuje různé kulturní události, obřady, tradice, zvyky, dovednosti, které se dědí z pokolení na pokolení a neměly by být zapomenuty (viz tematický článek: Chorvatské památky nehmotného kulturního dědictví UNESCO).

Procesí "Za křížem" se koná již po nejméně 500 let vždy v noci ze Zeleného čtvrtka na Velký pátek. Účastníci procesí vykonávají dvacetikilometrovou cestu mezi obcemi Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj a Vrboska. Z každého místa vychází ve 22 hodin jeden průvod po určené trase ve směru hodinových ručiček, ale navzájem se nesmějí potkat. Do místa, odkud vyšel, se vrací kolem 7. hodiny ráno.

Je to lidové procesí – není vedeno kněžími, ti jen procesí v jednotlivých místech vyprovázejí a vítají ve svých kostelech.

Hlavní osobou průvodu je tzv. nosič kříže (križonoša), který po celou trasu procesí nese na ramenou kříž těžký dvacet kilogramů. Nesmí ho nikde postavit, ani položit, ani nikomu jinému svěřit. Celou cestu jde bos, jen ve vlněných ponožkách. Nosiče kříže doprovází čestná skupina, kterou si on sám vybírá: nosiči luceren, svítilen, těžkých svící a zpěváků zpívajících pašijové zpěvy – především Pláč Matky Boží (Gospin plač). Být nosičem kříže je ohromná čest, jak pro něj samého, tak i pro celou jeho rodinu. Výběr je velmi přísný a nosiči kříže jsou vybráni na léta dopředu.

Jelsa
Jelsa

Pro tisíce věřících z ostrova Hvaru představuje procesí "Za křížem" vyvrcholení celého církevního roku. Slavnostního průvodu se každým rokem zúčastňují tisíce věřících z Chorvatska a dalších zemí. Zápis procesí do seznamu organizace UNESCO je určitou garancí, že se nestane pouhou přítažlivou turistickou atrakcí, nýbrž že si i nadále uchová svůj původní duchovní smysl.


Zdroj informací:Mohlo by vás zajímat