Delta Neretvy

Řeka Neretva ústí do Jadranu deltou o ploše 192 km2. Je to neobyčejně zvláštní bažinaté území, protkané desítkami říčních ramen, kanálů a jezírek.kam se lze vydat na výlet člunem. Jedinečné je i archeologické "Muzeum Narona" ve Vidu.

Chorvatsko... Místa... Delta Neretvy

Řeka Neretva ústí do Jadranu deltou o ploše 192 km2. Je to neobyčejně zvláštní bažinaté území, protkané desítkami říčních ramen, kanálů a jezírek. Delta je výrazně ovlivňována blízkostí Jadranu. Svým hospodářským významem pro celý region bývá přirovnávána k deltě Nilu.

Neretva
Delta Neretvy, pohled z magistrály od jihu

Původně byla obydlena Ilyry. Střediskem za římského panství bylo město Narona (stálo na katastru dnešní obce Vid), po Salonách druhé největší město římské provincie Dalmácie. Od konce 8. stol. ji osídlil slovanský kmen Neretvanů (Neretljanců). Prosluli jako dobří mořeplavci, ale především jako obávaní piráti, kteří podnikali loupežné výpravy až do vzdálených míst na pevnině i ostrovech; měli silné loďstvo. V 11. stol. učinila jejich řádění konec benátská flotila. Piráti pak přenesli své působiště z delty do Omiše, odkud ohrožovali pobřeží po několik dalších století.

Po druhé světové válce byly zintenzivěny meliorační práce, které ale ani dnes nejsou dokončeny. Dosud byla odvodněna, odsolena a zúrodněna část delty. Odvodněná plocha je jedním z nejúrodnějších a nejperspektivnějších krajů Chorvatska. Velmi úrodná půda a příznivé mírné středomořské podnebí zajišťují dvě až tři sklizně do roka. Pěstuje se především jižní ovoce, zvláště citrusy, přičemž největším hitem jsou v posledních letech mandarinky. V současné době se jich v deltě sklidí asi 40000 tun. Pěstují se na obrovských plochách sadů a v době jejich sklizně sem chorvatské cestovní kanceláře pořádají jako atrakci "zájezdy na mandarinkobraní". Vedle jižního ovoce se ve velkém množství pěstuje zelenina a vinná réva. Delta se stala zásobárnou Střední a Jižní Dalmácie i přilehlých ostrovů uvedenými plodinami. Zásobuje mimo jiné i hotelová střediska téměř celé Dalmácie. Dopravu po kanálech, které tu jsou hlavními dopravními tepnami, obstarávají dodnes kromě větších lodí i nevelké loďky zvláštního tvaru, tzv. trupe či trupice (podobné lodi se používaly též v historické Mezopotámii).

V deltě žije mnoho vodních ptáků. Chráněni jsou především pelikáni, orli a labutě. Oblíbeným výletem z jihodalmatských letovisek, ale i z jižní části Makarské riviéry, jsou safari labyrintem delty. Turisté mají možnost hluboko v nitru delty zblízka pozorovat a fotografovat vzácné ptactvo. Mnohdy se k plavbě do méně dostupných míst používá právě trupic. Výlety pořádají místní cestovní kanceláře.

Delta je i významným zimovištěm tažného vodního ptactva ze severoevropských krajin.

Vody dolní Neretvy, kde se mísí říční a mořská voda (tzv. brakická voda), jsou bohaté rybami. Pochoutkou jsou úhoři (viz tematický článek: Úhoř říční - specialita delty Neretvy).

V oblasti delty jsou četné stopy po starých osídleních, ale archeologický průzkum se zatím prováděl jen ve velmi omezené míře. Samostatnou kapitolu archeologického průzkumu tvoří práce v obci Vid, kde se na cházela římská kolonie Narona.

Správním střediskem delty je městečko a přístav Metković. Zemědělství se soustřeďuje hlavně v obci Opuzen.

Cestovní agentury organizují celodenní výlety za přírodními krásami a památkami dolního povodí Neretvy, které zahrnují plavbu na zmíněných typických loďkách (trupicích) po jednom z mnoha zdejších kanálů, prohlídku ornitologické sbírky v Metkovići, návštěvu pozůstatků římského města Narona u obce Vid (viz aktualita: Jedinečné archeologické "Muzeum Narona" ve Vidu bylo otevřeno) a dalších atraktivních míst v okolí.Související články

Podivuhodná delta Neretvy
Výlety do oblasti Dolní Neretvy
Vzhůru na fotosafari do delty Neretvy!
Neretvanský maratón a další zajímavosti z delty Neretvy
Sklizeň mandarinek v deltě Neretvy
Jedinečné archeologické "Muzeum Narona" ve Vidu bylo otevřeno
Bohatá ornitologická sbírka v Metkovići získala důstojné sídlo


Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Vít Černý

Toto letovisko navštěvuji již 3 roky a naprostá spokojenost . Takový klid jaký je v této lokalitě, obzvláště ve vesnici Blace jinde nenajdu

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook