Delta Neretvy

Řeka Neretva ústí do Jadranu deltou o ploše 192 km2. Je to neobyčejně zvláštní bažinaté území, protkané desítkami říčních ramen, kanálů a jezírek.kam se lze vydat na výlet člunem. Jedinečné je i archeologické "Muzeum Narona" ve Vidu.

Chorvatsko... Místa... Delta Neretvy


Řeka Neretva ústí do Jadranu deltou o ploše 192 km2. Je to neobyčejně zvláštní bažinaté území, protkané desítkami říčních ramen, kanálů a jezírek. Delta je výrazně ovlivňována blízkostí Jadranu. Svým hospodářským významem pro celý region bývá přirovnávána k deltě Nilu.

Neretva
Delta Neretvy, pohled z magistrály od jihu

V deltě žije mnoho vodních ptáků. Chráněni jsou především pelikáni, orli a labutě. Oblíbeným výletem z jihodalmatských letovisek, ale i z jižní části Makarské riviéry, jsou safari labyrintem delty. Turisté mají možnost hluboko v nitru delty zblízka pozorovat a fotografovat vzácné ptactvo. Mnohdy se k plavbě do méně dostupných míst používá právě trupic. Výlety pořádají místní cestovní kanceláře.

Delta je i významným zimovištěm tažného vodního ptactva ze severoevropských krajin.

Vody dolní Neretvy, kde se mísí říční a mořská voda (tzv. brakická voda), jsou bohaté rybami. Pochoutkou jsou úhoři (viz tematický článek: Úhoř říční - specialita delty Neretvy).

V oblasti delty jsou četné stopy po starých osídleních, ale archeologický průzkum se zatím prováděl jen ve velmi omezené míře. Samostatnou kapitolu archeologického průzkumu tvoří práce v obci Vid, kde se na cházela římská kolonie Narona.

Správním střediskem delty je městečko a přístav Metković. Zemědělství se soustřeďuje hlavně v obci Opuzen.

Cestovní agentury organizují celodenní výlety za přírodními krásami a památkami dolního povodí Neretvy, které zahrnují plavbu na zmíněných typických loďkách (trupicích) po jednom z mnoha zdejších kanálů, prohlídku ornitologické sbírky v Metkovići, návštěvu pozůstatků římského města Narona u obce Vid (viz aktualita: Jedinečné archeologické "Muzeum Narona" ve Vidu bylo otevřeno) a dalších atraktivních míst v okolí.


Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

1 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Vít Černý

Toto letovisko navštěvuji již 3 roky a naprostá spokojenost . Takový klid jaký je v této lokalitě, obzvláště ve vesnici Blace jinde nenajdu

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook Google+