Ploče

Ploče je moderní město a přístav při ústí řeky Neretvy do moře. Atrakce pro turisty představují nedaleká Baćinská jezera a výlety do delty Neretvy.

Chorvatsko... Místa... Ploče

Dnešní název města je jeho původní (6330 obyv.). Za SFRJ ve druhé polovině 70. let bylo přejmenováno na Kardeljevo, před několika lety mu byl vrácen starý název. Je to i svobodný přístav pro Bosnu a Hercegovinu

Ploče
Ploče, od přístaviště trajektů

Ploče jsou druhým největším chorvatským nákladním přístavem. Ten se tu začal budovat ještě za královské Jugoslávie v r. 1937. Za SFRJ vznikl v sousední, úplně skryté a dobře chráněné zátoce i válečný přístav.

Ve městě je trajektový přístav, odkud plují trajekty na poloostrov Pelješac do letoviska Trpanj, a vlakové nádraží. Železnice o normálním rozchodu do Sarajeva (teprve v 70 letech 20.stol. nahradila úzkokolejnou železnici). Město má i řadu průmyslových podniků (výroba plastických hmot, zpracování azbestových vláken aj.).

Město Ploče se rozkládá při Neretvanském průlivu (Neretvanski kanal), 5 km od ústí Neretvy do moře. Okolní bažiny byly z menší části odvodněny a zúrodněny. Je to východisko pro výlety do delty Neretvy a do Bosny.

Rybáři, profesionální i sportovní oceňují okolní mořskou vodu, která je čstečně "zředěná" Neretvou a jako brakická je tedy hodně hohatá nejrůznějšími druhy ryb. Nabízí se také možnost rybolovu v Neretvě a v jejích remenech nebo v nedalekých Bačinských jezerech.

Bačinská jezera
Bačinská jezera

Za návštěvu stojí i blízké malebné Bačinské jezero (Baćinsko jezero) u vesnice Baćina, při magistrále. Sladkovodní krasové jezero leží stranou od pobřeží. Je to vlastně soustava šesti navzájem propojených, až 28 m hlubokých krasových závrtů. Hladina vody je nad úrovní mořské hladiny, dno je pod ní. S mořem je soustava spojena odtokovým kanálem, prokopaným ve 20. stol. V jezeře žije hodně ryb, mořských i sladkovodních, protože zdejší brakická voda je pro ně velmi vhodným prostředím. Přírodní scenérie v bezprostřední blízkosti jezerní soustavy je zejména v jarních měsících při dostatku vláhy velmi malebná (bujné rostlinstvo).

Bačinská jezera
Bačinská jezera

Ploče nejsou pobytovým místem, pouze tranzitním místem mezi Střední a Jižní Dalmácií. Nejbližší letovisko je Gradac na Makarské riviéře. Podle územně správního členění patří k Jižní Dalmácii, resp. do Dubrovnicko-neretvanské župy.

Hotely:
BebićVaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Krásna príroda v okolí Ploče. Veľký prístav. Na pár dní sa to dá, ale 10 dní by som tu nevydržala.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook