Vzhůru na fotosafari do delty Neretvy!

Vydejte se na plavbu do tajemného světa zdejší mokřadní přírody, do spleti říčních ramen a kanálů, kde se můžete seznámit s bohatou faunou a florou bažinatého ekosystému.

Chorvatsko... Články ... Témata ... Vzhůru na…
Publikováno: 03.05.2018

Každoročně začátkem jara se v Delta Neretvy otevírá tradiční sezóna lodních výletů zvaných fotosafari. Jejich organizátorem je agentura, hotel a restaurace "Vila Neretva", která se touto činností zabývá již přes dvacet let. Účastníkům fotosafari zprostředkovává jedinečný zážitek z plavby do tajemného světa zdejší mokřadní přírody, do spleti říčních ramen a kanálů, kde se mohou seznámit s bohatou faunou a florou bažinatého ekosystému.

Výpravy se uskutečňují na tradičních lodích tohoto regionu zvaných ladje. Ladja je téměř jediný typ plavidla používaný v tomto kraji. Je široká, dost pomalá, ale naprosto bezpečná. Používá se jako dopravní prostředek, na němž se z delty přepravuje veškerá úroda zeleniny a ulovených ryb. Ve středověku byly ladje obávaná plavidla proslulých neretvanských pirátů, kteří zde ohrožovali plně naložená benátská či jiná plavidla. Za římské říše vlastně založili tuto nechvalnou tradici zdejší Ilyrové, kterým se toto jejich právem pronásledované řemeslo stalo nakonec osudným.

Když v roce 1996 začal Pavo Jerković, majitel Vily Neretvy, pořádat první výpravy fotosafari, měl k dispozici jen pár lodí tohoto typu. Zájem turistů však předčil všechna očekávání a samozřejmě i kapacitu jeho flotily. Protože starých ladjí byl nedostatek, musel se pustit do opravy těch poškozených nebo potopených. Nyní je organizátorem největší a nejúspěšnější turistické atrakce celé delty Neretvy.

Výchozím místem výprav fotosafari je Opuzen, odkud ladje s turisty zamíří neporušenou bažinatou krajinou do jihozápadní části delty Neretvy. Nejvzdálenějším bodem je malebné jezero Kuti, vzdálené šest kilometrů od Opuzenu. Na jeho břehu se nachází renovovaná konoba "Neretvanska kuća", kde je pro turisty připravena ochutnávka neretvanských specialit.

Právě gastronomie představuje nezbytnou součást turistické nabídky delty Neretvy. Je velmi specifická, zajímavá a velmi chutná. Plně se opírá o zdejší speciality, jejichž paleta je mimořádně široká. Na prvním místě obliby stojí brudet z úhořů a žab, zcela specifické chuti. Ostatně jak úhoři, tak žáby jsou základní ingrediencí dalších výborných pokrmů. Za ochutnání stojí i pečený úhoř na rožni, dušený úhoř s kapustou, plněné žáby, rizoto z žab, grilované žáby a další neobvyklé speciality. Připravují se však i mnohé druhy říčních i mořských ryb, mušle, krevety, vodní ptáci – především lyska a v podzimních měsících obohatí výběr zvěřina.

Neretvanskou kuchyni lze ochutnat nejen v konobě "Neretvanska kuća", dostupné jen po vodě, ale i v restauraci Vila Neretva, která se nachází při silnici z Opuzenu do Metkoviće. Právě tady mají na jídelníčku všechny výše jmenované speciality. Věhlasná "Vila Neretva" je pravidelně zařazována do žebříčků nejlepších chorvatských restaurací.

Návštěvníci delty Neretvy mají ve zdejší oblasti ještě řadu dalších turistických možností. Hodnotný je například sbírkový fond Ornitologické sbírky Přírodovědeckého muzea v Metkovići (Ornitološka zbirka Prirodoslovnog muzeja u Metkoviću). Zejména cenné jsou stovky ukázek ptáků, které v minulosti obývali deltu. Ve zdejším regionu je i na řadě míst nemalý počet pozoruhodných středověkých náhrobků – stećků. Turisté mohou též navštívit téměř neznámý speleologický objekt – jeskyni v Predolci (Jama u Predolcu), v níž žije kromě jiné jeskynní fauny i vzácný druh mušlí (Congerie kusceri). Jeskyně se nachází na jihovýchodním okraji Metkoviće.

Největším magnetem pro milovníky historie je obec Vid, kde lze navštívit Archeologické muzeum Narona (Arheološki muzej Narona). Římská Narona patřila mezi hlavní opěrné body, obchodní střediska a lidnatá města, jakými byly v jadranském prostoru například Pola – dnešní Pula, Jadera – dnešní Zadar a blížila se významem i Saloně – dnešnímu Solinu v těsné blízkosti Splitu. K vidění tu jsou pozůstatky římského fóra, chrámů a dochovaných šestnáct soch římských bohů a císařů v nadživotní velikosti, jejichž objevení při vykopávkách se stalo světovou senzací.

Ti, kdo mají zájem o bohatou úrodu, která se po veškerých realizovaných melioračních programech výrazně zvýšila, mohou si nakoupit čerstvé ovoce, zeleninu a produkty z nich na tržištích nebo ve stáncích přímo u silnice. Od polovina září do listopadu tu na plantážích dozrávají mandarinky a koná se tu vyhlášené mandarinkobraní spojené s nabídkou dalších druhů ovoce a potravinových produktů.

Informace:


Zdroj informací:Související články

Delta Neretvy
Podivuhodná delta Neretvy
Výlety do oblasti Dolní Neretvy
Neretvanský maratón a další zajímavosti z delty Neretvy
Sklizeň mandarinek v deltě Neretvy
Jedinečné archeologické "Muzeum Narona" ve Vidu bylo otevřeno
Bohatá ornitologická sbírka v Metkovići získala důstojné sídlo
Napínavý příběh antických soch z Narony
Výlety za stećky

Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat