Podivuhodná delta Neretvy

Chorvatsko... Články ... Témata ... Podivuhodná delta…
Publikováno: 20.05.2003

Chorvatsko mělo v minulosti obrovskou říční deltu, kterou se do Jadranu vlévala Neretva, největší řeka chorvatského přímoří. Dnešní delta je totiž již jen jejím skromným zbytkem. Byl to největší mokřad na pobřeží Jadranu. Tam, kde se dnes rozkládají úrodné, pečlivě obdělávané zemědělské plochy, byla jednak voda, přitékající a rozlévající se spletí ramen a kanálů řeky, jednak voda z mnoha krasových pramenů v okolních kopcích. Rozsáhlé mokřadní území, které začínalo za obcí Gabela (dnes již Republika Bosna a Hercegovina), bylo odjakživa rájem vodního ptactva. Spád řeky tu byl minimální - výškový rozdíl mezi téměř 20 km vzdálenou Gabelou a ústím řeky jsou pouhé 3 metry.

Neretva
Trupica

Močály byly se svou bažinnou vegetací ideálním životním prostředím a úkrytem pro desetitisíce stálých pernatých obyvatel a v některých lokalitách i útočištěm tažných ptáků na jejich dlouhé cestě ze severu Evropy do teplých krajin při každoročním stěhování.

Růst počtu obyvatelstva v deltě a rozvoj komunikací přinesl i do delty výrazné změny (viz tematický článek Delta Neretvy). Neretvané nejprve kolem svých obydlí, později však i v srdci močálů získávali novou zemědělskou půdu zpočátku prokopáváním kanálů (širokých až pět metrů) a navážením úrodné zeminy na získaná suchá místa. Zemědělské plochy se dodnes obhospodařují z malých člunů, zvaných trupice či trupe.

Neretva
Delta Neretvy

Později, ve druhé polovině minulého století se za podpory organizace UNESCO uskutečňovaly velkorysé a rozsáhlé meliorační projekty,které značně změnily velkou část delty. Byla odvodněna dolní část Hutova blata, močály u Vrbovců a Koševa (v oblasti Metkoviće a území mezi Malou Neretvou a Neretvou). Vodní ptactvo přitom bohužel ztratilo značnou část svého starého životního prostoru, což vedlo k poklesu ptačí populace, k čemuž výrazně přispíval i nadměrný lov ptactva. Dnes jsou některá nejméně narušená území chráněnou rezervací.

I přes tyto negativní zásahy člověka zůstává delta stále důležitým středomořským hnízdištěm ornitofauny i tradičním místem zastávky a odpočinku tažných ptáků. Hlavní lokality zdejšího vodního ptactva jsou: Hutovo blato (na území Republiky Bosna a Hercegovina), lokalita Pod Gredom, Prud, Jezero Kuti a vlastní ústí Neretvy (všechny v Chorvatsku).

Mimořádně krásným přírodním zákoutím je Jezero Kuti při staré silnici do Dubrovníka. Setkává se v něm typ jezerní a krasové krajiny s bažinatým územím.Související články

Delta Neretvy
Výlety do oblasti Dolní Neretvy
Vzhůru na fotosafari do delty Neretvy!
Neretvanský maratón a další zajímavosti z delty Neretvy
Sklizeň mandarinek v deltě Neretvy
Jedinečné archeologické "Muzeum Narona" ve Vidu bylo otevřeno
Bohatá ornitologická sbírka v Metkovići získala důstojné sídlo


Mohlo by vás zajímat