OSTROV BRAČ

Ostrov Brač je třetí největší a současně nejvyšší ostrov Jadranu. Má cenné historické památky, mimo jiné 116 kostelů a kostelíků, přírodní rarity, krásné pláže a vynikající podmínky pro rekreaci.

Chorvatsko... Místa... OSTROV BRAČ
aktualizace: 28.04.2022

Plánek: ostrov Brač

 • Největší ostrov ve skupině Středodalmatských ostrovů, třetí největší v celém jadranském souostroví (395 km2).
 • Směrem k severu spadá povlovně k moři, k jihu naopak velmi strmě. V severní části ostrova je také jeho nejvyšší vrchol - Vítova hora (Vidova gora, 778 m), která je současně také nejvyšším bodem celého jadranského archipelagu. Vrchol hory je skvělým vyhlídkovým bodem a navíc dobře dostupným, protože těsně pod vrchol vede asfaltová silnice.
 • Brač je od pevniny oddělen Bračským průlivem a Splitským průlivem (Brački kanal, Splitski kanal), od Hvaru Hvarským průlivem (Hvarski kanal), od Šolty Splitskou úžinou (Splitska vrata).
 • Brač je typický vápencový ostrov (krasové jevy: škrapy, doliny, polje, závrty, propasti ap.) s převážně kamenitým terénem. Část ostrova pokrývá společenství makchie, případně frygana (vždyzelené křoviny, zakrslé stromy, byliny), ve výšce nad 400 metrů nad hladinou moře (ale v některých lokalitách i přímo na pobřeží) rostou borovice halepské a černé, které např. na Vidově hoře tvoří rozsáhlé lesy. Pokrývají téměř 25 % povrchu ostrova.
 • Na Brači nejsou vodní toky, je jen několik sladkovodních pramenů u Bolu. Celkově je ostrov závislý na zásobování vodou podmořským potrubím z pevniny (z řeky Cetiny).
 • Klima je výrazně středomořské s poměrně vysokým počtem hodin slunečního svitu.
 • Na většině pobřeží jsou pěkné pláže (převážně drobné oblázky). Vyniká zejména pláž Zlatni rat (Zlatý mys) v Bolu, pokládaná mnohými za nejkrásnější pláž na Jadranu.
 • Úrodná půda je soustředěna mezi obcemi Nerežišća a Ložišća a mezi obcemi Selca, Novo Selo a Sumartin. Pěstují se tu olivovníky, vinná réva, višně a mandloně. Značná část vinic leží po postižení révokazem, fyloxérou, začátkem 20. století již sto let ladem.
 • Rozšířený je chov ovcí a rybolov, včetně chovu a zpracování ryb (velká moderní továrna byla postavena v Postiře).
 • Nezanedbatelná je již po dva tisíce let těžba kamene (kamenolomy jsou hlavně u obcí Pučišća, Selca, Postira, Splitska, Donji Humac) - podrobněji tematický článek: Ostrov Brač a kámen.
 • V posledních desetiletích si získal přední místo v ekonomice ostrova cestovní ruch.
 • Na ostrově Brač je 22 měst, obcí a osad, celkem tu žije 14 tisíc obyvatel. Správním střediskem je Supetar, v hospodářství ostrova mají významnou úlohu Pučišća, Nerežišća, Selce a některé další. Všechny významnější obce na ostrově jsou navzájem spojeny dobrou silnicí.
 • Hlavní letoviska jsou Supetar a Bol, další jsou Sutivan, Milna, Splitska, Postira, Pučišća, Povlja.
 • Předností Brače jako střediska cestovního ruchu jsou především krásné pláže, hojnost středomořského rostlinstva v oblasti letovisek a hotelů, moderní hotely, apartmány, soukromé domky a vily. Ve větších střediscích pak nechybí kvalitní nabídka možnosti sportovat (především vodní sporty), a to zvláště v letovisku Bol - výuka a provozování windsurfingu, jachtingu, potápění aj.
 • Brač má trajektové spojení se Splitem ze Supetaru. Do Makarské jezdí trajektová linka ze Sumartinu (na jihovýchodním konci ostrova). Rychlá lodní linka Split - Jelsa na Hvaru má zastávku i v Bolu.
 • Ve vnitrozemí ostrova, severovýchodně od Bolu, je mezinárodní letiště Veško polje využívané zejména v sezóně, především pro charterové lety.

Prohlédněte si aktuální nabídky ubytování na ostrově Brač.Související články

Rarita ostrova Brače: borovice na střeše kamenného kostelíka
Pozoruhodná obec Nerežišća na ostrově Brači
Starobylý Škrip, jedna z nejcennějších památek na ostrově Brači
Toulky po vnitrozemí ostrova Brače
Toulky po vnitrozemí ostrova Brače II
Bol - výlet do Dračí jeskyně
Ostrov Brač a kámen
Skalní klášter Blaca - nejzajímavější výletní cíl na Brači
Galerie výtvarného umění v letovisku Bol na Brači
Co je zajímavé na ostrůvku Mrduja ve Splitské úžině?
Výlet do vesnice Ložišća na Brači
Letovisko Bol na ostrově Brači - surfařská a tenisová velmoc
Tip na suvenýr – jemné mýdlo z ostrova Brače
Podivuhodné kamenné přístřešky v jadranském přímoří
Průvodce po církevních památkách ostrova Brače
Ambiciózní projekt výstavby lanovky na Vidovu goru na ostrově Brač
Nová naučná stezka "Vidova gora" na ostrově Brači
Navštivte s dětmi originální zoologickou zahradu v Sutivanu na ostrově Brači!


Fotogalerie (5)

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Krásny ostrov, býval tu pán Kukučín :) Určite si choďte pozrieť k pamätnému domu.
Vynikajúce služby. My sme bývali v súkromí, ale za pár eur skutočne krásna dovolenka. 10 dní je na spoznanie Braču málo, my sme si pobyt predĺžili. Odporúčam aj návštevu mesta Bol a pláže Zlatni rat!

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook