OSTROV BRAČ

Ostrov Brač je třetí největší a současně nejvyšší ostrov Jadranu - jeho nejvyšší vrchol - Vidova gora dosahuje 780 m. Má cenné historické památky, mimo jiné 116 kostelů a kostelíků, přírodní rarity, krásné pláže a vynikající podmínky pro rekreaci.

Chorvatsko... Místa... OSTROV BRAČ
Plánek: ostrov Brač

Největší ostrov ve skupině Středodalmatských ostrovů, třetí největší v celém jadranském souostroví (395 km2). Směrem k severu spadá povlovně k moři, k jihu naopak velmi strmě. V této části ostrova je také jeho nejvyšší bod - Vítova hora (Vidova gora, 780 m); ta je současně také nejvyšším bodem celého jadranského archipelagu. Vrchol hory je skvělým vyhlídkovým bodem a místem startu vyznavačů paraglidingu a létání na rogalu.

Brač je od pevniny oddělen Bračským průlivem a Splitským průlivem (Brački kanal, Splitski kanal), od Hvaru Hvarským průlivem (Hvarski kanal), od Šolty Splitskou úžinou (Splitska vrata).

Brač je typický vápencový ostrov (krasové jevy: škrapy, doliny, polje, závrty, propasti ap.) s převážně kamenitým terénem. Část ostrova pokrývá společenství makchie, případně frygana (vždyzelené křoviny, zakrslé stromy, byliny), ve výšce nad 400 metrů nad hladinou moře (ale v některých lokalitách i přímo na pobřeží) rostou borovice halepské a černé, které např. na Vidově hoře tvoří rozsáhlé lesy. Pokrývají téměř 25 % povrchu ostrova.

Na Brači nejsou vodní toky, je jen několik sladkovodních pramenů u Bolu. Celkově je ostrov závislý na zásobování vodou podmořským potrubím z pevniny (z řeky Cetiny).

Klima je výrazně středomořské s poměrně vysokým počtem hodin slunečního svitu. Na většině pobřeží jsou pěkné pláže (drobné oblázky a písek). Vyniká zejména pláž Zlatni rat (Zlatý mys) v Bolu, pokládaná mnohými za nejkrásnější pláž na Jadranu.

Úrodná půda je soustředěna mezi obcemi Nerežišća a Ložišća a mezi obcemi Selca, Novo Selo a Sumartin. Pěstují se tu olivovníky a vinná réva (i když značná část vinic leží po postižení révokazem, fyloxérou, začátkem 20.stol. již sto let ladem), višně, mandloně. Rozšířený je chov ovcí a rybolov (včetně zpracování ryb). Nezanedbatelná je již po dva tisíce let těžba kamene (kamenolomy jsou hlavně u obcí Pučišća, Selca, Postira, Splitska, Donji Humac) - podrobněji tematický článek: Ostrov Brač a kámen. V posledních desetiletích si získal přední místo cestovní ruch.

Na ostrově Brač je 22 obcí a osad celkem se 14 tis.obyvatel. Správním střediskem je Supetar, v hospodářství ostrova mají významnou úlohu Pučišća, Nerežišća, Selce a některé další. Všechny významnější obce na ostrově jsou navzájem spojeny dobrou silnicí.

Nálezy na ostrově svědčí o osídlení již od neolitu. V prvním tisíciletí tu jako první historičtí obyvatelé žili Ilyrové, za nichž sem přišli i Řekové. Ve 2. stol. př. Kr. ovládli ostrov Římané. Po všech těchto osídleních se zachovalo dost nálezů. Středověk přinesl střídání vládců, od 15. stol. se Brač dostal na dlouhou dobu pod nadvládu Benátek. V krátkém mezidobí po pádu Benátské republiky, za napoleonských válek, sloužil ostrov jako hlavní námořní základna a přístav. Pak až do konce první světové války patřil Rakousku.

Obce a osady si zachovaly do značné míry neporušený typický dalmatský ráz. Brač je přitažlivý i pro své četné stavitelské památky: ilyrské (kyklopské) hradby, opevněná sídliště zvaná gradiny, nízké chýše kruhového půdorysu z místního lomového kamene zvané bunje, skýtající pastevcům úkryt před nepohodou (viz tematický článek: Podivuhodné kamenné přístřešky v jadranském přímoří). Po Římanech tu zůstaly četné sarkofágy, dvě mauzolea a zbytky dalších staveb. Starokřesťanskou epochu reprezentují pozůstatky svatyň, starochorvatské období pak jedenáct starobylých kostelíků z 9. - 12. stol., kterých je na ostrově 11. Stojí většinou na návrších nebo na kopcích, takže je od nich krásný rozhled. K nejpřitažlivějším památkám patří skalní klášter Blaca (viz tematický článek: Skalní klášter Blaca - nejzajímavější výletní cíl na Brači) v jihozápadní části ostrova. a Dračí jeskyně (Zmajeva spilja či pećina) u Murvice na jižní pobřeží. Za prohlídku stojí renesanční památky (kaštely, kostely a kláštery s cenným vybavením).

Hlavní letoviska jsou Supetar a Bol, další jsou Sutivan, Milna, Splitska, Postira, Pučišća, Povlja. Předností Brače jako střediska cestovního ruchu jsou především krásné pláže, hojnost středomořského rostlinstva v oblasti letovisek a hotelů, moderní hotely, apartmány, soukromé domky a vily. Ve větších střediscích pak nechybí kvalitní nabídka možnosti sportovat (především vodní sporty), a to zvláště v letovisku Bol - výuka a provozování windsurfingu, jachtinku, potápění aj. (viz tematický článek: Letovisko Bol na ostrově Brači - surfařská a tenisová velmoc).

Brač má trajektové spojení se Splitem ze Supetaru. Do Makarské jezdí trajektová linka ze Sumartinu (na jihovýchodním konci ostrova). Rychlá lodní linka Split - Jelsa na Hvaru má zastávku i v Bolu. Ve vnitrozemí ostrova je mezinárodní letiště využívané zejména v sezóně, především pro charterové lety.


Prohlédněte si aktuální nabídky ubytování na ostrově Brač.Související články

Rarita ostrova Brače: borovice na střeše kamenného kostelíka
Pozoruhodná obec Nerežišća na ostrově Brači
Starobylý Škrip, jedna z nejcennějších památek na ostrově Brači
Toulky po vnitrozemí ostrova Brače
Toulky po vnitrozemí ostrova Brače II
Bol - výlet do Dračí jeskyně
Ostrov Brač a kámen
Skalní klášter Blaca - nejzajímavější výletní cíl na Brači
Galerie výtvarného umění v letovisku Bol na Brači
Co je zajímavé na ostrůvku Mrduja ve Splitské úžině?
Výlet do vesnice Ložišća na Brači
Letovisko Bol na ostrově Brači - surfařská a tenisová velmoc
Tip na suvenýr – jemné mýdlo z ostrova Brače
Podivuhodné kamenné přístřešky v jadranském přímoří
Průvodce po církevních památkách ostrova Brače
Ambiciózní projekt výstavby lanovky na Vidovu goru na ostrově Brač
Nová naučná stezka "Vidova gora" na ostrově Brači
Navštivte s dětmi originální zoologickou zahradu v Sutivanu na ostrově Brači!


Fotogalerie (5)

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Krásny ostrov, býval tu pán Kukučín :) Určite si choďte pozrieť k pamätnému domu.
Vynikajúce služby. My sme bývali v súkromí, ale za pár eur skutočne krásna dovolenka. 10 dní je na spoznanie Braču málo, my sme si pobyt predĺžili. Odporúčam aj návštevu mesta Bol a pláže Zlatni rat!

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook