Průvodce po církevních památkách ostrova Brače

Asi málokdo ví, že se dalmatský ostrov Brač může pochlubit 116 kostely a kostelíky. To je na ostrov, který má rozlohu 394 km2 počet skutečně úctyhodný. Ani v celém Středomoří nelze najít takový region, který by se při podobné rozloze bračskému rekordu tře

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Průvodce po…
Publikováno: 30.03.2016

Asi málokdo ví, že se dalmatský ostrov Brač může pochlubit 116 kostely a kostelíky. To je na ostrov, který má rozlohu 394 km2 počet skutečně úctyhodný. Ani v celém Středomoří nelze najít takový region, který by se při podobné rozloze bračskému rekordu třeba jen přiblížil.

Povlja
Povlja, pozůstatky starokřesťanské baziliky
z 5. až 6. století

A jsou to svatyně pocházející ze všech kulturních období lidské historie. Návštěvník tu najde kostely z období raného křesťanství, raně středověké, románské, gotické renesanční i barokní, maličké kostelíky i reprezentační chrámy, venkovské kostely a kostelíky o pár metrech čtverečných, klášterní a poustevnické svatyně, kostelíky na úplně opuštěných lokalitách i uprostřed rušných sídel.

Splitsko-dalmatská župa vydala v loňském roce publikaci "Sakralna baština otoka Brača" (Sakrální dědictví ostrova Brače), která je rozdělena do pěti tematických itinerářů: raně křesťanské, středověké a župní kostely, kostely na místech předkřesťanských kultů a kláštery a poustevny. Průvodce doplněný řadou map a fotografií zahrnuje šedesát bračských kostelů a kostelíků. Vydavatel předpokládá, že dílo bude přeloženo i do anglického jazyka.

Průvodce poslouží jak turistickým kancelářím při plánování itinerářů, tak turistům, kterým umožní lépe se seznámit s kulturními a historickými památkami ostrova Brače.


Zdroj informací:

Mohlo by vás zajímat