Jedna z výletních možností z letoviska Bol na ostrově Brači

Chorvatsko... Články ... Témata ... Jedna z výletních…
Publikováno: 19.10.2010
aktualizace 19.10.2010

Je jí výlet do Dračí jeskyně (Drakonjina nebo též Zmajeva spilja), která se nachází v ostrovním vnitrozemí ve svahu nad mořem, nad osadou Murvica, 6 km západně od Bolu. Do Murvice lze dojet autem po prašné makadamové cestě. Cesta k jeskyni pak vede vzhůru upravenou pěší stezkou kolem zříceniny poustevnického kláštera Stipančić. Trvá přibližně 45 min.

Murvica
Osada Murvica

V jeskyni ve vyšce 250 m n.m. byl od 16. stol. poustevnický klášter. Mniši a mnišky, prchající před Turky z pobřeží, našli útočiště na poměrně bezpečném ostrově Brači, část mnichů právě v dnešní Dračí jeskyni.

Murvica
Reliéfy Dračí jeskyně

Do 20 m dlouhé jeskyně se vešla malá kaplička, cely mnichů i společné prostory této klášterní komunity. Zevně zdobí stěny jeskyně reliéfy s drakem, které jí daly jméno, spolu s měsícem a symboly starých kultů. Dříve se předpokládalo, že je vytesali mniši, když se sem přistěhovali, ale v poslední době se spíše předpokládá, že dračí výzdoba exteriéru jeskyně je mnohem starší, že pochází z pohanských dob. Mniši nepochybně vyzdobili interiér jeskyně náboženskou tématikou, především náměty z Apokalypsy. Sluneční paprsky, které před polednem pronikají do jeskyně, ozařují jeden z reliéfů.

Celý vchod do jeskyně, včetně dračí plastiky, je uzavřen pevnou kovovou mříží, takže bez průvodce se nelze dovnitř dostat. Je tedy třeba se buď zúčastnit výletu organizovaného cestovní kanceláří v Bolu, nebo se dohodnout s turistickým sdružením v Bolu (Turistička zajednica opčine Bol) na jejím otevření.

Osvěžení po namáhavém výstupu může přinést koupání pod osadou Murvica. I když je zdejší pláž stále navštěvovanější, dokonce tu byla v úkrytu vysokých borovic postavena i restaurace, není pochyb, že je jednou z nejmalebnějších na celém ostrově.

Murvica
Murvica, pláž

Mohlo by vás zajímat