Co je zajímavé na ostrůvku Mrduja ve Splitské úžině?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Co je zajímavé na…
Publikováno: 17.09.2010
17.9.2010

Mrduja
Uprostřed ostrůvek Mrduja, vlevo ostrov Šolta
a vpravo Brač

Většině turistů je název maličkého ostrůvku Mrduja o rozloze 0,01 km2 naprosto neznámý, dokonce i možná těm, kteří kolem něj třeba již několikrát pluli trajektem ze Splitu na ostrovy Hvar, Vis nebo Korčula. Ale o tomto ostrůvku, který leží ve Splitské úžině (Splitska vrata) mezi středodalmatskými ostrovy Bračem a Šoltou, vědí velmi dobře již téměř 80 let dalmatští jachtaři, protože je po něm nazvána jedna z nejstarších regat v Evropě. První "Mrdujská regata" (Mrdujska regata) se konala o prvním říjnovém víkendu v roce 1927. Tehdy vyplulo ze Splitu směrem k Mrduji 22 plachetnic, u ostrůvku Mrduja se obracely a nabraly směr zpět do Splitu. Trasa regaty měřila 22 námořních mil. Regaty pak úspěšně pokračovaly až do roku 1940; po 2. světové válce byly znovu obnoveny. Největší oblibu získala koncem 90. let minulého století. V roce 1999 se jí zúčastnilo 124 lodí se 600 členy posádek, v roce 2006 již 312 plachetnic a v loňském roce jich bylo přihlášeno 281 s více než 1 400 jachtaři. Rekord na trati pochází z roku 2008, kdy vítězná plachetnice Shining Maxi Umago zajela za 2 h 16 min a 22 s. Letošní 79. ročník Mrdujské regaty se koná 25 září.

Mrduja
Ostrůvek Mrduja

Díky své poloze na frekventované plavební cestě se břehy Mrduje občas stávají místem havárie projíždějících plavidel. Naposledy to bylo letos v únoru, kdy v noci na ostrůvek najela turecká nákladní loď plná obilí. O 24 hodin později ji vysvobodily těžké remorkéry.

Malý, neobydlený ostrůvek je po staletí předmětem sporu dvou ostrovů, Brače a Šolty, mezi nimiž leží. Od obou větších sousedů je vzdálen přibližně stejně, asi 700 metrů (podle oficiálních údajů je o 97 cm blíž ostrovu Brači). Obyvatelé Brače a Šolty se přeli o to, komu Mrduja náleží. A svůj nárok na ostrůvek prý chtěli podpořit tím, že si jej snažili lany přitáhnout blíž na svou stranu.

Stará legenda ožila v posledních letech v zábavné akci, která dostala název "Přetahování Mrduje"(Potezanje Mrdulje). Akci organizují začátkem srpna místní i turistické orgány z Milny na Brači a ze Stomorské na Šoltě. Účastní se jí stovky člunů a lodí z obou ostrovů, které se "přetahují" o ostrůvek lanem dlouhým 300 metrů. V ten den je ve Splitské úžině opravdu rušno. Rej účastníků sledují také diváci, kteří se sem sjíždějí na různých plavidlech, i posádky jachet, které se plaví úžinou. Pasažéři projíždějících trajektů a lodí na pravidelných linkách se pak nestačí divit. Vítěz získává "Vlastnický list", který je platný 365 dní, tedy do dalšího "přetahování". V prvním ročníku vyhrál Brač, v loňském roce Šolta a letos opět Brač. Vlastní "bitvu" vždy doprovází bohatý zábavní a hudební program v obou městech.

Jinak na vlastním ostrůvku není nic zajímavého, jen zbytky strážní věže a malý maják.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat