Letovisko Bol na ostrově Brači - surfařská a tenisová velmoc

Chorvatsko... Články ... Témata ... Letovisko Bol na…
Publikováno: 08.04.2008
8.4.2008

Pro windsurfing (chorvatsky: jedrenje na dasci) má Bol na ostrově Brači opravdu mimořádně příznivé povětrnostní podmínky. Hvarský průliv (Hvarski kanal), jehož vody omývají jižní pobřeží ostrova Brač, je terénem pro všechny jachtařské aktivity, ale skutečně jedinečné přednosti má pro windsurfing.

Bol
Bol

Ve Hvarském průlivu, který je v oblasti Bolu široký 2 nám. míle, vanou příznivé větry téměř po celý rok, ale nejvýznamnější z nich je především mistral (maestral). Ten vane v červnu a v červenci a většinou dosahuje pátý stupeň Beaufortovy stupnice. Skvělé podmínky pro windsurfing jsou především od zátoky Konjska východně od Bolu do zátoky Farska západně od Bolu.

Bol
Bol, Zlatý mys (Zlatni rat)

Vítr mistral fouká v tomto průlivu prakticky pravidelně denně. Začíná vát kolem poledne, kdy se pevnina dostatečně zahřeje a neustává až do večera. Surfaři oceňují, že nemusejí kvůli příznivým větrným podmínkám brzy ráno vstávat a mohou se svému oblíbenému sportu věnovat po celé odpoledne.

Zvláštní význam má pro vyznavače tohoto sportu zdejší proslulá pláž Zlatý mys (Zlatni rat), vybíhající z pevniny jako písečný trojúhelník necelých 600 m daleko do Hvarského průlivu. Vždy jedna strana tohoto trojúhelníku je návětrná, druhá závětrná, chráněná před větry. Zlatý mys umožňuje startovat se surfem přímo ze svého břehu a přistávat rovněž ke břehu mysu. Surfařům se tady nikdy nestává, že by uprostřed průlivu nastalo obávané bezvětří - mistral vane pravidelně a v celé šíři průlivu.

Pro bezpečnost surfařů má veliký význam, že bračské pobřeží není otevřeno směrem na volné moře. Pobřeží protilehlého ostrova Hvaru, které ohraničuje z druhé strany Hvarský průliv, představuje pro surfaře záruku, že ostatní větry, které tu vanou v dopoledních a večerních hodinách, případně mimo červen a červenec, je nezanesou na otevřené moře, jak se často stává v jižních mořích při surfování u ostrovů a ostrůvků a širém moři.

Konkurentem Hvarského průlivu co do povětrnostních podmínek mu jsou na jižní polovině Jadranu pouze Korčulský průliv (Korčulanski kanal) mezi ostrovem Korčula a poloostrovem Pelješac, a to především jeho část při letovisku Viganj na západním pobřeží poloostrova Pelješac. Je to rovněž věhlasná surfařská lokalita a někteří její příznivci ji kladou dokonce před vody u Bolu.

Bol
Bol, pláž poblíž Zlatého mysu

Bol jako jedno z největších letovisek na Brači poskytuje surfařům kromě skvělých surfařských podmínek i široké možnosti ubytování a pestrou paletu nejrůznějších služeb, zábavy a rekreace. Surfaři si pochvalují rušný noční život v barech, nočních klubech a diskotékách; scházejí se především v coctail-barech "Varadero" a "Aquarius". Proslulá je i místní diskotéka "Faces", která má kapacitu 2000 návštěvníků. Její bohatý letní program se skládá z řady koncertů, "parties" a přehlídek.

Pro ty, kteří se teprve chystají s winsurfingem začít nebo se chtějí zdokonalit, je tu k dispozici několik škol s nabídkou nejrůznějších typů kurzů. A ti, kteří nemají vlastní vybavení, si je mohou půjčit na řadě míst v Bolu.

Bol
Bol, tenisový stadion

Druhým nejoblíbenějším sportem návštěvníků Bolu je nesporně tenis. Ten má na ostrově starou tradici. Začátek této tradice však není spojen s Bolem, nýbrž s administrativním střediskem ostrova, Supetarem. V tomto velkém letovisku na severním pobřeží Brače byl v roce 1931 založen první tenisový kurt, určený pro sportovně založené zahraniční turisty ubytované v Supetaru.

Bol
Bol, tenisové středisko

Ve druhé polovině minulého století, hlavně v 70. a 80. letech se však stalo hlavním střediskem tenisu na ostrově letovisko Bol, kde vyrostly téměř tři desítky tenisovým hřišť. Kromě hotelových kurtů tu bylo vybudováno moderní tenisové středisko "Potočine", které nyní zahrnuje přes dvacet tenisových kurtů a tenisový stadion pro více než 1800 sedících diváků. Na stadionu se konala celá řada prestižních mezinárodních turnajů, jejichž zlatým hřebem byl ženský WTA turnaj Bol Ladies Open, jediný ATP turnaj v Chorvatsku. V roce 2004 se měl konal jubilejní desátý ročník turnaje, ale pořadatelé jej odřekli kvůli vysokým nákladům s ním spojeným. Fanouškové tenisku však o hodnotný tenis nepřišli. V Bolu, na krásném stadionu Potočine, se konají ženské ITF turnaje "Perly Dalmácie" (Biseri Dalmacije) pod názvem "Bluesun Ladies Open", a to vždy v květnu.

Informace:

  • Turistické sdružení obce Bolu (Turistička zajednica obćine Bol): www.bol.hr

Mohlo by vás zajímat