Navštivte s dětmi originální zoologickou zahradu v Sutivanu na ostrově Brači!

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Navštivte s dětmi…
Publikováno: 21.08.2012
Sutivan
Park v Sutivanu

V lesích v blízkosti malého letoviska Sutivan na severním pobřeží ostrova Brač, 7 km západně od Supetaru, se nachází „Přírodní park Sutivan“ (Park prirode Sutivan), jehož součástí je i zvláštní zoologická zahrada. Nemají tu žádné lvy a tygry, nejsou tu ani populární opice nebo bazény s lachtany, a přesto ji děti milují. Mohou tu vidět autochtónní zvířata zdejší oblasti - osly, koně, jelena, pávy, pštrosy, želvy, ovce, kozy, kohouty, husy, kachny, divoké prase, jakož i jejich mláďata. A pro děti z města, ať už chorvatských nebo českých či německých, je to zážitek.

Sutivan
Krmení koz

Přijíždějí sem na jednodenní výlety děti z mateřských i základních škol z dalmatského pobřeží, ale i rodiny s dětmi, které tráví svou dovolenou v letoviscích na Brači, blízkých i vzdálených. Děti se mohou svézt na oslovi nabo poníkovi, pod dohledem ošetřovatelů nakrmit zvířata nebo si některá pohladit. Mohou si hrát na zdejším hřišti, které nabízí vynalézavé možnosti zábavy pro děti. Spokojeni jsou tu však i dospělí – zdejší restaurace poskytuje velmi dobré občerstvení a posilnění. V jezírka jsou instalovány piknikové stoly, kde lze ve stínu posedět a odpočinout si. A pokud si chtějí sami zasportovat, jsou tu k dispozici různá hřiště, např. na plážový volejbal, malou kopanou, košíkovou a bocciu.

Sutivan
Jízda na oslu

Celý prostor sutivanského parku je krásně upraven jako botanická zahrada flóry ostrova Brače. Rostou tu nejrůznější druhy palem, agáví, aromatických bylin, květin, okrasných dřevin, oliv a ovocných stromů.

A kdo vlastně přišel s myšlenkou založit tady na severním pobřeží středodalmatského ostrova Brač tento rajský koutek zdejší přírody? Zakladatelkou a majitelkou této zoologické zahrady je rodina Jurićů, nadšenců, milovníků přírody a přátel dětí. Rodina se sem přistěhovala teprve začátkem 90. let minulého století z bosenské Zenice, prodala domek v Sutivanu a za získané peníze koupila v blízkosti 12 tisíc m2 půdy a na ní vybudovala tento přírodní park.

Přírodní park Sutivan leží 3 km jižně od Sutivanu směrem na Milnu. Cesta je dobře značena. Návštěvníci mají k dispozici velké parkoviště.

Zdroj informací:


Diskuze k článku

Nada Hanackova
Nada Hanackova
27.06.2018 22:35:27

Dnes jsme "zoo" navstivili. Zvirata docela v ubozenem stavu, bez viditelbeho zradla. Vybehy plne vykalu..divoke prase, bachyne s mladaty, div ze se neprokousala skrz zrezavely "plot"...nez budete davat tipy na vylety s detmi, meli byste tam osobne zajet a podivat se :)

Mohlo by vás zajímat