>  Aktuality   >  Chorvatsko na seznamu top 10 cestovatelských destinací světa pro rok 2024

Prestižní světový časopis Lonely Planet zveřejnil seznam nejlepších destinací pro rok 2024. Na tomto seznamu se našlo také, tolik Čechy oblíbené, Chorvatsko. Je to také jediná Evropská země, která se na tomto světově známém seznamu nachází.

Sluncem zalité pobřeží, nespočet ostrovů, dramatické hory a historická města obehnaná hradbami: cestování do Chorvatska se vstupem do bezhraničního schengenského prostoru a eurozóny ještě zjednodušilo. „Nyní můžete cestovat po souši až z Lisabonu do Dubrovníku, aniž byste museli kdekoliv ukázat pas nebo měnit měnu“, popsal Lonely Planet důvody, proč byla tato země zařazena na tento prestižní seznam.

„Volba Lonely Planet potvrzuje status Chorvatska jako jedné z nejlepších a zároveň nejkrásnějších zemí světa, jejíž globální viditelnost se zvyšuje. Přírodní dědictví, bohatá kultura, laskavost lidí, ale i silné hybatele rozvoje různých aspektů cestovního ruchu jsou páteří naší nabídky, která je na celoroční úrovni stále více rozpoznatelná. Věřím, že naši četní hosté se již přesvědčili o atraktivitě chorvatské turistické nabídky a angažovanosti celého chorvatského turistického sektoru, zatímco budoucí hosté se o tom teprve přesvědčí“ – řekl hrdě Kristjan Staničić, ředitel Chorvatského turistického sdružení.

Zdůraznil důležitost udržitelnosti v rozvoji, ale také v podpoře udržitelného cestovního ruchu, protože stále více cestovatelů sleduje ekologické trendy.

 Popis Lonley Planet dále vyzdvihuje vstup Chorvatska do schengenského prostoru, otevření Pelješackého mostu a další infrastrukturní projekty a vše výše uvedené jsou jen některá ze synonym pro „Lijepa naša“, díky níž se Chorvatsko ocitlo ve společnosti těch nejlepších zemí světa, píše se na stránkách Chorvatského turistického sdružení.

Seznam top 10 zemí světa dle Lonely Planet:

  • Mongolsko (Asie)
  • Indie (Asie)
  • Maroko (Afrika)
  • Čile (jižní Amerika)
  • Benin (západní Afrika)
  • Mexiko (Amerika)
  • Uzbekistán (Asie)
  • Pakistán (Asie)
  • Chorvatsko (Evropa)
  • Svatá Lucie (Karibik)

Lonely Planet vyzdvihuje top 4 atrakce, které je potřeba v Chorvatsku bezpodmínečně navštívit, zažít a ochutnat.

1) Chorvatsko má desítky opevněných měst, ale Dubrovník je nejnápadnější, s medově zbarvenými opevněními, které se tyčí nad blankytnými vodami.

2) Objevte pozoruhodně dobře zachovalý starověký římský palác ve Splitu v jádru tohoto velkého města na pobřeží.

3) Využijte rozsáhlé sítě trajektů podél pobřeží k prozkoumání některých z mnoha chorvatských idylických ostrovů.

4) Pokud mezi vaše kulinářské fantazie patří jíst lanýže několikrát denně, jděte za nosem na sever do Motovunu a Buzetu na Istrii.

 

Lonely Planet dále vypíchli 16 míst, která je potřeba v Chorvatsku navštívit. Kromě Dubrovníku to jsou národní park Plitvická jezera se svými krásnými vodopády; město Hvar s pevností nad městem a Paklenými ostrovy kolem; ostrov Mljet s jeho národním parkem a slanými jezery; hlavní město Záhřeb jako nejhezčí adventní město Evropy; Istrijský poloostrov díky hojnosti lanýžů a vysoké gastronomii; ostrov Vis kde se natáčel i druhý díl filmu Mama Mia!; ostrov Brač s jeho typickou pláží Zlatni rat na Bolu; historické město Korčula, údajné rodiště slavného cestovatele Marka Pola; národní park Krka s překrásnými jezery a vodopády; město Split a jeho historické centrum, které tvoří Diokleciánův palác; oblast severního Chorvatska – Záhoří (Zagorje), kde je překrásný hrad Trakoščan; město Zadar s nezapomenutelným místem pozdravu slunci a mořskými varhany; ostrov Cres s městem Osor, který spojuje mostem ostrov Lošinj; přírodní park Kopački Rit, který je nejlepší pozorovatelnou pro milovníky ptactev; město Šibenik s jeho výjimečnou katedrálou Sv. Jakuba.   

Chorvatsko je zemí, která má rozhodně co nabídnout všem, stávajícím i novým turistům, kteří tuto zemi teprve objeví. Jaké z míst v Chorvatsku se chystáte objevit právě vy? Inspiraci naleznete i na tomto webu.

Foto: Unsplash; Lenka Laus