>  Aktuality   >  Informační středisko v pohoří Biokovo

Chráněná krajinná oblast Biokovo (chorv. Park prirode Biokovo) patří k vděčným cílem výletů rekreantů na Makarské riviéře a milovníků horské přírody. Informační středisko tu sice bylo slavnostně otevřeno již v srpnu loňského roku, ale na začátku turistické sezóny bude tato informace turistům jistě užitečná.

Informační středisko se nachází ve výšce 1228 m, na lokalitě Ravna Vlaška, přímo u známé vyhlídky. Od hlavního vstupu do parku se k němu dojede či dojde po 13 km cesty po úzké asfaltové „biokovské cestě“ směrem k vrcholu Sveti Jure (1764 m), který je pak vzdálen dalších 10 km. Středisko je umístěno v malém kamenném domku o rozloze 30 m2, na místě někdejšího bunkru. Mj. je tu instalována velká mapa horstva a četné fotografie, seznamující návštěvníka s přírodními krásami Biokova. Pracovník informačního střediska jistě fundovaně odpoví na všechny otázky týkající se chráněné oblasti a podá informace o možnostech pohybu turistů, ale i o nebezpečích, s nimiž se návštěvník může při svém pohybu na Biokovu setkat. Středisko je otevřeno od 9 do 14 hodin. Návštěvník tu dostane zdarma propagační materiály (pokud jsou) a může si koupit i pohlednice či nějaký suvenýr. Na vyhlídce, z níž se otevírá krásný pohled dolů na pobřeží, moře a ostrovy, je instalován dalekohled.


Nejvyšší hora Biokova – Sveti Jure (s vysílačem)

Případným návštěvníkům ještě připomeneme, že hlavní vchod do chráněné krajinné oblasti Biokovo se nachází 6 km od Makarské směrem na Vrgorac, kde odbočuje úzká asfaltová „biokovská silnice“, která je dlouhá 23 km a končí na vrcholu Sveti Jure. Lze ji absolvovat pěšky, na kole, na motorce nebo autem či mikrobusem (autobusy mají vstup zakázán). Počet motorových vozidel je však regulován. U hlavního vchodu se platí vstupné, které činí v současné době 15 kun na osobu (organizované skupiny mají slevu 50 %), děti do 7 let mají vstup zdarma. Od 15.5. do 1.10 je otevřeno od 7 do 20 hod.

První pěkná vyhledy lze spatřit v sedle Staza (897 m), 8 km po „biokovské silnici“ od hlavního vstupu do parku. V sedle je velké parkoviště, známá selská restaurace s penzionem „Vrata Biokova“ a informační mapy. Pěší stezkou lze odtud dojít za 5 minut k pěkné vyhlídce.

Pro milovníky horské turistiky je v chráněné oblasti Biokovo vyznačeno 40 pěších stezek. Některé z nich vedou z podbiokovských vesnic, které jsou dobře dostupné z letovisek u moře (např. z Bašky Vody, Makarské, Tučep a dalších). Při takových náročných výpravách musí turista počítat prudkým stoupáním a značným převýšením. Mapa značených cest je k vidění i na níže uvedených stránkách.

Informace: Chráněná krajinná oblast Biokovo (Park prirode Biokovo) – www.biokovo.com.