Sveti Jure

Sveti Jure (Svatý Jiří) je nejvyšší vrchol pohoří Biokova, který se vypíná do výšky 1 762 metrů. Na vrchol lze dojet autem, případně na kole (z Makarské 31 km). Při dobré viditelnosti se otevírá nádherný výhled.

Chorvatsko... Místa... Sveti Jure
Biokovo
výhled z vrcholků Biokova

Sveti Jure (Svatý Jiří), nejvyšší vrchol Biokova (1 762 m), 31 km z Makarska. Až na vrchol byla poměrně nedávno vybudována silnice. Vede nejprve směrem na Vrgorac, po 6 kilometrech odbočuje vlevo (odbočka označena Sv. Jure), zde začíná Chráněná krajinná oblast Biokovo (chorvatsky Park prirode), který je v sezóně přístupný od 7.00 do 20.00 hod. (noční zákaz je kvůli divokému kempování a nebezpečí požáru). U hlavního vstupu se platí vstupné. Silnice nejprve stoupá lesem, za hranicí lesa se otevře výhled. Silnice nabírá výšku mnoha serpentinami, místy je bez svodidel. I když je bezpečná, je přece jen určena pro zkušené řidiče pevných nervů.

Mísí se tu květena středomořská s alpinskou a vnitrozemskou. Směrem do vnitrozemí se táhne šedobílý pustý kras s minimem vegetace. Jen pár kamenných stavení a miniaturní políčka v závrtech oživují pustinu. Tato stavení patří zemědělcům z přímořských vesnic, kteří sem jezdí v létě pěstovat většinou brambory, případně zde pasou koně.

Před vrcholem se projíždí tzv. cockpitským lesem, což je vzácný krasový jev. V desítkách hustě roztroušených hlubokých závrtů roste souvislý bukový les. Tento úsek s ostrými serpentinami je bez výhledů na moře. Výhled se zase otevře až na vrcholku, kde je postaven televizní vysílač. Pohled na moře i do vnitrozemí je při jasném počasí a dobré viditelnosti nezapomenutelný. Bohužel tu není žádná možnost občerstvení. Výlety na vrchol pořádají i místní cestovní kanceláře, ale jen mikrobusy, protože vjezd autobusů je zakázán.

Pro ty, kdo nechtějí cestu autem absolvovat celou, je určena vyhlídka u restaurace "Vrata Biokova" v sedle Staza (897 m). Odtud je pěkný rozhled, zejména na pobřežní obce, které naopak nejsou z vrcholu vidět.

Na Biokovu se úspěšně rozmnožili kamzíci, kteří sem byli v minulém století vysazeni.

Z Makarska lze vystoupit na Sveti Jure i pěšky, a to Rodićovou cestou (Rodićeva cesta) přes Horní Tučepi a sedlo Staza (987 m). Cesta byla vybudována před sto lety. Již ze sedla Staza je velmi krásný výhled. Ve výstupu lze pokračovat přes chatu pod Vošcem (možnost výstupu na Vošac 1 421 m) dál na vrchol Sv. Jure. Již výstup do sedla Staza je dost namáhavý, převýšení téměř tisíc metrů. Pokračování na vrchol lze doporučit jen trénovaným vysokohorským turistům nebo horolezcům, nejlépe s horským vůdcem znalým terénu. Výstup se sestupem trvá minimálně 11 hodin. Při výstupu lze velmi dobře sledovat vegetaci na Biokovu, měnící se s nadmořskou výškou.

V poslední době startují z vrcholků Biokova své lety vyznavači paraglidingu a létání na rogalech.


Související články

Od Nového roku je zrušen poplatek v tunelu Sveti Ilija
Biokovo
Nejpoužívanější značené pěší cesty v pohoří Biokovo
Hory
Horolezectví, vysokohorská turistika a skalní lezení
Hory chorvatských ostrovů
Tunel "Sveti Ilija" v pohoří Biokovo byl konečně otevřen
Možnost návštěv Chráněné krajinné oblasti Biokovo v roce 2009
Toulky biokovským krasem
Cyklistické stezky v oblasti Makarské
Na kole na Sveti Jure (1 762 m) na Biokovu

Fotogalerie (2)

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Zdeněk Miluška

Sv.Jure je nádherné místo a krásný výlet. Navštívili jsme autem z Bašky Vody. Jízda po úzké horské silničce trochu adrenalin, ale stojí to za to.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook