Na kole na Sveti Jure (1 762 m) na Biokovu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Na kole na Sveti…
Publikováno: 20.07.2003
autor: Adam Blažej

Sveti Jure

Výlet na kole na nejvyšší vrchol Biokova, na Sveti Jure (též mu místně říkají Sveti Juraj) je jednou z nejpěknějších cyklistických tras, které chorvatské jadranské přímoří může cyklistům nabídnout. V jednom dni lze tak zažít jak koupání v moři, tak i vysokohorský terén s nemilosrdně pražícím sluncem i se silným horským větrem, nádherné daleké výhledy a nakonec jedinečný, téměř hodinový sjezd z výšky téměř 1 800 metrů zpět až k moři. Výlet je možno podniknout z Makarské, Tučep nebo Podgory, ale i z dalších míst na Makarské riviéře. Při startu z Makarské se vyjíždí po silnici nejprve směrem na Vrgorac, stoupá se přes osadu Gornje Tučepi až k odbočce do Parku prirode (PP) Biokovo (v naší odborné terminologii "chráněná krajinná oblast"). Krátce před odbočkou do PP Biokovo se na tuto silnici napojuje varianta, startující z Podgory a vedoucí přes osadu Gornja Podgora.

Silnice je celá asfaltovaná, v horní části je na několika místech dost poškozená. Dobrý pocit dodávají svodidla, kterými je silnice po celé délce opatřena, s výjimkou úseku za sedlem Staza.

Vjezd do PP Biokovo je označen, u závory se platí mýtné - poplatek za použití silnice. V roce 2003 činí poplatek 10 kun pro cyklisty a 20 kun za osobní auto. V mimosezóně se projíždí volně, bezplatně. V noci je PP Biokovo uzavřená,

Sveti Jure
silnice se otevírá ráno v 6 hodin a uzavírá večer v 20.00 hod. Důvodem uzávěry a zákazu vjezdu je zabránit divokému kempování, které s sebou nese tak obávané nebezpečí požáru. Co tento živel umí, jsme viděli na několika místech v přímoří, a tak se není co divit. Hned za závorou začíná dlouhé stoupání v serpentinách, nepřesahuje však 12%. Serpentiny dovedou do sedla Staza (880 m n. m.) s restaurací, kde je možnost občerstvení. Je to jediná restaurace na celé trase silnice. V blízkosti je vrchol Sveti Ilija (897 m). Sedlo Staza se nachází téměř na poloviční cestě k nejvyššímu vrcholu. Z Makarské je to 14 km, na vrchol zbývá 17 km. I výškově to představuje téměř polovinu stoupání. Ze sedla se poprvé otevírá výhled na náhorní krasovou plošinu horstva, na vrcholové partie. Nevelká část pobřeží Makarské riviéry je odtud jako na dlani. Až do sedla vedla silnice po závětrné straně pohoří, za sedlem prvně zažije cyklista protivítr - silný, s výraznými poryvy, pro cyklistu je velmi nepříjemný a vyžaduje při stoupání značně vyšší úsilí.

Sveti Jure

Sklon silnice se poněkud snižuje - na 9 až 11 %. Nádhernou, ale velmi zvláštní krajinou se po pěti kilometrech stoupání dojede k výšvihu, odkud se prvně zahlédne vrchol Sveti Jure, byť ještě hodně vzdálený. Odtud silnice pokračuje místy po rovině, dokonce i mírně z kopce, ale nejčastěji prudkými výšvihy (až ke 14 %!) přes první horský les na trati až k budce se závorou přímo pod vrcholovou partií Sv. Jure.

Čtyři kilometry pod vrcholem odbočuje vlevo silnička k horské chatě (planinarski dom) Pod Vošcem (1 370 m) a k blízkému vrcholku Vošac (1 411 m). Na vrchol je to od chaty pěšky 30 minut. Stojí za to si tuto odbočku udělat, výhled je nádherný - však se také Vošac pokládá za jeden z nejkrásnějších vyhlídkových bodů na Jadranu.

Za závorou začínají opět prudké serpentiny, které po 10 zákrutech přivedou k televiznímu vysílači na vrcholku. Odtud se naskýtá impozantní panoramatický rozhled. Mlžný opar však bohužel hlavně v letních měsících snižuje viditelnost. Obvykle se však dobře vidí trojúhelník působivých bosenských pohoří - Čvrsnica (2 222 m), Prenj (2 103 m) a Čabulja (1 867 m) i některá další blízká horská pásma, na chorvatském území pak Imotské polje s jedinečnými krasovými jezery (Červené a Modré), na moři pak ostrovy Hvar, Korčula, poloostrov Pelješac, ostrovy Vis, Lastovo a další.

Sveti Jure

Po odpočinku na vrcholku následoval sjezd dlouhý 31 km, který patří k mimořádným cyklistickým zážitkům. Doporučuji však předem vyzkoušet účinnost brzd a přizpůsobit rychlost jízdy dolů svým zkušenostem - k většině nehod dochází právě při jízdě dolů! Vyplatí se neustálá pozornost a plné soustředění na cestu.

Jízda na vrchol trvá asi 2 1/2 hod. a je fyzicky hodně náročná. Je třeba vyrazit brzy ráno tak, aby cyklista měl za sebou náročná stoupání, než začne úmorné vedro (hůř se snáší v dolní části cesty!). Je možno jet jak na horském kole, tak i na kole silničním.

Sveti Jure

V žádném případě by neměl cyklista zapomenout na zásobu vody sebou, bez potřebného množství tekutin klesá výkonnost a stoupá únava.

Častěji než cyklisté jezdí na Sveti Jure automobilisté. Těm obvykle činí trochu potíže místy poškozená vozovka, chybějící svodidla na některých úsecích a úzká silnice od sedla Staza na vrchol. Místy je tak úzká, že se dvě protijedoucí vozidla nemohou vyhnout a pak musí jedno z nich couvat desítky metrů, aby se mohlo projet.


Mohlo by vás zajímat