Možnost návštěv Chráněné krajinné oblasti Biokovo v roce 2009

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Možnost návštěv…
Publikováno: 30.04.2009

30.4.2009

Chráněná krajinná oblast Biokovo (chorvatsky Park prirode Biokovo) otevřela v této sezóně své brány návštěvníků 1. dubna 2009. Od tohoto data do 15. května mohou turisté pobývat na jejím území denně od 8 do 16 hodin. Od 16. května do 1. října se tato doba prodlužuje od 7 do 20 hodin. Pak bude otevřena pro turisty do 15. listopadu od 8 do 16 hodin. Po 15. listopadu se uzavírá až do 1. dubna 2010.

Makarská
Makarská a pohoří Biokovo

Vápencové pohoří Biokovo, které se vypíná v délce 36 km souběžně s mořským pobřežím, odděluje Makarskou riviéru od vnitrozemské oblasti zvané Dalmatské Záhoří. Tyčí se nad pobřežím jako mohutná kamenná hradba. Díky svým geologickým zvláštnostem a přírodním krásám byla jeho část vyhlášena v roce 1981 chráněnou krajinnou oblastí. Rozkládá se na ploše 196 km2. Nejvyššího vrcholu dosahuje Biokovo horou Sveti Jure, a to 1762 m. Přestože na první pohled vypadá pohoří pusté a bez vegetace, má mnohé autochtonní druhy rostlin. V biokovské botanické zahradě Kotišina v kopcích nad Makarskou (3 km) je možno se seznámit s většinou zdejších vzácných rostlinných druhů.

Makarská
Makarská z Biokova

Hlavní vchod do Chráněné krajinné oblasti Biokovo se nachází 6 km od Makarské směrem na Vrgorac, kde odbočuje úzká asfaltová "biokovská silnice", která je dlouhá 23 km a končí na vrcholu Sveti Jure. U hlavního vchodu se platí vstupné, které činí v současné době 35 kun na osobu (organizované skupiny mají slevu 50 %), děti do 7 let mají vstup zdarma. Lze ji absolvovat pěšky, na kole, na motorce nebo autem či mikrobusem (autobusy mají vstup zakázán). Počet motorových vozidel je však regulován.

První pěkná vyhledy lze spatřit v sedle Staza (897 m), 8 km po "biokovské silnici" od hlavního vstupu do parku. V sedle je velké parkoviště, známá selská restaurace s penzionem "Vrata Biokova" a informační mapy. Pěší stezkou lze dojít za 5 minut ke krásné vyhlídce, odkud se otevírají pohledy na přímořská letoviska, moře a okolní ostrovy.

Sveti Jure
Nejvyšší hora Biokova - Sveti Jure
(s vysílačem)

Na lokalitě Ravna Vlaška (1228 m), 13 km od hlavního vstupu do parku, najdou návštěvníci informační středisko a další pěkný vyhlídkový bod (je tu instalován panoramatický dalekohled).

Chráněná krajinná oblast Biokovo patří k vděčným cílem výletů rekreantů na Makarské riviéře. Na nábřeží v Makarské a v Podgoře jsou další informační střediska, kde lze dostat potřebné informace o návštěvě. Pro milovníky horské turistiky je vyznačeno 40 pěších stezek (viz tematický článek: Nejpoužívanější značené pěší cesty v pohoří Biokovo). Některé z nich vedou z podbiokovských vesnic, které jsou dobře dostupné z letovisek u moře (např. z Bašky Vody, Makarské, Tučep a dalších). Při takových náročných výpravách musí turista počítat prudkým stoupáním a značným převýšením. Mapa značených cest je k vidění i na níže uvedených stránkách.

Zdroj informací:

  • Chráněná krajinná oblast Biokovo (Park prirode Biokovo) - www.biokovo.com.


Mohlo by vás zajímat