>  Aktuality   >  Zadar má jednu novou velkou atrakci – Mořské varhany

V březnu letošního roku bylo za obrovského zájmu obyvatel Zadaru namontováno složité zařízení tzv. Mořských varhan, které jsou opravdu světovým unikátem. Mořské varhany vydávají alespoň při menším vlnobití libozvučné tóny. Inspirací byl přírodní jev, zvuky, které se v blízkosti Zadaru za určitých přírodních podmínek, tj. při alespoň menším vlnobití, ozývají z vodou zaplavované skalní rozsedliny skalnatého pobřeží.

Zadar

Mořské varhany se skládají z 35 trubek o různém průměru. V každé trubce je otvor, trubky jsou různě dlouhé a různý je i jejich náklon. Na nich jsou pak umístěny píšťaly, které budou vydávat 7 akordů složených z 35 tónů vyluzovaných proudem vzduchu vytlačovaného v trubkách vzdutými vlnami.

Varhany jsou instalovány přímo ve starém městě na Istrijském nábřeží (Istarska obala) na místě zvaném punta, což je západní špička městského poloostrova. Varhany jsou zabudovány do stupňovitě upravené pobřežní zdi a jejich malebný zvuk se line z jednotlivých otvorů. Je tu tak vytvořeno široké schodiště, po němž lze sejít až k mořské hladině, na jehož schodech lze posedět a zaposlouchat se do libozvučných tónů. Vše působí velmi přirozeně a esteticky.

Zadar

Při instalaci působili jako poradci odborníci ze známé továrny na varhany, firmy Hefner, kteří již provedli i první „vyladění“ soustavy. Právě pracovníci této firmy spolupůsobili již při realizaci celého projektu, jehož autorem je zadarský architekt N. Bašić. Varhany čeká ještě hydraulická prověrka a konečné vyladění – všech těchto finálních prací se zúčastní významní odborníci – profesoři zadarské univerzity.

Přestože o letošních Velikonocích nebylo všechno ještě úplně doladěno, vyvolaly varhany ohromný zájem obyvatel Zadaru. Všichni se shodují v tom, že mořské varhany budou pro město velkou atrakcí.

Tvůrci Mořských varhan počítali i s tím, že přírodní vlnobití často nebude dost silné, aby uvedlo v činnost systém píšťal. Varhany jsou proto koncipovány tak, aby reagovaly i na vlny, které v blízkosti varhan vznikají při vjezdu velkých lodí do zadarského přístavu nebo při výjezdu z něho. A právě v těchto místech se buduje velké přístaviště pro obrovské výletní lodě, které mají letos v Zadaru premiéru.