>  Aktuality   >  Z letoviska Rabac za delfíny

Z přístaviště letoviska Rabac vyplouvá každý den dopoledne i odpoledne loď „Horizont“, která umožňuje třiceti turistům vybaveným fotoaparáty a kamerami pozorovat z bezprostřední blízkosti delfíny, patřící na Jadranu mezi ohrožené živočichy. Rabac na východním pobřeží Istrijského poloostrova je jediné místo na Jadranu, z něhož se takové plavby organizují. V této části Jadranu totiž žije na 80 těchto vzácných delfínů (lat. Tursiops truncatus), tj. delfínů skákavých, kteří žijí v malých skupinách, ale v létě se houfují do větších hejn. Loď „Horizont je vybavena mikrofony na frekvencích, které lákají delfíny do její blízkosti.

Nejvíc těchto delfínů žije mezi Marinou – Ravni a severní a jižní částí ostrova Cres a v okolí obce Plomin. Právě tato místa jsou cílem „Horizontu“. Úspěch plavby, tj. vidět a zachytit na fotografiích co největší počet delfínů v co největší blízkosti, závisí výhradně na počasí, na tom, je-li počasí příznivé a moře klidné. Při dobrých podmínkách se delfíni prohánějí kolem lodě a pod ní, vyskakují z vody a hrají si.

Jakmile se objeví první typická ocasní ploutev, spustí průvodce a animátor do moře speciální přístroj, který vysílá delfínům zvukové signály. Po přibližně 20 minutách začínají delfíni kolem lodě dovádět, fotoaparáty a kamery účastníků fotosfari jsou v permanenci, nadšení turisté chtějí chtějí zachytit každý pohyb těchto vzácných tvorů. Posádka připravuje nápoj na oslavu setkání s delfíny, které se ale při každé plavbě bohužel nepodaří. Každý delfín má své jméno, které dostal ve středisku na Velkém Lošinji, kde se výzkumem života delfínů zabývá podle zvláštního projektu specializované odborné pracoviště; tam je dokonce moždno i některého konkrétního delfína adoptovat (viz tematický článek: Delfíni v Jadranu a projekty na jejich ochranu).

„Představení“ hejna delfínů trvá přibližně 20 minut, takže účastníci fotosafari mají obvykle dost času zachytit delfíny ve všech možných situacích a pozicích.

Z Rabacu se na „fotosafari“ startuje dvakrát denně – v 10 a v 16 hodin. Mnozí turisté absolvují během svého pobytu i dvě plavby, neboť jsou obzvlášť nadšeni setkáním s těmito inteligentními tvory, které je opravdu jedinečnou příležitotí.