>  Aktuality   >  Vodní vlek pro wakeboarding u Punatu

Pokud jste trávili dovolenou v jižní části ostrova Krku, možná vás zaujala podivná kovová konstrukce nad vodou při pobřeží v závěru Punatské zátoky, v blízko křižovatky silnic Krk – Baška a Krk – Punat. Je to vodní vlek (skilift) pro wakeboarding a vodní lyže.

Wakeboarding představuje poměrně nový adrenalinový vodní sport blízký vodnímu lyžování, ale místo lyží se používá „prkno“, čímž kombinuje i surfování. Je to tedy jízda na prkně taženém člunem nebo vlekem (cable wakeboarding). Technikou jízdy připomíná spíš snowboarding a skateboarding, protože zdatný jezdec předvádí řadu triků, skoků, figur a salt. I u nás má řadu příznivců, pořádají se četné závody (informace na internetu).

Celý punatský vodní areál zaujímá plochu 400 m2. Technicky dobře vybavená lanová dráha je 650 m dlouhá, má 5 rohů a najednou může táhnout až 12 vyznavačů tohoto atraktivního sportu. Obvyklá rychlost je 30 – 32 km/h. Ve světě je jich více než 100, z toho 40 je jen v Německu. V Chorvatsku fungují zatím dvě, ta druhá je v Poreči v Zelené Laguně (u hotelu Galeb). Němečtí, rakouští, slovinští a italští dobrodruzi patří k nejčastějším zdejším návštěvníkům. Bývají zde k vidění i závodníci, kteří tu trénují své jízdy plné krkolomných kousků. V areálu se uskutečňují také závody, a to i na evropské úrovni.

Zájemce si může vybrat, jestli si zaplatí za „kolo“ nebo za „čas“. V r. 2003 stojí 3 kola 30 kun, 50 kol pak 289 kun. Za hodinu se platí od poloviny června do konce srpna 100 kun, za 2 hodiny 130 kun, za den 185 kun. Lze koupit i týdenní, měsíční i roční předplatné. Záchranné vesty, lyže a prkna a také instruktáž je v ceně. Za příplatek si lze pronajmout speciální wakeboardové vybavení či neoprenové obleky a vesty.