>  Aktuality   >  Videokonference českého velvyslanectví v Záhřebu se zástupci cestovního ruchu k letní turistické sezoně 2023

Stejně jako v loňském roce uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Záhřebu dne 11. května 2023 online setkání se zástupci asociací a cestovních kanceláří zaměřené na blížící se turistickou sezonu. Při této příležitosti velvyslanectví zhodnotilo uplynulou turistickou sezonu a představilo aktuální výhledy k sezoně nadcházející.

Účastníky videokonference v úvodu přivítal velvyslanec České republiky v Chorvatsku Milan Hovorka, který ocenil zájem ze strany asociací cestovních kanceláří, ale i samotných podnikatelů v oblasti cestovního ruchu. Pokračování v nastaveném způsobu komunikace a vzájemná informovanost jsou podle velvyslance Milana Hovorky klíčovými předpoklady dobře zvládnuté sezony v Čechy nejoblíbenější turistické destinaci.

„Chorvatsko v letošním roce úspěšně završilo svoji cestu k členství v schengenském prostoru a velmi dobře zvládlo zavedení nové měny – eura. Tyto faktory budou mít velmi pravděpodobně pozitivní vliv na průběh nadcházející letní turistické sezony a možná ji nasměřují k rekordním číslům, která předčí doposud nejsilnější sezonu 2019. Očekáváme, že velmi vysoké budou i počty českých turistů, kteří v minulém roce přijížděli v rekordním počtu. “ řekl při této příležitosti velvyslanec.

V navazující části videokonference představil vedoucí konzulárního oddělení Tomáš Stolina prostřednictvím prezentace, průběh loňské turistické sezony v Chorvatsku a s tím spojené aktivity českého velvyslanectví. V další části prezentace byly představeny aktuální ukazatele a údaje relevantní pro cestovní ruch, včetně aktuálně řešených otázek v českém i chorvatském mediálním prostoru (zejm. přípravy nového zákona o cestovním ruchu). Závěr prezentace pak patřil detailnějšímu seznámení s rozsahem poskytované konzulární pomoci a nejčastějšími problémy českých turistů v Chorvatsku.

V souvislosti s přistoupením Chorvatska k schengenskému prostoru upozornil T. Stolina na to, že sice fakticky mizí na vnitřních hranicích EU fyzické kontroly dokladů, ale povinnost českých občanů (včetně dětí) cestovat s platným cestovním dokladem zůstává zachována. Čeští občané mohou být požádání o předložení cestovního dokladu v Chorvatsku kdykoliv během rutinní policejní kontroly nebo pro účely ubytování.

Na základě rozhodnutí ministra zahraničních věci budou během letošní turistické sezony našim občanům kromě konzulárního úseku velvyslanectví v Záhřebu opět k dispozici, i konzulární jednatelství ve Splitu (15.6. – 15.9. 2023) a Rijece (1.7. – 31.8. 2023).

Do Chorvatska se v letních měsících opět vydají i čeští policisté, kteří v rámci tzv. letních hlídek budou společně s chorvatskými kolegy v Šibeniku, Vodici a Omiši v době od 3.7. do 31.8.2023 pomáhat našim občanům v nesnázích.

K turistické sezóně se vyjádřila i zástupkyně Policejního prezidia ČR kpt. Lucie Vildová, která mimo jiné potvrdila připravenost českých policistů pomáhat našim občanům během letní turistické sezony ve stanoveném období.

V závěrečné diskuzi ocenili přítomní zástupci cestovního ruchu aktivity velvyslanectví směrem k turistické sezoně a přivítali možnost další spolupráce a operativní výměny informací.

Zdroj:

Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Foto: Ivo Biočina, zdroj: Chorvatské turistické sdružení HTZ