>  Aktuality   >  U Splitu bylo otevřeno největší akvárium v Chorvatsku
Langusta
Langusta

Jen pamětníci si mohou vzpomenout na návštěvu splitského akvária, které se nacházelo v Oceánografickém ústavu, budově na samém cípu poloostrova Marjan. Celých 27 let pak byla středodalmatská metropole bez reprezentativního zařízení tohoto typu. Teprve letos, začátkem května bylo otevřeno nové akvárium v malé osadě na poloostrově Vranjic, které se říká „malé Benátky“. Vranjic, administrativní součást města Solinu, leží v nejvýchodnější části Kaštelského zálivu, obklopen severním splitským přístavem a průmyslovými podniky jak Splitu, tak navazujícího Solinu.

Chobotnice
Chobotnice

Toto největší akvárium v Chorvatsku se rozkládá na ploše 800 metrů čtverečných. Jeho 22 nádrží má celkový objem 380 metrů krychlových (380 tisíc litrů!), zatímco slavné dubrovnické akvárium v pevnosti sv. Jana má nádrže o pouhých 60 tisících litrech. Nádrže jsou z poloviny umístěny uvnitř, z poloviny venku na otevřeném prostoru. Jde nejen o největší, ale i o nejmodernější akvárium, plně automatizované, odpovídající nejvyšším ekologickým standardům.

V jednotlivých nádržích má domov 130 druhů ryb (jejich počet stále roste, protože se doplňují další druhy), z toho přibližně 100 druhů žije v Jadranu. Pro veřejnost jsou nejatraktivnější žraloci. Žije jich tu patnáct a dva z nich mají 1,5 metru délky. Nechybějí však ani další velmi populární druhy mořské fauny jako murény, ropušnice, úhoři, langusty, humři, krabi, medúzy, rejnoci, želvy, chobotnice a další hlavonožci. Třicet zdejších druhů ryb pochází z dalších světových moří a oceánů. Žijí tu i někteří exotičtí živočichové z dalekých moří, např. brazilský malý krokodýl.

Chobotnice
Želva

Majitelem akvária je splitský podnikatel Kuzma Mariani, rodák z Komiže na ostrově Visu. Celý projekt financoval z vlastních prostředků a z prostředků své rodiny, bez jakékoli podpory z evropských či jiných fondů. A šlo přitom i investici obrovskou – podle jeho slov přes milion eur s tím, že v posledních měsících již další částky ani nepočítal. Projekt akvária byl pro Marianiho nejen výzvou, ale i splněním vlastního snu. Přímořskou parcelu koupil před pěti lety a zprvu zvažoval, jak s ní naložit. A tehdy se především s ohledem na rodinnou námořní tradici a svůj citový vztah k moři a rybám rozhodl pro akvárium. Součástí expozice jsou i předměty spojené s mořem a mořeplavbou, které majitel akvária sbíral a shromažďoval dlouhá léta, jako např. potápěčský oblek z 50. let minulého století, staré svítilny aj.

Otevření akvária bylo doprovázeno velkým zájmem veřejnosti – několik tisíc lidí se tísnilo před branami akvária před otevřením. Vranjické akvárium uvítali s velkým nadšením i představitelé místní i župní správy, již s ohledem na obrovský význam, jaký akvárium bude mít pro místní cestovní ruch.

Akvárium lze navštívit každý den od 10 do 22 hod. Vstupné činí 75 kun pro dospělé, 50 kun pro děti od 4 do 14 let. Vstupenky je možno rezervovat přes internet.

Informace: Aquarium Split – www.aquariumsplit.com

 

Zdroj informací:

 

Výhodně letecky do Chorvatska


Více letenek »