>  Aktuality   >  Od Nového roku je zrušen poplatek v tunelu Sveti Ilija

Je to dobrá zpráva jak pro místní obyvatele, tak pro turisty: chorvatská vláda rozhodla, že s platností od 1. ledna 2018 se ruší poplatek (20 kun pro osobní automobily) za průjezd tunelem Sveti Ilija v pohoří Biokovo.

Tunel Sveti Ilija, nazvaný podle stejnojmenné hory v pohoří Biokovo (1 642 m), spojuje dalmatské vnitrozemí za pohořím Biokovo (Imotska krajina, část Dalmatského Záhoří) s Makarskou riviérou. Nachází se na silnici D532 o délce 10,5 km, která vede od z exitu Zagvozd na dálnici Záhřeb – Split – Ploče (A1) k přímořské Jadranské magistrále (D8). Na ni se napojuje nad letoviskem Baško Polje u Bašky Vody.

Tato důležitá stavba v obtížném krasovém terénu byla dokončena v roce 2013. Svou délkou 4 249 metrů je to čtvrtý nejdelší tunel v Chorvatsku (po dálničních tunelech Mala Kapela, Sveti Rok a silničním tunelu Učka). Chorvatský primát drží i ve výšce nadloží, která tu představuje více než 1300 metrů. Za čtyři a půl roku projelo tunelem 5,4 miliony vozidel a na poplatku bylo vybráno 130 milionů kun. Poplatek se platil jen v jednom směru: z vnitrozemí k moři.

Placení poplatku netížilo ani tak turisty, pro které představoval jen zlomek z celkové sumy vydané za cestu po dálnici k moři, ale spíš místní obyvatele. Hodně lidí, především těch mladých, jezdí každý den za prací na Makarskou riviéru, protože ve vnitrozemí nemají tolik pracovních příležitostí. Od začátku proti poplatku protestovaly obce a města v Imotské krajině, které argumentovali nejen tím, že poplatek spolyká významnou část každodenního výdělku místních obyvatel, ale i tím, že nikde v Chorvatsku není zpoplatněn přístup k dálnici.

Zrušení poplatku přispělo i k rychlejšímu a bezpečnějšímu provozu. Teď, když už jsou fronty u mýtnice minulostí, se dá dojet od dálnice do Makarské za 15 minut!


Zdroj informací: