>  Aktuality   >  Nové akvárium a námořní muzeum v letovisku Vodice

V červenci bylo v letovisku Vodice v Severní Dalmácii otevřeno Akvárium a muzeum námořní tradice (Akvarij i muzej pomorske tradicije). Nachází se přímo na vodickém nábřeží.

V muzeu je k vidění staré rybářské nářadí a náčiní, makety lodí a předměty nalezené na podmořských archeologických nalezištích, které se datují od 3. století př.n.l. do středověku. Velké makety chorvatských i zahraničních lodí vyrobil splitský modelář Tonči Njegovan, který nad nimi strávil tisíce hodin. Mezi nimi vyniká dvoumetrová maketa německé fregaty Friedrich Wilhelm ze 17. století.

Akvárium, jediné na pobřeží od Crikvenice po Dubrovník, je vybaveno nejmodernějším zařízením. V patnácti nádržích může návštěvník obdivovat více než 150 druhů ryb a dalších mořských živočichů, žijících ve vodách oblasti Jadranu. Vzácným exponátem je ryba zvaná barjaktarka (lat. Arnoglossus thori), kterou nelze vidět v žádném chorvatském akváriu a která žije ve volné přírodě v hloubce přes 160 m.

Muzeum a akvárium je soukromým projektem Ivo Peljajiće, velkého nadšence moře, který do něj vložil 6 milionů kun. Nyní se expozice rozkládá na 300 m2 ve dvou podlažích, ale pan Peljajić ji do začátku příští turistické sezóny hodlá rozšířit na celkových 640 m2.

A kde jsou na chorvatském pobřeží další akvária? V Rovinji, Pule, Crikvenici a Dubrovníku. Není jich tedy mnoho.

Informace: Akvarij i muzej pomorske tradicije