>  Doprava   >  Dálniční poplatky ve Slovinsku
Aktualizováno 21.3.2022.  

Od prosince 2021 lze slovinskou dálniční známku koupit také elektronicky on line. V prodeji i nadále zůstávají i klasické nalepovací známky, ale jen 7 dní a 1 měsíc a to do konce přechodného období, tedy do konce ledna. Od února 2022 jsou v platnosti již jen elektronické dálniční známky.

Řidiči kupony pořídí přes webové stránky: evinjeta.dars.si/selfcare/en. Stránky jsou v angličtině/ chorvatštině/ slovinštině/ němčině a italštině.

Na všech slovinských dálnicích a rychlostních silnicích (vč. dálničních obchvatů, např. Lublaně či Mariboru) je pro osobní auta a motocykly dálniční známka povinná (slovinsky: vinjeta), která prokazuje úhradu dálničního poplatku. Jediný úsek, který není zpoplatněn, je úsek mezi Izolou a Koperem u moře a to z důvodu, že není možnost jiného spojení mezi těmito místy.

Kromě on line, známku můžete zakoupit na hraničním přechodu Šentilj, v prostorách bývalé celnice. Při průjezdu tunelem Karavanky je možno známku zakoupit ještě na rakouské straně. Jinak se známky dají koupit na čerpacích  stanicích.

Známka je vázána na registrační značku vozidla, je tedy nepřenosná. Při její koupi je tedy nutno dbát správného zadání SPZ. V případě, že klient z jakéhokoliv důvodu SPZ zadá špatně, přebírá na sebe veškerou zodpovědnost a jeho auto je vedeno jako auto bez zaplacení povinné dálniční známky. Pokuty se šplhají do výše až 800eur. Buďte proto při koupi známky maximálně obezřetní a při zadávání SPZ si to několikrát zkontrolujte.

Od roku 2014 byla zavedena pro velkoprostorová auta a dodávky do 3,5 tuny, jejichž výška nad přední nápravou přesahuje 1,3 metru, nová dražší kategorie 2B. Zda vozidlo patří do této kategorie, si majitel může ověřit ve zveřejněném seznamu (Seznam izmerjenih vozil/The list of measured vehicles) nebo si musí tento rozměr sám změřit.

Kategorie vozidel
OznačeníCharakteristika
1Jednostopá motorová vozidla
2ADvoustopá a obytná motorová vozidla o výšce vozidla do 1,3 m u první nápravy, jehož nejvyšší povolená hmotnost nepřesahuje 3500 kg, s přípojným vozidlem nebo bez něho
2BDvoustopá a obytná motorová vozidla o výšce vozidla nad 1,3 m u první nápravy, jehož nejvyšší povolená hmotnost nepřesahuje 3500 kg, s přípojným vozidlem nebo bez něho
 
Dálniční známky v roce 2022 – Slovinsko – ceny v EUR
Kategorie vozidla12A2B
roční55,00110,00220,00
půlroční30,00
měsíční30,0060,00
týdenní7,5015,0030,00

Elektronická roční dálniční známka platí od prvního dne koupi po dobu 365 dnů. Není tedy vázána na začátek roku, jako tomu bylo u starých nalepovacích známek.

Půlroční dálniční známka platí šest měsíců ode dne zakoupení. Není-li takový den v příslušném kalendářním měsíci, připadá konec platnosti na jeho poslední den.

Měsíční známka má platnost ode dne nákupu do dne v měsíci následujícím, který má stejné číselné označení. V případě, že takový číselně označený den v následujícím měsíci není, platí známka do posledního dne v tomto měsíci. Stejný princip platí i u půlroční známky, která je určena pro motorky.

Základní slovinská dálniční známka má sedmidenní platnost. To znamená že platí přesně sedm dní včetně dne, kdy byla zakoupena.

Za jízdu po zpoplatněných dálnicích a silnicích bez platné dálniční známky hrozí pokuta 300 až 800 euro.

Pro nákladní automobily a autobusy s hmotnosti vyšší než 3,5 tuny zůstává zachován způsob přímé úhrady mýtného na dálničních mýtnicích, tedy úhrada za konkrétní projeté úseky.

Dálniční známka je nutná na slovinských dálnicích a rychlostních silnicích (mapa je k dispozici na www.dars.si).

 
Důležité upozornění pro motoristy na trase Graz – Šentilj – Maribor – Macelj – Záhřeb
V listopadu 2018 byl otevřen poslední chybějící úsek dálnice A4 (Podlehnik – Gruškovje). Tím byla dokončena celá Podrávská dálnice A4 (Podravska avtocesta) od Mariboru na slovinsko-chorvatské hranice dlouhá 33 km. Má trasu Slivnica (dálniční uzel na dálnici A1 Maribor – Lublaň – Koper jižně od Mariboru) – Draženci (u Ptuje) – Podlehnik – Gruškovje/Macelj.
 
 
Zdroj informací: