>  Aktuality   >  Za dinosaury do istrijské Funtany

Ve Funtaně, kdysi malé rybářské vesničce na západním pobřeží Istrijského poloostrova a dnes známém letovisku zve k návštěvě zábavní tematický park – Dinopark. Je to velmi přitažlivá atrakce, v níž mohou návštěvníci vidět a zažít dinosaury se skupiny sauropodů, tedy obrovských býložravých dinosaurů, přímo v krasové krajině skal a roklí, husté vegetace, tedy přímo v přírodě, připomínající tu, v níž před 210 až 70 miliony let sauropodi žili. Návštěvníci procházejí parkem po stezkách a visutých chodnících typickým istrijským lesem, v němž na ně čekají překvapující setkání s maketami těchto obrů. Saurpodi patří mezi největší suchozemské živočichy, kteří kdy na zeměkouli žili. Mezi tvůrce těchto obrů ve funtanském parku patří i firmy, které se podílely na tvorbě proslulých filmů o dinosaurech.

Funtana
Funtana

Proč právě tady, v srdci Istrijského poloostrova, čekají na návštěvníky tato neobyčejná stvoření? Žila snad někdy v této oblasti? Jak potvrzují poměrně nové nálezy, byla Istrie domovem dinosaurů – sauropodů, jejichž pozůstatky nebo stopy byly nalezeny na několika místech tohoto poloostrova a zdejší představitele vědci pojmenovali „Histriqasaurus“. Prvním nálezcem byl v roce 1934 rakouský amatérský paleontolog na Brijunských ostrovech, v průběhu dalších desetiletí následovaly nálezy např. V okolí Medulinu, především na poloostrově Marlera a ostrůvku Levan a dále na ostrůvku Fenoliga u Premantury. Senzací v odborných kruzích byl nález dinosauřích kostí na mořském dně v roce 1992. Je to dosud jediný nález pozůstatků dinosaura ve Středozemním moři (pod mořskou hladinou). Byl na světovém kongresu paleontologů v Číně v roce 1995 označen za nálex roku a místo nálezu, občina Bale, byl zapsán do Světového seznamu paleontologických nalezišť.

Součástí tematického parku ve Funtaně je i nevelké muzeum, v němž jsou k vidění dinosauři pozůstatky (jedno z menších nalezišť se nachází právě nedaleko parku).

Park však poskytuje i další možnosti zábavy. Patří k nim mimo jiné poměrně velká letní scéna (800 míst k sezení), kde návštěvníci mohou sledovat kouzelnická, varietní a cirkusová představení a nechybí tu ani dětský koutek a kino. Samozřejmě se v areálu nachází možnost občerstvení. Děti si mohou hrát na dětském hřišti, navštívit malou zoologickou zahradu, skákat na trampolíně, jezdit na kolotoči nebo dětským vláčkem či sledovat představení provazochodců.

„Dinopark Funtana“ se nachází ve Funtaně, 4 km jižně od Poreče ve směru na Vrsar. Je otevřen od 1. května do 18. září denně od 10 do 18 hodin. Cena vstupného pro dospělé je 100 kun, pro děti 80 kun. Vstup se psem je povolen, ale musí být na vodítku.


Zdroj informací: