>  Aktuality   >  Slovinská dálnice A4 na hraniční přechod Gruškovje/Macelj je delší o sedm kilometrů

Motoristé, kteří letos zamíří na Jadran nejčastější trasou Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb, mohou počítat s dalším zrychlením cesty, protože na dálnici A4 Maribor – Gruškovje ve Slovinsku přibyl nový sedmikilometrový úsek. Je zpoplatněn jako jiné slovinské dálnice a k jeho užití je třeba dálniční známka – vinjeta (Dálniční poplatky ve Slovinsku). Ti, kteří si ji nepořídí, budou mít průjezd Slovinskem mimo dálnice ještě komplikovanější (o objízdných trasách nejsou zatím žádné informace).

Úsek Draženci – Podlehnik o délce sedm kilometrů byl dán do provozu v listopadu 2017. Nyní pokračuje výstavba zbývajících šesti kilometrů dálnice v úseku Podlehnik – Gruškovje, který má být dokončen na podzim letošního roku. Pak už bude možno projet po dálnici celou trasu Slovinskem a za hraničním přechodem Gruškovje/Macelj plynule navázat na chorvatskou dálniční soustavu, konkrétně na dálnici Macelj – Zagreb.

Podrávská dálnice A4 (Podravska avtocesta) od Mariboru na slovinsko-chorvatské hranice měla být původně dostavěna už v roce 2015. Tato dálnice má trasu: Slivnica (dálniční uzel na dálnici A1 Maribor – Lublaň – Koper jižně od Mariboru) – Draženci (u Ptuje) – Gruškovje/Macelj. Její první etapa Slivnica – Draženci o délce 19,8 km byla otevřena v roce 2009 a v tom samém roce byl zprovozněn i východní obchvat Mariboru. Důvodem zpoždění výstavby byly problémy s financováním, které nakonec pomohl vyřešit úvěr od Evropské investiční banky (145 milionů eur) a prostředky z Fondu soudržnosti Evropské unie (63,5 milionů eur).

Druhá etapa Draženci – Gruškovje se začala stavět v roce 2015. Je dlouhá 13 kilometrů. Jedná se o morfologicky a geologicky složitý terén, kde je projektováno sedm nadjezdů, tři podjezdy, dvacet čtyřicet mostů, jeden tunel (Log dlouhý 150 m) a tři exity (Lancova vas, Podlehnik a Zakl). Celková hodnota investice je 251 milionů eur.

Výstavbu a provoz dálnic ve Slovinku zajišťuje společnost „Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji“ – DARS.

Informace: Gradnja AC odsekaDraženci – MMP Gruškovje


Zdroj informací:

  • Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji: www.dars.si