>  Aktuality   >  Pobřeží Jadranu se potýká se silným „jugem“

   V těchto dnech jsme na jadranu svědky tzv. „olujnego juga“ – tedy působení silného jižního větru, který vane ve Středomoří a severní Africe. Vzniká nad Saharou a okolními severoafrickými oblastmi.

   Tento vítr, dosahující rychlosti přes 100 kilometrů v hodině (tedy síly hurikánu), je nejčastější během jara (březen) a podzimu (listopad).

   Vzniká z teplého, suchého, tropického vzduchu, který je tlakovou níží tlačen přes Středozemní moře na východ. Teplejší a sušší kontinentální vzduch se mísí s chladnějším a vlhčím vzduchem z mořské cyklóny, a vznikající cirkulace sune smíšený vzduch proti směru hodinových ručiček napříč jižním pobřežím Evropy.

   Celé pobřeží Jadranu od Rijeky až po Dubrovník bylo svědky vysokého přílivu a došlo k zaplavení mnoha měst u pobřeží. Problémy hlásily oblíbená letoviska Rijeka, Rovinj, Vodice, Zadar, Šibenik, Split, Jelsa, Dubrovník, Korčula, Orebić a mnohá další. Hladina moře se na mnoha místech zvedla až o půl metru a došlo k zaplavení ulic, restaurací, obchodů a domů.  

Z Vodic bylo dokonce hlášeno, že místní lidé mohou lovit ryby na přístavní promenádě, o čemž svědčí i pořízený snímek.

  

Tyto bouřlivé dny sebou nesou mnohé problémy v dopravě, a to hlavně té lodní. Mnoho lodních spojů bylo zcela zrušeno (katamaránové spoje pro osobní přepravu všechny, trajektové spoje do vzdálenějších destinací). Dokonce i na relaci Korčula (Dominče) – Orebič (plavba pouze 15min) bylo trajektové spojení několikrát přerušeno a to hlavně z důvodů problémů s přistáním právě v Orebići, kde vítr způsoboval silné vlnobití.   

    Chorvatské úřady hlásí, že se jedná o nejsilnější bouři s přílivem a tím způsobené záplavy od roku 2019. Kulminace se očekává během dnešního středečního dne, kdy by vítr měl dosahovat rychlosti až 135km/h.

   Prohlédněte si foto a video galerii z moha míst v Chorvatsku.

Někteří chorvaté berou vzniklou situaci s humorem, jak můžete vidět na jednom z následujících videí. 

Zdroj:
wikipedia.com
morski.hr

Foto: Irena Meštović, Lidia Starašinić, TZ Supetar, ŠinenikIN, TZ RIjeka, skyscrapercity, Kata Španja a městská knihovna Vodice/ info Vodice