>  Aktuality   >  Jak velký byl zájem o Chorvatsko v roce 2022

Dne 6. 12. 2022 proběhla v Art Restaurant Mánes v Praze tisková konference pro média a cestovní kanceláře, s cílem zhodnotit letní sezonu 2022. Pořadatelem bylo tradičně Chorvatské turistické sdruženi pro Českou a Slovenskou republiku, v čele s jeho novým ředitelem Miodragem Mlačićem. Ten také vedl úvodní část prezentace, ze které můžeme vyčíst tyto závěry.

   V letošním roce do Chorvatska zavítalo bezmála 18,5 milionů turistů z celého světa. Nejsilněji zastoupené je Německo 3,5 miliony turistů, jen o milion méně bylo domácích turistů, no a Čeká republika obhájila své tradiční 5. místo v tabulce všech zahraničních turistů, s celkovým počtem 891.968 příjezdů. V porovnání s, pro Chorvatsko, rekordním rokem 2019, byl nárůst českých turistů o 13,12%.  Je tedy zcela jasné, že pro Chorvatsko patříme mezi jeden z nejdůležitějších trhů, a jak sám ředitel Miodrag Mlačić řekl: „Patříte mezi TOP 5, čehož si nesmírně vážím a velice Vám za to dekuji“.

   Pravdou je, že Češi jsou opravdu věrní této překrásné zemi a byli mezi zakladateli chorvatského cestovního ruchu. Vždyť prvními turisty byl právě klub českých turistů, který své cesty za krásami Jadranu začal organizovat již na konci 19. století. Češi byli také zakladateli prvních lázeňských měst, budovali hotely, a specializovali se na léčbu hlavně dýchacího a pohybového aparátu. Mezi léčební destinace patřila Opatija, Baška na ostrově krk, Kupari u Dubrovníku či Korčula. Je zajímavé, že již před víc jak sto lety věděli o blahodárných vlivech jaderského moře a v dnešní uspěchané době by bylo zcela jistě na místě na tuto tradici navázat. Potvrzují to vzrůstající trendy pro pobyty v před a po sezoně, jejichž nárůst Chorvaté také zaznamenali.

   Ze statistik dále vyplývá, že nejnavštěvovanější oblastí je oblast Dalmácie a to hlavně okolí Splitu. Následuje Istrie, Kvarner, Zadarská a Šibenická oblast. A šampiónem v návštěvnosti se letos stalo město Umag, které následoval Medulin, Baška Voda, Poreč a Biograd na Moru.

   Češi nejvíce cestuji v hlavní sezóně, tedy v červenci a srpnu. Průměrná doba pobytu je 7dní. Nejvíce nás láká moře, poté příroda a chorvatská města. Ubytováváme se nejčastěji v soukromých apartmánech, následují hotely a kempy.  Okolo 60% Čechů cestuje do Chorvatska s rodinou, volí příjezd vlastním automobilem.

   Novými motivy cestování do Chorvatska se stávají cesty za gastronomickými a eko zážitky, outdoorovou aktivitou, kulturou a ve velkém roste zájem o nautický cestovní ruch, kde jsme se v chorvatských statistikách umístili, jako malý národ bez moře, na neskutečném třetím místě. Toto bylo pro Chorvaty asi největším překvapením.

   Celkově se večer velmi vydařil a nesl se v duchu optimismu nad očekáváním příští turistické sezony, v doprovodu autentické chorvatské hudby, ochutnávky dobrých chorvatských vín a dobrého jídla.

Těšíme se na shledanou v Chorvatsku v roce 2023!

Zdroj: statistika HTZ – Chorvatského turistického sdružení

Připravil: Ing. Lenka laus