>  Aktuality   >  V Ninu mohou turisté navštívit nové muzeum soli

Koncem letošní sezóny bylo ve městě Ninu, které leží 15 km severozápadně od severodalmatského střediska Zadaru, otevřeno Muzeum soli (Muzej soli). Je to již druhé muzeum tohoto zaměření na chorvatském pobřeží Jadranu – to první se nachází v městě Pagu na stejnojmenném ostrově (viz článek z roku 2009: V Pagu bylo otevřeno muzeum soli).

Nin
Město Nin

Ninské saliny (Ninska solana) se rozkládají v ninské laguně na ploše přes 55 hektarů, východně od historického centra Ninu. Tradice těžby soli sahá až do římské doby. A sůl se z mořské vody získává i dnes prakticky stejným způsobem jako za Římanů, pře dvěma tisíci lety. Mořská voda samospádem vtéká do mělkých krystalizačních nádrží – bazénů. Tam se pomocí sluneční energie a větru odpařuje, až postupně vykrystalizuje v čistou přírodní mořskou sůl. Právě tento postup mohou dnes návštěvníci sledovat v ninském Muzeu soli. Mohou se totiž s průvodcem projít podél nádrží saliny, kde se mořská voda odpařuje.

Expozice nabízí pohled do historie těžby a zpracování soli. Mezi vystavenými předměty muzea jsou tradiční zařízení a nástroje, které se v procesu získávání a úpravy soli používaly, např. vozíky z vláčku, který sloužil na svážení soli, nádoby, váhy apod. Dochovaly se i pozůstatky kamenného stavidla z římské doby, které sloužilo k usměrňování proudění mořské vody do odpařovacích bazénů. Lze si tu prohlédnout vzorky soli z jednotlivých etap zpracování.

Vedení podniku Ninské saliny (Solana Nin) usiluje o to, aby získala ekologický status a stala se jednou z uznávaných ekologických salin, které mohou světovým trhům nabídnout autochtonní, současně však i inovativní výrobky širokého sortimentu. Mořská sůl je díky tradičnímu způsobu jejího získávání, čistotě zdejšího okolí, příznivě vysokému počtu slunečních hodin a geografické poloze mimořádně kvalitní. Důležitým faktorem je také to, že v důsledku mělkého moře je zdejší námořní provoz a doprava omezena na minimum. Velkou předností zdejší soli je její vysoká koncentrace přírodního jódu, který umocňuje její chuť a zvyšuje její kvalitu. Paleta nabídky ninské saliny je široká: mletá nebo krystalická kuchyňská sůl, koupelová sůl s nejrůznějšími přísadami i a průmyslová sůl.

Labužníci jistě uvítají možnost ochutnat a koupit si „Květ soli“ (Cvijet soli), známý ve vysokém kulinářství jako Fleur de Sel. Je to nejkvalitnější nerafinovaná mořská sůl. Získává se při ideálním počasí a sbírá se ručně v odpařovacím bazénu ráno nebo večer za absolutního bezvětří, hned během prvních hodin odpařování na mořské hladině, jako tenoučká vrstva krystalů, připomínající křehké lístečky květů. Sbírá se každý den a dosušuje se na slunci bez jakékoli rafinace a bez chemických příměsí. Květ soli má kromě specifické chuti i léčivé účinky.

Součástí muzea je i prodejna suvenýrů, kde si mohou návštěvníci koupit veškerý sortiment salinou vyráběný, včetně Květu soli. Dárkové balení Květu soli po 150 g stojí 48 kun. Prodává se tu i jedna opravdová specialita – slaná čokoláda nebo sušenky máčené ve slané čokoládě.

Muzeum soli však není jediným důvodem pro návštěvu Ninu. Přestože dnes je to malé město (má přibližně 1 700 obyvatel), může se pochlubit velkou a slavnou minulostí. V raném středověku bylo jedním z nejvýznamnějších kulturních, politických a duchovních center raného chorvatského státu. Bývalo i královským sídlem a sídlem biskupa s jurisdikcí pro celé území tehdejšího Chorvatska. Ze slavné minulosti se v Ninu dochovala řada pozoruhodných, mimořádně cenných pamětihodností.

Pro turisty jsou přitažlivé písečné pláže v mělké ninské laguně, které jsou ideální pro děti a neplavce. Mohou tu využívat i léčivého účinku koupelí ve zdejším léčivém bahně (peloid).

Zdroj informací: