>  Doprava   >  Dálniční poplatky v Rakousku
Aktualizováno 10.2.2023

Jízda na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích je povolena pouze s dálniční známkou (něm. Die Vignette), která se nalepuje na přední sklo vozidla.

Dálniční známky 2023 – Rakousko – ceny v EUR
Typ dálniční známkyVozidla do celkové max. hmotn. 3,5 t
*
Motorky
roční96,40 
2-měsíční
(platí 2 měsíce ode dne vyznačeného na známce)
29,0014,50
10-denní
(platí 10 dní ode dne vyznačeného na známce)
9,905,80
*  Platí pro osobní auta, nákladní auta do 3,5 t a obytná auta do 3,5 t. Přívěsy tažené za vícestopými motorovými vozidly, s max. přípustnou celkovou hmotností tažného vozidla do 3,5 tuny, se do celkové hmotnosti nezapočítávají a tedy nemusí mít dálniční známku

Dálniční známky se prodávají u benzínových pump a ve směnárnách v Čechách (v blízkosti hranic) i v Rakousku. Je rovněž možno koupit dálniční známky přímo na hranicích.

   Nenechávejte nákup známek na poslední chvíli, neboť se může stát, že vámi požadovaný typ známky (především 10-denní) nebude k dostání.

Předem je možno rakouské dálniční známky koupit v některých cestovních kancelářích, např. Autoturist, na pracovištích Ústředního automotoklubu – ÚAMK (www.uamk.cz, pražské ústředí je v Praze 4 , Na Strži 9) a Autoklubu Bohemia Asistance – ABA a na dalších místech. V ÚAMK se v současné době prodávají dálniční známky za tyto ceny v Kč:

Dálniční známky 2023 – Rakousko
prodej v ÚAMK
Typ dálniční známkyVozidla do celkové max. hmotn. 3,5 t
(v Kč)
Motorky
(v Kč)
roční2 663 
2-měsíční798 
10-denní282159

Rakousko v loňském roce zavedlo novinku – možnost zakoupení elektronické dálniční známky na internetu, která je registrována na poznávací značku auta. Cena známek je stejná jako u tradičních nalepovacích dálničních známek. Při online nákupu je možno zvolit si začátek platnosti známky. Problém je, že se musí kupovat s velkým předstihem (minimálně 18 dnů dopředu), protože rakouská legislativa na ochranu spotřebitele umožňuje vrácení zboží pořízeného na internetu až do 18 dnů. Platnost takto zakoupené známky může tedy začít až po uplynutí této lhůty. Výjimkou jsou podnikatelé, na které se zákonná ochrana nevztahuje. Ti koupit si mohou známku koupit těsně před cestou. Elektronicky lze zaplatit i mýtné za placené úseky (tunely).

Online nákup lze uskutečnit na stránkách Asfinag i v češtině: Asfinag.

Kromě dálniční známky se platí i některé horské silnice, tunely a mosty. Uvádíme pouze ty placené úseky, které připadají v úvahu pro tranzit do Chorvatska. Uvedená cena mýtného je pro vozidla do celkové max. hmotnosti 3,5 t:

  • na dálnici A 10 Salzburg – Villach: Tauernská dálnice s Tauernským a Katschbergským tunelem (Tauern AutobahnTauerntunnel a Katschbergtunnel) – 13,50 EUR. Placený úsek se dá objet po kvalitních horských silnicích přes průsmyky Tauernpass a Katchbergpass s minimem km navíc, avšak značným převýšením.
  • na dálnici A 11 Villach – Slovinsko: tunel pod Karavankami (Karawankentunnel) – 7,60 EUR.
  • na Pyhrnské dálnici A 9 (Pyhrn Autobahn) Wels – Graz: Bosrucký tunel (Bosrucktunnel) – 6,50 EUR. Bosruckému tunelu se lze vyhnout menší objížďkou z města Spital am Pyhrn po silnici č.138 přes Pyhrnpass (945 m), Liezen zpět na dálnici.
  • na Pyhrnské dálnici A 9 (Pyhrn Autobahn) Wels – Graz: Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) – 10,50 EUR. Gleinalmskému tunelu se lze vyhnout objížďkou přes Leoben a Bruck an der Mur, vede krásným údolím řeky Mur (84 km).
  • tunel Karavanky (Karawanken) průjezd jeden směr 7,80 EUR.
  • tunel Brenner průjezd 11,00 EUR.
  • Arlberský tunel stojí jeden průjezd 11,50 EUR.

Aktualita: Ceny pohonných hmot ve Slovinsku a v Rakousku

Informace lze získat také na následujících stránkách:

  • www.oesag.at – ÖSAG (Österreichische Autobahenem und Schnellstrassen-Gesellschaft)
  • www.arbo.at – ARBÖ
  • www.oeamtc.at – ÖAMTC (Österreichischer Automobil-, Motorrad- und Touring Club)