>  Aktuality   >  Jachting v Chorvatsku

Zažijte Chorvatsko jinak. Podnikněte úchvatnou plavbu na jachtě a zamávejte chorvatským břehům. Celé chorvatské pobřeží je tvořeno stovkami ostrovů, které patří k těm nejkrásnějším místům pro plavbu lodí. Mezi ostrovy a zátokami jsou většinou malé vzdálenosti, můžete tak pohodlně doplout, kamkoliv budete chtít. Vydejte se na dobrodružnou plavbu, zažijte svobodu na moři a objevujte každý den nové místo. Vykoupejte se v těch nejkrásnějších zátokách s křišťálově čistou vodou, které budete mít jen pro sebe, a užívejte si opalování na palubě jachty. Podnikněte klidnou rodinnou téměř bezvětrnou plavbu obklopeni ostrovy. Nebo klidně vyjeďte vstříc otevřenému moři a houpejte se na vlnách s větrem o závod. 

Kapitán na palubu

Na kormidlování lodě vám bude stačit jedna osoba s kapitánskou a radio licencí. Originál kapitánské licence je zapotřebí mít vždy k dispozici na palubě, jinak vám hrozí přísná pokuta. Pokud si chcete vyzkoušet kormidlování lodi, složit kapitánské zkoušky není zase tak těžké. Můžete získat i chorvatský kapitánský průkaz Voditelj brodice. Vyjde vás na 120 euro a vyřídí vám jej do druhého dne. Jeho platnost je však uznávána pouze v Chorvatsku, Slovinsku a Černé Hoře. V ostatních zemích už bohužel neplatí, což je poměrně škoda. Proto doporučujeme absolvovat české kapitánské zkoušky, které jsou uznávány po celém světě. Pokud tedy máte na palubě posádku i se zdatným kapitánem, můžete směle vyplout vstříc širému moři.

Vyplouváme

Ideální sezóna na jachting je od dubna do konce října, kdy je i nejteplejší počasí. V létě mohou přijít krátké větrné bouře nebo i typická bóra. Větry však netrvají dlouho a rychle přejdou. Jadran se všeobecně považuje za oblast s mírnými větry. Chorvatské mariny najdete blízko sebe a poskytnou vám bezpečné ukotvení, tankování a veškerý servis. Při plavbě hlavně nezapomeňte na bezpečnost a předpisy. V zátokách a průplavech řek se můžete pohybovat maximální rychlostí 3-8 uzlů. Udržujte přiměřenou vzdálenost od břehu, menší lodě 50 m a pro jachty nad 12 m platí vzdálenost 150 m od pláže. 

Cílové destinace

Istrie a Kvarnerské ostrovy 

Istrijské západní pobřeží je všeobecně oblíbenou chorvatskou destinací. Jachtaři ale nejraději kotví v klidných zátokách východního istrijského pobřeží. Kvarnerské ostrovy nabízí romantické zátoky s nádhernou přírodou a azurovou vodou. Ve městech Rab, Krk, Cres a Mali Lošinj můžete zakotvit v menších i rušnějších docích. V okolí Istrie si užijete opalování na krásných písečných i oblázkových plážích s oceněním Modré vlajky kvality. 

Severní Dalmácie

Pokud směřujete do Severní Dalmácie, nemůžete minout živé město Zadar. Tento středobod regionu je plný historických monumentů, zábavy a skvělého jídla. Zdejší gastronomie patří k nejzdravější na světě, tak si zde nezapomeňte dát nějakou lahodnou středomořskou specialitu. Severní část Dalmácie tvoří spoustu nádherných ostrovů, jedny z nejkrásnějších jsou Kornati. Zamiřte k tomuto největšímu chorvatskému souostroví, jenž je zároveň i národním parkem. Ideální podmínky pro plavbu jsou mezi Dugi Otokem a Šibenikem. Můžete zde vidět přírodní park Telaščica se slaným jezerem a přírodní park Paklenice. Šibenik je nejstarším městem na pobřeží Jadranu, prohlédněte si jeho starobylé centrum.    Z Šibeniku doplujete proti proudu řeky až do městečka Skradin. Pěší trasou dojdete až k úchvatným vodopádům Krka, které tvoří překrásné přírodní scenérie.  

Split

Když poplujete kolem nádherně hornatého pobřeží Makarské riviéry, bude se vám tajit dech. Neméně krásný je také kopcovitý ostrov Vis a Biševo. Prohlédněte si magické odstíny Modré jeskyně. Vypravte se až k břehům ostrova Hvar, který vás okouzlí malebnými vinicemi a překrásnými zátokami. Ve městě Stari Grad na severní straně dalmatského ostrova Hvar si nenechte ujít prohlídku dochovaných historických památek.

Dubrovník

Vydejte se do klidnější a vzdálenější oblasti Chorvatska, která je plná protikladů. Navštivte zelený ostrov a národní park Mljet s překrásnými přírodními scenériemi. Vykoupejte se v romantických zátokách v letoviscích Okuklje nebo Polače. Navštivte starobylé město Korčula nebo si prohlédněte překrásné arboretum na ostrově Lokrum. Odtud už snadno dohlédnete k břehům Dubrovníku. V tomto úchvatném a starobylém městě si prohlédněte spoustu zajímavých historických čtvrtí a pobavte se bujarým nočním životem. Z Dubrovníku se pak snadno dostanete do černohorské zátoky, která patří k těm nejkrásnějším v Chorvatsku. Pokud budete mít chuť zakotvit na opuštěném místě, nastavte kompas k ostrovu Lastovo. 

 

Přejeme vám šťastnou plavbu.