>  Aktuality   >  Do Chorvatska na dovolenou se svým psem

Češi jsou národem pejskařů. Není proto divu, že majitelé psů před odjezdem na svou dovolenou řeší dilema, zda svého čtyřnohého miláčka nechat doma – u někoho z příbuzných, či mu zaplatit psí hotel, a nebo jej raději vzít sebou.  Mnozí jsou v cestování se svými psími parťáky již zbělí, ale vy, co nejste, pro vás zde máme souhrné informace, jak na to.

   Chorvatsko je jednou ze zemí, kde se se svým pejskem můžete bez obav vypravit. Najdete zde velké množství pláží, které jsou prioritně určeny pro pejsky. Navíc je zde také značná škála ubytovacích kapacit (soukromé apartmány, kempy, hotely), které jsou tzv. dog friendly, tedy vítají vaše psí kamarády s otevřenou náruči.  

Než vyrazíte na cestu

Než se vydáte na cestu, budete muset vyřídit několik formalit. Stejně jako lidé, i psi potřebují pro vycestování doklady. Zajímavostí je, že vycestovat v rámci Evropské unie, tedy i do Chorvatska, můžete se psem, který je starší 1rok a dva měsíce.

Dále potřebujete mezinárodní očkovací průkaz, ve kterém je zaznamenáno platné očkování proti vzteklině, které však musí být provedeno nejméně 3 měsíce před výjezdem. Tento průkaz Vám vystaví váš veterinář (je potřeba se na to u něj informovat) a za vystavení zaplatíte cca 400korun. Pas pak platí po celý život zvířete, nutná jsou však pravidelná očkování a zápisy těchto očkování do průkazu.

No a v neposlední řadě je potřeba, aby Váš pes měl čip.

Formality máme vyřízeny a nyní je potřeba zajistit bezpečnou přepravu pejska v dopravním prostředku. S malými plemeny se dá cestovat i autobusem či letadlem, zde Však platí další pravidla pro cestu, jako jsou: přepravka, náhubek, vodítko – vše záleží na přesných pokynech dopravní či letecké společnosti.

Pokud vyrážíte se svým pejskem autem, zde je potřeba se zaměřit na to, abyste si dobře rozplánovali cestu, dělali pravidelné zastávky, pejskovi dávali pravidelný přísun tekutin. V autě je možné jej i připoutat speciálními bezpečnostními pásy určenými pro psy, nebo pokud víte, že je pro něj příjemnější přeprava v psí kleci, využijte toho. Je nutné, aby se pejsek necítil vystresovaný, aby byl na cestu autem zvyklý, a aby byla zajištěna jeho maximální bezpečnost, stejně jako ostatních cestujících v autě.

Před cestou je také nutné vybrat destinaci, kam se svým pejskem pojedete. Chorvatsko má opravdu hodně pláží, které jsou určeny pro pejsky. Mimo přímo vyznačené pejskařské pláže, je možno se koupat s pejskem na mnoha místech, důležité je respektovat místní autority a informační tabule, kam chlupáč může a kam nikoliv. Pozor na zákazy, které mnohdy platí u oceňovaných pláží označených Modrou vlajkou. Jak uvádí Chorvatské turistické sdružení: „na většině hlavních pláží letovisek povolení vstupu psů nečekejte, na okrajích, divokých plážích a ve večerních hodinách už ano“.

Zde uvádíme seznam oficiálních pláží, určené pro pejsky a zároveň také ubytování v blízkosti pláže, kde přijímají domácí mazlíčky:

 

ISTRIE

Umag – pláž Laguna u Stella Maris; pláž Sol Polynesia: sprchy pro psy.

– Savudrija – psí pláž vedle majáku: odpadkové nádoby na psí exkrementy, sprcha pro psy. Pláž je ve stínu.

Poreč v blízkosti vesnice Stari Cervar, v zátoce poblíž hotelu Laguna Materada, pláž Blue Moon, součást zátoky Bijela Uvala, pláž v kempu Istra.

   V Poreči je mnoho pláží označeno modrou vlajkou. Na tyto pláže psi nesmí. Pláž Blue Moon je dlážděná a plná cestiček pro procházky. Jsou zde také dva plážové bary.

Pula – Galebove stijene, Štinjanska vala (1.6 – 15.9. od 20:00 do 8:00). Galebove stijene  jsou vzálené 5km od Verudely a Štinjaska vala je vzdálená od Puly 20km. Tyto pláže bývají opuštěné, přírodní, tzv. robinsonády. Dále jsou to pláže Premantura, rat Kamenjak, pláž u kempu Stupice. Pláž u resortu Splendid (zde najdete i odpadkové koše na exkrementy)

Rovinj – pláže v turistickém resortu Villas Rubin. Vykoupat se můžete na plážích v zátokách Lone, Paradiso Beach, Zlatni rt. Jsou k dispozici psí sprchy a nádoby na vodu.

Medulin – Pláž pro psy Medulin: Odpadkové nádoby na psí exkrementy.

Funtana – pláž u kempu Istra.

Labin a Rabac – koupání psům povoleno na všech plážích, které nemají Modrou vlajku.

 

KVARNER

Rijeka – pláž pro psy v Brajdići a na Kantridi.

Selce – kamp Selce: pláž pro psy – Selce.

Crikvenica – pláž Podvorska – tato pláž je jedna z nejlepších pláží v Chorvatsku, a to již od roku 2010, kam je možný vstup s domácími mazlíčky. Najdete zde sprchy pro psy, odpadkové koše, voda, bar na pláži, kde Vašemu mazlíčkovi nabídnou psí zmrzlinu či psí pivo.

Novi Vinodolski – v zátoce Mala Draga (cca 1km od Povila – ve směru do Klenovice).

Opatija – pláž Slatina, 150 m od hotelu Palace-Bellevue a 300m od hotelu Admiral.
Lovran – pláž v blízkosti Villa Frappart, oblázková pláž.

Mosćenička Draga: v blízkosti hotelu Marina – pláž bez stínu.

Ostrov Cres – pláž u kempu Kovačine; část pláže u kempu Slatine; pláž Biljar.

Ostrov Krk – pláž „Veliká pláž“ v Bašce; Šilo: pláž Šilo; pláž v zátoce Dražice u města Krk; pláž Koralj.

Ostrov Lošinj – 8 pláží. Odpadkové nádoby na psí exkrementy, sprchy pro psy.

Ostrov Pag – část pláží v kempech Šimuni a Straško. Části pláží: Plat (Dražica), Babe, Braničevica (Gajac), Jadra, Vrtić, Vlašiči.

Ostrov Rab – v Loparu – pláže Zad Vele Stene, Podpećine, Kaštelina, Podrapost.

 

SEVERNÍ DALMÁCIE

Kemp Paklenica– pláž Kulina

Ostrov Murter – pláž Podvrske v blízkosti města Murter.

 

STŘEDNÍ DALMÁCIE

Split – část z pláží Kasuni, Kastelet, Žnjan, Trstenik, Lumbarda a to po 20:00h.

Ostrov Vis – pláž Vartalac v Komiži.

Ostrov Brač – pláž před Zlatnim ratem na Bolu

Ostrov Hvar – část pláže Zaraće.

Trogir – pláže Seget Vranjica

 

JIŽNÍ DALMÁCIE

Slano – na všech plážích v okolí Slana je dovoleno koupání se psy.

Jistě se nám nepodařilo vyjmenovat všechny pláže, ale toto je valná většina těch oficiálně známých.

V každém případě, vždy platí:

1) Čistota. Je potřeba mít s sebou sáčky na exkrementy. Na mnoha plážích nejsou sáčky volně k dispozici. Sáčky s exkrementy vyhazujte do odpadkových košů.
2) Hlídejte si svého psa. Na pláži je mnoho jiných domácích mazlíčků.
3) Mějte psa na vodítku. Ne všechny pláže jsou oplocené a chráněné.

Zde Vám také přidáváme odkaz na ubytovací zařízení, která vašeho čtyřnohého mazlíčka ubytují.