>  Aktuality   >  Trajektovou linku Valbiska – Lopar nově provozuje Jadrolinija

V polovině prosince loňského roku zveřejnila agentura pro příbřežní linkovou námořní dopravu (Agencija za obalni linijski pomorski promet) výsledky výběrového řízení na udělení koncese na provozování trajektové linky č. 338 Valbiska – Lopar, tedy linky z přístavu Valbiska na ostrově Krku do Loparu na ostrově Rábu. Vítězem se stala státní společnost Jadrolinija, která provozuje 23 z celkového počtu 25 chorvatských lokálních trajektových linek. Koncese je udělena na šest let.

Jadrolinija nabídla do soutěže na provozování linky jeden ze svých nových trajektů – „Krk“, jemuž nemohl její protivník, společnost Linijska nacionalna plovidba – LNP, vůbec konkurovat. Právě stáří a kvalita plavidla tu byla rozhodující. Loni vyrobený trajekt „Krk“ má kapacitu 616 cestujících a 145 osobních vozidel, zatímco trajekt „Nosač“ společnosti LNP je starý 39 let a má kapacitu přibližně poloviční. Podrobněji v článku: Jadrolinija pokřtila dva nové trajekty

Linijska nacionalna plovidba provozovala linku Valbiska – Lopar od roku 2008, kdy nahradila sezónní trajektovou linku Baška (Krk) – Lopar (Ráb).

Jadrolinija zahájila provozování linky 1. ledna 2015, přičemž zachovala původní lodní řád. Mimo hlavní turistickou sezónu jezdí trajekt „Krk“ dvakrát denně, v hlavní sezóně čtyřikrát denně. Trasu dlouhou 15,2 námořních mil absolvuje za 80 minut, tedy o 10 minut rychleji než původní „Nosač“.

Lopar
Ráb, poloostrov Lopar

Zdroj informací: