>  Aktuality   >  Opatijská přímořská promenáda slaví 100 let
Opatija
Opatija, pobřežní promenáda

Opatija, nejproslulejší chorvatské přímořské lázně v severní části Jadranu, slaví letos stoleté výročí otevření nejoblíbenější a nejznámější pobřežní promenády, která se nyní táhne v délce 12 km z Opatije na jihozápad přes Ičići, Iku do Lovranu a na severovýchod do Voloska. Výstavba této pobřežní promenády, tedy lungo mare, jak se tu těmto vycházkovým přímořským cestám říká, se začala plánovat již v 80. letech 19. století, tedy současně s výstavbou prvních opatijských hotelů Kvarneru a Imperialu. Na území Opatije byla dokončena v roce 1889, tedy v době, kdy Opatija získala status klimatických lázní, a v roce 1911 byla prodloužena do Lovranu, dalších oblíbených lázní na Kvarnerské riviéře.

Opatijskou pobřežní stezka je jedním ze symbolů Opatije. Cesta po ní je krásným zážitkem v každé roční době a dokonce i za každého počasí. Je výborně koncipovaná, využívá všech předností zdejšího terénu a přírodních podmínek. Návštěvníkovi poskytuje krásné výhledy na moře, členité pobřeží, Kvarnerský záliv a svahy pohoří Učka, může obdivovat opatijskou lázeňskou architekturu, včetně nejvýznamnějších hotelů, nádheru opatijských parků, jejichž je promenáda po dendrologické stránce součástí.

Opatija
Opatija, hotel Kvarner

Procházka po této promenádě je však i součástí zdejší terapie mořem, neboť vlny rozbíjející se o skalní stěny do mikroskopických částic, působí blahodárně na dýchací orgány návštěvníků. Neodmyslitelně k ní patří posezení na lavičkách na jejích nejoblíbenějších partiích a vyhlídkách, zastávka na kávu nebo zmrzlinu na terase některé z kaváren či cukráren v jejím bezprostředním sousedství.

Stezka sdílela po celou dobu své existence osudy samotné Opatije. Ta byla až do vypuknutí první světové války mondénním, nejelegantnějším a nejluxusnějším lázeňským místem na jadranském pobřeží, místem dostaveníček šlechty a společenských špiček z celé Evropy. Soumrak Opatije nastal po této válce, kdy Opatija, stejně jako celá Istrie připadla Itálii, jež preferovala lázně na svém původním území a Opatija tak upadala. Po druhé světové válce, kdy se Opatija s celou Istrií stala součástí socialistické Jugoslávie, Opatija opět ožila, ale zprvu jako středisko jugoslávské odborářské rekreace. Teprve postupně získávala své renomé mezinárodních lázní a nyní je oblíbenou destinací klientely z celého světa, která dovede ocenit všechny přednosti této „první dámy Jadranu“, jak bývá Opatija nazývána. A spolu se samotnou Opatijí získala svůj starý lesk i její historická přímořská promenáda.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije): www.kvarner.hr
  • Turistické sdružení města Opatije (Turistička zajednica grada Opatije): www.opatija-tourism.hr