>  Aktuality   >  Elektronický systém placení mýtného v Chorvatsku – ENC
Ilustrační foto - mýtná brána
Vrgorac
Mýtnice Vrgorac na dálnici A1 Záhřeb – Ploče

Pokud cestujete do Chorvatska autem nebo jiným vozidlem, máte na výběr tři způsoby, jak platit dálniční poplatky – mýtné. Můžete zvolit klasický způsob placení v hotovosti na mýtných branách, který zabere nejvíce času a navíc se vystavujete čekání ve frontách na mýtnicích. Pro druhý způsob – placení platební kartou jsou na větších mýtnicích vyhrazeny pruhy (brány), před Záhřebem dokonce i celá mýtnice Demerje, kde je na rozdíl od paralelní přetížené mýtnice Lučko pro platby v hotovosti provoz plynulý. Rozhodnete-li se pro třetí variantu, tedy bezkontaktní elektronický systém placení mýtného, který je nejvýhodnější, ušetříte poměrně velkou částku peněz i času. Při zakoupení elektronického přístroje – krabičky ENC (Elektronička naplata cestarine) ušetříte 21,74 % oproti běžnému mýtnému a můžete využívat vyhrazené pruhy ENC, také již zmíněnou mýtnici Demerje u Záhřebu.

ENC přístroj společností Hrvatske autoceste (HAC) a Autocesta Rijeka Zagreb (ARZ) můžete používat na těchto dálnicích:

 • A1 Zagreb – Split – Ploče (Hrvatske autoceste)
 • A6 Zagreb – Rijeka (Autoceste Rijeka Zagreb)
 • A3 Bregana – Zagreb – Lipovac (Hrvatske autoceste)
 • A5 Beli Manastir – Osijek – Svilaj (Hrvatske autoceste)
 • A4 Zagreb – Varaždin – Goričan (Hrvatske autoceste)
 • Most na Krk (Autoceste Rijeka Zagreb)
 • A7 Rupa – Rijeka (Autoceste Rijeka Zagreb)
 • D532 Baška Voda – Zagvozd (tunel Sveti Ilija)
 • A8 a A9 Istrijský ysilon (Bina Istra)

Na dálnicích a úsecích, které provozuje společnost Autoceste Rijeka Zagreb, můžete používat přístroj ENC od společnosti HAC bez problémů. Pokud si koupíte ENC přístroj u společnosti Autoceste Rijeka Zagreb, vše funguje hladce i opačně. Na Istrijském ypsilonu, tedy dálnicích a rychlostních silnicích, jež provozuje společnost Bina Istra, se musíte s přístrojem HAC nebo ARZ předem zaregistrovat.

Jediným chorvatským dálničním úsekem, kde nelze platit mýtné prostřednictvím přístroje ENC, je dálnice Zagreb – Macelj. Její provozovatel, společnost Autocesta Zagreb – Macelj, má vlastní systém elektronických předplatitelských karet SmardCard – „AZM kartica“. Pokud jezdíte tento úsek častěji, může se vyplatit. Pokud si koupíte kartu za 200 kun, získáte slevu na mýtném 25 %.

Pro platbu elektronického mýtného máte dvě varianty, obě se slevou 21,74%. Tou první je zakoupení přístroje ENC za 122 kun v patnácti prodejních místech (pozor: nejsou otevřena nepřetržitě) společnosti Hrvatske autoceste (HAC) nebo ve čtyřech prodejních místech společnosti Autocesta Rijeka Zagreb (Lučko, Grobnik, Rupa i Krk ARZ), kde vyplníte formulář, podepíšete smlouvu, zaplatíte vklad (minimálně 100 kun) a kredit si pak můžete libovolně dobíjet v hotovosti nebo kartou (na prodejních místech a vybraných mýtnicích) nebo přes internet (příkazem či kartou). Při registraci získáte uživatelské jméno a heslo k přístupu na webový portál HAC nebo ARZ, kde si můžete kontrolovat stav svého předplatitelského účtu. Jen je třeba upozornit, že odečítání z účtu probíhá s určitým zpožděním.

ENC přístroj můžete koupit pro všechny skupiny vozidel, tedy IA, I, II, III a IV (popis jednotlivých skupin vozidel najdete v části Dálniční poplatky).

Druhou možností jsou předplacené ENC balíčky (ENC paketi) v těchto variantách:

Hrvatske autoceste:

 • pro I. skupinu vozidel za 380,61 kun: zahrnuje ENC přístroj za 120 kun a kredit 333 kun se slevou 21,74%
 • pro I. skupinu vozidel za 544,34 kun: zahrnuje ENC přístroj za 110 kun a kredit 555 kun se slevou 21,74%
 • pro I. skupinu vozidel za 882,60 kun: zahrnuje ENC přístroj za 100 kun a kredit 1000 kun se slevou 21,74%
 • pro II. skupinu vozidel za 882,60 kun: zahrnuje ENC přístroj za 100 kun a kredit 1000 kun se slevou 21,74%

Autocesta Rijeka Zagreb:

 • pro I. skupinu vozidel za 420 kun: zahrnuje ENC přístroj za 120 kun a kredit 300 kun
 • pro I. skupinu vozidel za 610 kun: zahrnuje ENC přístroj za 110 kun a kredit 500 kun
 • pro I. skupinu vozidel za 1000 kun: zahrnuje ENC přístroj za 100 kun a kredit 900 kun

Ten nejdražší balíček je samozřejmě nejvýhodnější, ale musíte předem investovat v přepočtu přes tři tisíce Kč. Balíčky ENC koupíte na všech mýtnicích společnosti HAC i ARZ (0 – 24 hod.), ale ne vždy mají všechny varianty. Další postup je stejný jako v případě koupě ENC přístroje (registrace uživatele, získání přístupu na účet, dobíjení kreditu).

Přístroj ENC se umísťuje na vnitřní stranu čelního skla pomocí k tomu určeného držáku. Odečítání mýta probíhá elektronicky při průjezdu mýtnicí branou označenou ENC. Je však třeba při průjezdu mýtnicí udržovat minimální rozestup 10 metrů od auta před vámi, jinak může dojít k odečtení z cizí jednotky.

ENC přístroj se může využívat pro více vozidel stejné skupiny – je tedy přenosný.

Společnosti dávají na přístroj záruku 2 roky, ale jeho životnost by měla být přibližně pět let, než se v něm vybije baterie.


Zdroj informací:

 • Chorvatské dálnice (Hrvatske autoceste – HAC): HAC
 • Dálnice Rijeka-Záhřeb (Autocesta Rijeka-Zagreb – ARZ): ARZ
 • Bina-Istra (dálnice na Istrijském poloostrově): Bina-Istra
 • Dálnice Záhřeb-Macelj (Autocesta Zagreb-Macelj – AZM): AZM