OSTROV VIR

Poměrně plochý severodalmatský ostrov Vir vděčí svoji oblibu a značnou návštěvnost snadné dosažitelnosti díky mostu z pevniny a různorodým plážím. Mezi nimi jsou největším magnetem písečné pláže vhodné i pro malé děti.

Chorvatsko... Místa... OSTROV VIR
aktualizace: 07.03.2022

Plánek:    ostrov Vir
 • Vir je nevelký ostrov v těsné blízkosti pevniny o rozloze 22,38 km2 v Zadarském souostroví. Mezi jadranskými ostrovy drží co do velikosti dvacátou pozici. Je dlouhý přes 10,12 km a široký maximálně 4,25 km.
 • Leží 26 km severovýchodně od severodalmatské metropole Zadaru, po moři 15 námořních mil.
 • Od pevniny, od poloostrova Privlaka, je ostrov Vir oddělen 3 m hlubokou a 300 m širokou úžinou Privlački gaz, která je překlenuta moderním mostem. Vede po něm silnice D306 Zadar - Nin - Privlaka - obec Vir.
 • Od nejbližšího ostrova Pag jej odděluje průliv Povljana (Kanal Nove Povljane). Na severozápadě jsou jeho vzdálenějšími sousedy ostrovy Maun, Planik a Olib. Na východě omývají břehy vody Virského moře (Virsko more) s ostrovy Ist, Molat ,Rivanj a Sestrunj. Jihovýchodním směrem, od obce Vir až po Privlaku na pevnině, se rozkládá zátoka Privlački Zaton.
 • V minulosti ostrov pokrývaly lesy, ale ty byly v první polovině minulého století kvůli rozšiřování zemědělské půdy a potřebě dřeva takřka vykáceny. Až po 2. světové válce se přistoupilo k ochraně a revitalizaci posledních zbytků lesů. Ty tvoří především dub cesmínovitý (hrast crnika), borovice a další druhy. Středomořské rostlinstvo zastupují kromě řady druhů nízké vegetace dále fíkovníky, vinná réva a olivovníky.
 • Pobřeží je méně členité (pobřežní čára měří 31 km), více zátok lze najít v severní části ostrova.
 • Ostrov je poměrně plochý - nejvyšším bodem je kopec Bandire (112 m) v jihozápadní části ostrova.
Vir
Ostrov Vir
 • Ostrov Vir má přes 3 000 obyvatel. Je to jeden z mála ostrovů Jadranu, který se nevylidňuje, ale naopak - počet obyvatel se za posledních třicet let dvojnásobil. Po vybudování mostu v roce 1976 se stal oblíbenou rekreační lokalitou obyvatel Zadaru. Nyní tu vlastní své rekreační objekty jak Chorvati, tak cizinci - Slovinci, Rakušani, Maďaři, Slováci i Češi. V posledních letech se zařadil mezi nejúspěšnější "top" chorvatské destinace - počet noclehů za rok převyšuje dva miliony.
 • Největšími osadami jsou Vir, Kozjak, Lozice a Torovi.
 • Hlavním střediskem ostrova Vir je obec Vir, ležící v široké písečné zátoce Sapavac. Nabízí bohaté možnosti ubytování v soukromí, koupání, sportu a zábavy. Historické památky zastupují zbytky předrománského kostelíku v přístavu, románský hřbitovní kostelík  sv.Jana Křtitele(Sveti Ivan) a zbytky bývalé benátské pevnosti Kaštelina ze 17.stol. na pobřeží.
 • Podnebí je typicky středomořské - velmi slunečné. Průměrná doba slunečního svitu za rok činí 2 450 hodin, což představuje téměř 300 slunečních dní. Průměrná teplota v červenci je 24,5 stupňů. Letní vedra osvěžuje příjemný maestral. Příznivé klimatické podmínky blahodárně působí na léčení astmatických, alergických a kožních onemocnění. K léčbě revmatických potíží se využívají léčebná bahna.
 • Návštěvníky nadchne různorodostí krajiny, čistou průzračnou vodou, rozmanitými plážemi: od písčitých na pobřeží Privlacké úžiny na východě, oblázkových na jihovýchodním pobřeží až po skalnaté na severozápadě.

Prohlédněte si aktuální nabídku dovolené na ostrově Vir

Vir
Most na ostrov Vir

Vaše hodnocení místa

125 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook