Prevlaka

Chorvatsko... Místa... Prevlaka

Malý úzký poloostrov v jihovýchodním cípu chorvatského pobřeží Jadranu o rozloze 93,33 ha, o délce 2,8 km, v nejširším místě 480 m široký. Ze severní strany tvoří Prevlaka oblouk částečně uzavírající záliv boky Kotorské, která patří Černé Hoře, z jihozápadní strany má otevřené moře. Na jihovýchodním konci poloostrova je mys Oštro (Rt Oštro), již na okraji boky Kotorské.

Prevlaka je vzdálena 45 min. jízdy autem od Dubrovníku a 30 min. od Cavtatu. Vyniká krásnou, téměř neporušenou přírodou, s velmi bohatým středomořským rostlinstvem (cypřišové háje, rohovníky, duby cesmínové, olivovníky, makchie aj.).

V červenci 2003 byl zde založen Park Prevlaka, na jehož základním kapitálu se podílí Chorvatská republika, Dubrovnicko-neretvanská župa a občina Konavle, do jejíhož katastru Prevlaka náleží. Úkolem této nově zřízené instituce, která je registrována jako pohostinské a obchodní zařízení, je vytvořit z Prevlaky jedinečný prostor pro rekreaci a relaxaci, při zachování všech jejích přírodních hodnot. Jejím posláním je také přeměnit stávající vojenské objekty (nadzemní, podzemní i námořní) v ubytovací a gastronomická zařízení, zřídit tu cestovní kancelář, vybudovat jachtařskou marinu. Má též zajistit dopravu turistů po moři i po souši, vybudovat rekreační, sportovní a jiná zařízení pro návštěvníky a poskytovat další potřebné služby. Rámec, způsob a rozsah činnosti této organizace je stanoven tak, aby byla co nejméně narušena příroda tohoto krásného zákoutí.

Přístupová cesta vede k Prevlace od obce Gruda na magistrále, směrem na Molunat, který je poslední chorvatskou obývanou obcí na jižním pobřeží Jadranu, odbočí se u obce Djurinići a pokračuje se přes Vitaljinu na Prevlaku. Na Prevlace jsou upraveny jen cesty pro pěší.

Z mysu Oštro je krásný výhled na boku Kotorskou s jejím majestátním horským věncem a na letoviska Igalo a Herceg-Novi, které leží již na území Černé Hory.

Většinou devastované vojenské objekty se od založení Parku Prevlaka postupně úplně rekonstruují v luxusní hotel se třemi hvězdičkami a v apartmánový komplex s restaurací, café barem, obchody, víceúčelovou sportovní halou, krytými otevřenými bazény, kongresovým sálem. Bude tu též marina Oštro s příslušným doprovodným vybavením. Stará rakouská pevnost na mysu Oštro se rekonstruuje v objekt s exkluzívní restaurací, s muzeem a uměleckou galérií, s nočním klubem, kasinem atd.

V současné době, tj. od května 2004, je Prevlaka i zajímavým výletním cílem pro návštěvníky nejjižnější části chorvatského přímoří (od Dubrovníka přes Srebreno, Mlini, Plat, Cavtat do oblasti Konavle). Předpokládá se příjezd na Prevlaku osobním automobilem z pobytového místa a zanechání vozu na na místním parkovišti. Vstupné na Prevlaku je 15 kun a je v něm zahrnuto celodenní parkovné za vůz, jízda ekologickým vláčkem Čiro po celém poloostrově, vstup do rakouské pevnosti na mysu Oštro a majáku tamtéž. Na poloostrově je dostatek možností občerstvení (zatím jen ve stáncích).

Od začátku června 2004 bude zahájen částečný provoz v mimořádně přitažlivém zařízení pro paintball, v němž budou zájemci moci hrát tuto velmi oblíbenou bojovou týmovou hru (minimálně 25 účastníků, poplatek 25 eur z osobu).

Od července je otevřen tzv. Adrenalinový park, v němž budou návštěvníci prolézat a bloudit labyrintem podzemních chodeb a prolézaček, šplhat po laně na pobřežních skalách, bude možné si zalézt na umělé lezecké stěně, v niž se změní bývalá vojenská pozorovatelna vysoká 12 m.

Fotografie bohužel nemáme k dispozici. Lze si je prohlédnout na stránce Parku Prevlaka: www.prevlaka.hr.


Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook